Podchmielona Historia Warszawy [RECENZJA]

Wiele jest książek na rynku, ale gdy wychodzi taka, która łączy w sobie piwo i Warszawę, to wiem, że będzie to obowiązkowa pozycja, którą muszę dodać do biblioteczki.

Podchmielona historia Warszawy” to najnowsza pozycja autorstwa Piotra Wierzbickiego (varsavianisty i przewodnika po naszej stolicy, autora strony Warszawa na Wyrywki). Książka zadebiutowała na rynku w połowie kwietnia 2018 r., nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska.

OKŁADKA

Doceniam kreatywny pomysł z zaprojektowaniem okładki stylizowanej na etykietę piwa, wraz z podaniem składu, objętością arkusza i temperaturą przechowywania. Książkę promował cykl spotkań autorskich oraz wywiadów. Nie dziwi mnie to, bo temat jak najbardziej jest wart poświęcenia mu uwagi.

ZAPOWIEDŹ

Od średniowiecza do współczesności, rozwój przemysłu browarniczego w Warszawie, browary na przestrzeni wieków, najbardziej piwne ulice, sylwetki stołecznych piwowarów, najpopularniejsze piwa oraz produkcja piwa w Warszawie na tle Mazowsza i Polski. Zapowiada się kompleksowo.

Sprawdźmy.

podchmielona historia Warszawy.jpg

WRAŻENIA

Napisana luźnym językiem z dużą ilością anegdot. Właśnie to jest największym jej plusem. Po prostu jakby słuchało się historii kumpla przy piwie w pubie.

Czymś charakterystycznym jest też  wiele cytowanych historycznych źródeł, już dawno nie robiłem tyle zdjęć podczas czytania jakiejkolwiek książki, ostatnio chyba podczas studiów. Jeszcze zbiorę wszystkie te dane i je ustrukturyzuje.

Niestety z czasem mnogość dodatkowych cytatów przytłacza i w pewnym stopniu spowodowało to, że pogubiłem się czytając ją.

To jest główny problem jaki mam z tą książką, bo przez mnogość wstawek i cytatów, a także dość duże przeskakiwanie z tematu na temat mam wrażenie, że jest to wszystko dość chaotyczne i miesza mi się.

Jedno jest pewne, zbiór tych wszystkich informacji jest ogromem wykonanej pracy i bardzo to cenię, bo zebranie tego i ułożenie wygląda na drogę przez mękę. Na pewno będę sięgał do tego jeszcze nieraz. Będzie też inspiracją do szukania tych starych miejsc na Piwnej Mapie Warszawy i zobaczenia jak się zmieniły.

Zgodnie z zapowiedzią zaczęło się od ogólnego wstępu do piwa, historia miasta w nawiązaniu do piwa (według mnie jeden z lepszych rozdziałów), średniowiecze i kolejne epoki, ale już szukając czegoś o historii współczesnej znajduję tylko zdawkowe informacje, a szkoda, bo temat zasługuje na szersze poświęcenie uwagi. Czekam na więcej! Może w kolejnej części?

ŹRÓDŁA INTERNETOWE W KSIĄŻCE

Piotr Wierzbicki szeroko powołuje się też na internetowe źródła prowadzone przez pasjonatów, co pokazuje z jednej strony braki w odniesieniu do zachowania najczęściej tych nowszych materiałów, ale również ogromną zasługę pasjonatów piwa w utrwalaniu informacji o historii piwowarstwa w Polsce, szczególnie tej najnowszej. Tutaj trzeba wspomnieć często cytowane strony browarymazowsza.pl, polbeerlabels.pl i browar.biz.

podchmielona historia Warszawy.png

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s