Zwiedzanie słodowni Viking Malt w Sierpcu

Słód to podstawa piwa, warto poznać jak powstaje. Od momentu przywiezienia go jako jęczmienia do słodowni, do momentu opuszczenia mija około 2,5 miesiąca. Zapraszam do zapoznania się jak wygląda cały proces.

Viking Malt to firma zajmująca się produkcją słodu jęczmiennego i sprzedażą go do browarów. Rozpoczęła cykl dni otwartych pod nazwą „Akademia Słodów” w swoich słodowniach w Sierpcu i Strzegomiu. Spotkania mają przybliżyć odwiedzającym cały proces jaki zachodzi w zakładach. Miałem przyjemność być na pierwszej wycieczce, która zorganizowana została w słodowni w Sierpcu.

Budynek słodowni Viking Malt łatwo znaleźć, ma 12 pięter i góruje nad Sierpcem.

Slodownia Sierpc Viking Malt (1)

Po sąsiedzku znajduje się Browar Kasztelan, ale niestety nie było możliwości odwiedzenia.

Slodownia Sierpc Viking Malt (2)Slodownia Sierpc Viking Malt (3)

Czas na właściwą część wycieczki.Słodownia pracuje 365 dni w roku i 24 godziny na dobę na 3 zmiany, proces produkcyjny odbywa się bez przerwy. W sumie załoga liczy blisko 30 osób.

Głównym produktem jest słód pilzneński, ale robiony jest również słód pale ale zero, słód monachijski oraz niesłodowany jęczmień.

Na start miejsce gdzie jęczmień jest wsypywany z ciężarówek. Po sprawdzeniu parametrów i analizie jakościowej dostawy w laboratorium następuje przyjęcie i rozładowanie surowca. Pierwszy etap to zwykłe przesiewanie tzw. czyszczenie wstępne.

Slodownia Sierpc Viking Malt (4).JPG

Na terenie zakładu znajdują się tory kolejowe, ale z racji na wysokie całościowe koszty transportu kolejowego (w tym utrzymanie torów do eksploatacji i zatrudnienie własnego kolejarza) stosowany jest tańszy transport drogowy.

Następnie wjazd na sam szczyt widocznej wcześniej wieży, na 12 piętro. I od góry, piętro po piętrze w dół rozpoczyna się proces czyszczenia i przesiewu słodu. W sumie każde ziarno czyszczone jest 6 razy.

Slodownia Sierpc Viking Malt (5).JPG

Slodownia Sierpc Viking Malt (6)Slodownia Sierpc Viking Malt (7)Slodownia Sierpc Viking Malt (8)

Młotek gumowy to niezbędne i uniwersalne wyposażenie, prawie na równi ze srebrną taśmą, zawsze dobrze mieć go pod ręką ;)

Slodownia Sierpc Viking Malt (9)Slodownia Sierpc Viking Malt (10)

Zamaczalnia, tutaj następuje moczenie ziarna w kadziach zlewnych.
Ziarno jest cykliczne zraszane, dostaje wodę i zaczyna oddychać, kiełkuje, funkcje życiowe wracają, wilgotność rośnie, pobiera tlen i oddaje dwutlenek węgla, stąd znajdują się też wentylatory odsysające ten dwutlenek węgla, by ziarno nie zgniło na skutek fermentacji beztlenowej. Woda po zraszaniu ścieka, zabiera ze sobą dwutlenek węgla, który jest odsysany z dołu baniaka.
Używana woda przechodzi przez studnię uzdatniania i jest tej samej jakości jak ta wykorzystywana do produkcji piwa.

Slodownia Sierpc Viking Malt (11).JPG

Skrzynie Saladina mają blisko 60 metrów długości. Każda jedna partia to około 250 ton słodu. Takich skrzyń w słodowni jest 6. Jęczmień znajduje się tutaj 4-6 dni. Na początku ma wilgotność na poziomie około 45%.

Slodownia Sierpc Viking Malt (12)Slodownia Sierpc Viking Malt (13)

Poniżej widoczne przetrząsacze ślimakowe.

Slodownia Sierpc Viking Malt (14)

Kolejnym etapem jest suszarnia, w gruncie rzeczy pomieszczenie bardzo podobne do widocznych wyżej skrzyń, ale wyjątkowe z racji na panujące tam wysokie temperatury wynoszące około 80 stopni, tak wysokie temperatury konieczne są w procesie słodowania.

Laboratorium to kolejny niezbędny element zakładu, każda próbka przechowywana jest przez 2 lata.

Z ciekawostek, badany został słód kilkudniowy i kilkumiesięczny, wynikiem badań było, że nie ma między nimi zauważalnej różnicy. Natomiast bardzo istotne jest kondycjonowanie jęczmienia (około miesiąc), aby miał on energię kiełkowania. Prowadzone jest również badanie słodu pod kątem potencjalnego gushingu.

Ogromne podziękowania dla Pawła Leszczyńskiego oraz pozostałych pracowników Viking Malt za fantastycznie przygotowane oprowadzanie po słodowni. Jeśli macie czas to warto odwiedzić.

Coś dobrego dla fana czekolady, czyli mnie :)

Slodownia Sierpc Viking Malt (15).JPG

2 myśli na temat “Zwiedzanie słodowni Viking Malt w Sierpcu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s