Nowy browar na festiwalu piwa – co trzeba wiedzieć [PORADNIK]

Wspólnie z Michałem Piotrowskim, organizatorem festiwali piwnych: Beergoszcz oraz Beerstok przygotowaliśmy poradnik dla nowych browarów, w którym przybliżymy najważniejsze kwestie, na które powinny zwrócić uwagę browary, nie mające jeszcze doświadczenia w wystawianiu się na festiwalach piwnych.

Udział w festiwalu piwa to świetna okazja do promocji browaru i bezpośredniego spotkania z odbiorcami. Tego typu imprezy odwiedza nawet kilka tysięcy osób dziennie!

Konsumenci wybierający piwo rzemieślnicze często czują potrzebę poznania piwowarów czy właścicieli browarów. Stanowi to całkowite przeciwieństwo do browarów koncernowych, gdzie osoby stojące za piwem są całkowicie anonimowe.

W przypadku browarów rzemieślniczych dodatkowym atutem jest fakt znania piwowara z imienia i nazwiska.

W krafcie marka utożsamiana jest z osobami, które za nią stoją, wizerunek prowadzących browar jest nieodłącznym elementem w komunikacji z odbiorcami piwa rzemieślniczego.

Normalnym zjawiskiem podczas imprez jest to, że przy stoisku zbierają się piwni entuzjaści i pasjonaci chcący przy dobrym piwie porozmawiać o procesie produkcji.

“Kraft to ludzie” hasło to towarzyszy piwnej rewolucji w Polsce od jej początków, jego kwintesencję widać na festiwalach piwnych

beergoszcz szklo.jpg

Aby pojawić się na imprezie trzeba należycie się przygotować

Wymogi formalne

Zgłoszenie na imprezę

Organizatorzy chcąc zapewnić możliwie najwyższą jakość wydarzenia ograniczają liczbę wystawców podczas festiwalu. Informacją o wydarzeniu podawana jest do publicznej wiadomości odpowiednio wcześnie, aby browary miały czas na przygotowanie się. Jednakże zbyt długie oczekiwanie że zgłoszeniem może powodować, że limit miejsc wśród wystawców zostanie wyczerpany.

Ważne to pamiętać o tym aby wystawcy oprócz sukcesu marketingowego mogli też zarobić na zwrot chociażby kosztów poniesionych w związku z udziałem imprezy. Stąd na festiwalach Beerstok i Beergoszcz ustalony został limit wystawców. Wprowadzenie limitów sprawiło, że wszyscy są zadowoleni. Browary z zarobków, a odwiedzający z różnorodności.

Zezwolenie na detaliczną sprzedaż alkoholu

Zezwolenia na sprzedaż dzielą się na dwa typy:

Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży:

  • Wymagane gdy sprzedaż piwa do spożycia na miejscu, klient kupuje piwo nalane do szklanki na stoisku i tam je wypija. Dotyczy to przede wszystkim piw lanych z kranów.

Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży:

  • Wymagane w sytuacji gdy sprzedawany jest zamknięty towar, który konsument zabiera ze sobą bez otwierania go na stoisku. Dotyczy to przede wszystkim piw w butelkach.

Każdy browar musi posiadać zezwolenie na obrót hurtowy alkoholem, pozwala to na sprzedaż piwa do lokali, sklepów i hurtowni.

W przypadku wystawienia się na festiwalu piwnym dochodzi do bezpośredniej sprzedaży piwa klientom, co wiąże się z kolejnym obowiązkiem w postaci posiadania przez browar zezwolenia na detaliczną sprzedaż alkoholu (często potocznie, mylnie nazywanego koncesją).

Jednorazowe zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych

Jednorazowe zezwolenie może być wydane gdy browar posiada zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych.

Zezwolenie wydawane jest maksymalnie na 2 dni.

Koszt zezwolenia w całym kraju jest jednakowy i wynosi 43,75 zł.

Pobierana jest również opłata skarbowa w wysokości 17 zł w przypadku gdy wniosek złożony jest przez pełnomocnika.

Sprzedaż napojów alkoholowych na podstawie otrzymanego zezwolenia nie może być prowadzona w miejscu innym niż wskazane we wniosku.

W większości przypadków organizatorzy festiwali sami załatwiają zezwolenie dla wystawców. W zależności od festiwalu za taką usługę może być pobierana dodatkowa opłata, w przypadku festiwali Beergoszcz i Beerstok organizatorzy załatwiają stosowane zezwolenia bez dodatkowej opłaty, w ramach uczestnictwa browarów w imprezie.

beerstok 2017

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Zgodnie z art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług, przedsiębiorcy, a więc browary muszą rejestrować sprzedaż towarów osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej.

Spełnienie tego obowiązku, podobnie jak spełnienie obowiązku posiadania stosownych zezwoleń na sprzedaż kontrolowane jest podczas wydarzenia przez stosowne organy państwowe.

Sprawy związane z samym stoiskiem

Przyjazd na festiwal i opuszczenie festiwalu
Sam udział w imprezie nie sprowadza się tylko do bycia na niej. Składowymi sukcesu imprezy są odpowiednie przygotowania przed imprezą. Pamiętać, że festiwal pomimo tego, że odbywa się przez 2-3 dni niesie ze sobą minimum dwa dodatkowe dni na przygotowanie się i powrót.

Wygląd stoiska

Tutaj panuje duża dowolność.

Z reguły początkujący browar zaczyna od zakupu namiotu o wymiarze 3×3 lub 4×3 metry.

Jest to podstawowe, najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, pozwalające zaprezentować w widoczny sposób logo i produkty browaru.

Z czasem browary inwestycją w coraz to lepsze stoiska. Dochodzą elementy drewniane, paletowe, ale również modułowe rozwiązania. W przypadku największych browarów rzemieślniczych w Polsce ich stoiska są specjalnie projektowane na zamówienie, ale to już większa inwestycja.

Konsumenci odwiedzający festiwal wybierając stoisko, na którym będa chcieli dokonać zakupu poza znajomością produktów oferowanych przez browary kierują się bardzo często samą estetyką stoisk oraz ich lokalizacją na terenie festiwalu.

Warto wykazać się kreatywnością przy tworzeniu stoiska, budowaniem spójnej koncepcji wizualnej browaru, pamiętając przy tym o wytrzymałości stoiska, wygodzie przy składaniu i rozkładaniu oraz transporcie. Uwierzcie, że po całym dniu na nogach podczas festiwalu docenicie szybką możliwość spakowania wszystkiego.

Dystrybucja piwa

Absolutne minimum to rollbar wyposażony w chłodziarkę, krany, butlę z dwutlenkiem węgla/azotu/mieszankę obu lub kompresor. Tutaj możliwości jest sporo.

W zależności od festiwalu mogą istnieć wymogi minimalne i maksymalne co do liczby kranów u pojedynczego wystawcy, na festiwal Beergoszcz i Beerstok nie ma limitu.

Warto przeanalizować i zoptymalizować liczbę kranów, aby żaden nie pozostał pusty.

Dobrym rozwiązaniem może być nalanie mocniejszych piw w mniejsze objętościowo petainery.

Warto też wyposażyć się w myjkę do szklanek, ponieważ wielu gości kupuje szklanki i chcą aby zostały przed nalaniem piwa przepłukane.

Potrzebne będą też plastikowe kubeczki. Rekomendowane jest posiadanie plastikowych kubeczków w trzech pojemnościach: 500 ml, 300 ml oraz 50 ml do serwowania próbek.

Choć zdecydowana większość konsumentów wybiera plastikowe kubeczki to dla lepszego zaprezentowania browaru warto również zainwestować w szkło z grafikami lub logo browaru. Jest to jednak inwestycja długofalowa.

Jeżeli browar decyduje się sprzedawać piwo z butelki to należałoby się zastanowić nad lodówką na butelki.

Pamiętać należy też o tablicy gdzie w czytelny i przejrzysty sposób,  nawet z dalszej odległości zaprezentowana zostanie. Rekomendowane jest stosowanie kontrastowych kolorów np. czarny-biały. Wśród rekomendowanych opisów można uwzględnić: nazwę piwa, styl, zawartość alkoholu, BLG, warte podkreślenia dodatki oraz przede wszystkim cenę.

Najważniejsze to nie bać się pytać i obserwować, bo wszyscy cały czas się uczymy.

 

Jedna myśl na temat “Nowy browar na festiwalu piwa – co trzeba wiedzieć [PORADNIK]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s