Chmielaki Krasnostawskie 2016 – najstarszy festiwal piwa w Polsce moim okiem

46 edycja najstarszego festiwalu piwa, Chmielaki Krasnostawskie za nami. W dniach 19-21 sierpnia br. działo się naprawdę dużo w Krasnymstawie. Wszak to jedna z największych imprez w województwie lubelskim.  Rynek i w ogóle całe miasto znów zmieniło się w płynącą piwem oazę. Zebrałem kilka najważniejszych moich zdaniem punktów w celu podsumowania tegorocznej edycji.

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (46)

 1. Półmaraton Chmielakowy

W zeszłym roku zobaczyłem, że w Krasnymstawie rozgrywany jest najbardziej piwny półmaraton, dlatego też jak tylko wystartowały zapisy to postanowiłem zaplanować start. Dostałem numer 22, miło ze strony organizatorów, że dali mi najbardziej warszawski numer. Miłym zaskoczeniem był również pakiet startowy, bardzo bogaty, z super koszulką bez rękawów (takiej szukałem od dawna, będę godnie nosił), workiem, zestawem lubelskich produktów jak paluszki Lubella i jogurt Krasnystaw. Szkoda tylko, że Tyskie w pakiecie. Czas na meritum, czyli sam bieg, tutaj jeszcze fajniej, bo na starcie był też Paweł mający vlog Piwowar Biega i Daniel z Bio Rytm Rehabilitacja (jak jesteście z Krakowa i coś was boli uderzajcie do niego). Również trochę przejechali by przebiec chmielakową połówkę. Wyruszyliśmy razem i tak wspólnie stałym tempem przebiegliśmy blisko 75% trasy, na 15 kilometrze postanowili przyspieszyć, urwali się i tyle ich widziałem do mety. Mimo wymagających warunków w postaci ponad 30 stopni w słońcu i podbiegów spokojnym, założonym przed startem tempem osiągnąłem metę. Tutaj szacunek dla organizatorów, że bieg rozpoczął się o 9 rano, bo start nawet godzinę później byłby jeszcze trudniejszy (ale i tak karetki cały czas były w ruchu). Odpowiednie zabezpieczenie biegu, dużo punktów nawadniających, po mecie piwko bezalkoholowe na schłodzenie i posiłek regenerujący. Naprawdę świetnie zorganizowany bieg.

 1. Wycieczka z pianką po Krasnymstawie

W tym roku pierwszy raz zorganizowano wycieczki po Krasnymstawie. Najciekawsza część dla mnie to sam początek i zwiedzanie szkolnego chmielnika, gdzie uprawiane są następujące odmiany chmielu: Marynka, Magnum i Lubelski. Bardzo dużo praktycznej wiedzy na temat technologii uprawy chmielu, podwieszania, sposobach zbierania.

Z ciekawostek, w 2015 roku cena polskiego chmielu była ponad 2 razy wyższa niż w 2014 roku, w tym z racji na dość suche lato z Polsce i na świecie sytuacja może być podobna. Podobno kiedyś na zaliczenie każdy uczeń musiał ręcznie zebrać 10 kilo chmielu z chmielnika. Teraz zbiory są bardziej zautomatyzowane, przejeżdża ciągnik, ścinane są krzaki prawie do karpy i to wszystko mechanicznie oddzielane, różnica prędkości zrywczyka powoduje, że szyszki wpadają do osobnego pojemnika, co prawda są tutaj niewielkie straty, ale jest to o wiele szybsze rozwiązanie. Podobno jeden krzak corocznie ścinany i odpowiednio pielęgnowany będzie w stanie dawać chmiel do 20 lat.

W ramach wycieczki pokazana została panorama miasta i dolina rzeki widziane ze wzgórza, odwiedziliśmy ruiny zamku w Krupem, lokalną agroturystykę oraz muzeum regionalne, gdzie również było kilka słów poświęconych historii chmielarstwa. Nie mogło zabraknąć również festiwalowego piwka, szkoda że to one nie było w pakiecie startowym do Półmaratonu. Muszę przyznać, że jak na pierwszy raz to wycieczka wyszła całkiem fajnie.

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (1)

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (2)

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (5)

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (7)

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (6)

 1. Konsumencki Konkurs Piw

Zgodnie z regulaminem, każdy z wystawców może zgłosić do konkursu za darmo dowolną liczbę piw w dowolnej liczbie kategorii, oczywiście musi to być piwo w butelkach. Co więcej nie trzeba być wystawcą żeby zgłaszać piwa (przykładem Trzy Korony z Puław). Dlatego też trochę dziwi mnie dlaczego browary rzemieślnicze, które pojawiły się na festiwalu, jak na przykład Browar Pinta, Spirifer, Jan Olbracht czy Zakładowy nie zgłosiły żadnego ze swoich piw, jak pokazuje złoty medal dla Browaru Maryensztadt w kategorii witbier opłacało się przystąpić. Choć z drugiej strony zaskoczyło mnie, że Browar Perun zdobył jedynie jeden medal, czyli drugie miejsce w kategorii piw pszenicznych.

Wiele osób ciekawi jak wyglądał konkurs. Śpieszę z wyjaśnieniem, było 18 kategorii, zgłoszono 296 piw z 46 browarów, w każdej kategorii medale dostawały po 3 najwyżej ocenione piwa. Nie uczestniczyłem w rundzie z podziałem na style, ale jest to konkurs konsumencki, więc wybór dokonywany jest przez konsumentów, czyli osoby lubiące wypić piwo, nie specjalizujące się w tej dziedzinie, które oceniały piwo zgodnie z otrzymanymi opisami kategorii. Dopiero finałowy Grand Prix wybierany jest przez osoby mające szerszą wiedzę z zakresu tematyki piwnej, w tym roku była to 9-osobowa komisja, gdzie spośród 18 zwycięskich piw z każdej kategorii wybraliśmy to najlepsze, najbliższe ideałowi w przedstawionym wzorcu, które zostało Grand Prix.

Wszystkie zgłoszone piwa i opisy kategorii: http://www.chmielaki.pl/informacje-dla-browarow

 1. Finał Konkursu Konsumenckiego Piw

Jak wspominałem, w tym roku było nas 9 osób, dostaliśmy 18 piw do oceny, każde z jednej kategorii. Nie wiedzieliśmy z jakich browarów są to piwa, widzieliśmy wyłącznie jaki styl mają reprezentować i na podstawie wytycznych ocenialiśmy je w karcie oceny (oceniane były: zapach, smak, smakowitość, nasycenie i goryczka). Każdy mógł wskazać maksymalnie 5 najlepszych piw, te z największą liczbą głosów miały być poddane ostatecznemu rozstrzygnięciu (3 z 4 wskazanych przeze mnie piw znalazło się w czołówce). Po debacie i odpowiednim uargumentowaniu zdecydowanie wygrał stout, był po prostu najlepszym piwem bez żadnych wad, poza nim w czołówce jeszcze porter bałtycki, witbier oraz bock. W mojej osobistej czołowej czwórce znalazł się jeszcze pils. Jeśli chcecie wiedzieć, jakie to były piwa, to na dole wpisu są pełne wyniki (punkt 9 wpisu).

Debata w finale konkursu zajęła nam prawie 3 godziny, rozwinęła się bardzo mocna dyskusja na temat zgodności z podanym wzorcem, co pokazuje skalę skomplikowania i powagę decyzji. W porównaniu z poprzednim rokiem zauważam, że konkurs coraz mocniej się rozwija i stoi na coraz wyższym poziomie, to bardzo cieszy.

 Chmielaki Krasnostawskie 2016 (11)

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (13)

 1. Wybory miss Chmielaków

Choć sam z racji na uczestnictwo w finale Konkursu Konsumenckiego nie uczestniczyłem w wyborach miss, to tego samego dnia, zupełnie przypadkowo miałem okazję spędzić blisko pół godziny z finalistkami oglądając jako jedyny ich próbę generalną. Pozdrawiam was dziewczyny, wiem że to czytacie, więcej pewności siebie. Indywidualna próba w pewnym stopniu zrekompensowała mi brak udziału w jury. Potem też spotkałem już dziewczyny, które wygrały, brawo wy.

Podczas samego konkursu finałowego też z tego co słyszałem było całkiem zabawnie, krzyki „pokaż cycki” to podobno norma.

W jury między innymi Tomek i Kuba z Piwnej Sprawy, widać, że mieli tam ważny głos, bo tegoroczne zwyciężczynie bardzo podobnej urody do zeszłorocznych. Zresztą zobaczcie jak wyglądały Miss 2015.

Miss 2016:

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (50)

 1. Wystawcy

Na Rynku Głównym królują browary koncernowe i regionalne z niewielką domieszką rzemieślniczych, w strefie przy Dworku Starościńskim jest za to oaza browarów rzemieślniczych i piwowarów domowych.

Liczba wystawców bardzo na plus w porównaniu z zeszłym rokiem. Przede wszystkim lokalne browary rzemieślnicze jak Zakładowy i Piwne Podziemie. Do tego Maryensztadt, Pinta, Spirifer, Deer Bear, Revolta, Jan Olbracht, Antybrowar i wybór kraftów na stoisku Portalu Piwnego oraz bardzo bogate w wybór stoisko Lubelskiego Oddziału Terenowego PSPD. To tworzy naprawdę szeroki wybór i każdy znajdzie coś dla siebie. Były RISy, Barley Wine, kwasy, piwa z owocami, herbaciane, mocno nachmielone IPA, lekkie pszenice, pilsy oraz nietypowe hybrydy, generalnie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Plusem z tego co widziałem jest relatywnie korzystna w porównaniu z innymi festiwalami piwa opłata za stoisko (do znalezienia na stronie festiwalowej) oraz wysoka liczba odwiedzających. Więc może za rok będzie jeszcze więcej kraftu.

Słowo jeszcze o Lubelskim PSPD, bo wykonują kawał tytanicznej pracy szerząc wiedzę o domowym warzeniu piwa, widać że były u nich kolejki zainteresowane dowiedzeniem się czegoś więcej na ten temat. Obok również stoisko HomeBeer.pl, gdzie od razu można było zaopatrzyć się w sprzęt do pierwszego warzenia.

Miałem wrażenie, że zmniejszają się kolejki do tych największych browarów, że ludzie chcą próbować czegoś nowego i to naprawdę najdłuższe kolejki ustawiały się do browarów regionalnych. Zresztą browary rzemieślnicze też cieszyły się zainteresowaniem. Wygląda na to, że hasło „pijemy pilsy i lagery do cholery” odchodzi w niebyt.

Niestety widziałem jak na rynek przychodzili ludzie z własnymi siatkami pełnymi piwa, które nawet nie było dostępne na stoiskach wystawców.

Trochę zdjęć z części piwnej:

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (15)

Łysy z Browaru Maryensztadt

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (52)

Vuelta z Browaru Spirifer

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (10)

Piwne Podziemie

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (17)

Deer Bear i Dziki Wschód

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (18)

Portal Piwny i Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (19)

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (48)

Antybrowar i Baba Jaga

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (20)

Piwny Lublin i Browar Zakładowy

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (21)

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (53)

Złoty Pies

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (22)

Korebia to chyba nowy Koreb, od teraz mają też Cydr

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (23)

Browar Pinta miał m.in. Table Brett

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (25)

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (32)

Lubelski Oddział PSPD i HomeBeer.pl

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (27)

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (47)Chmielaki Krasnostawskie 2016 (28)Chmielaki Krasnostawskie 2016 (29)Chmielaki Krasnostawskie 2016 (30)

Browar Jagiełło

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (33)

Browar Amber i nieodłączny sok do piwa

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (38)

 1. Jedzenie

Wybór i dostępność jedzenia to chyba jeden z największych problemów Chmielaków. Ciężko było zjeść coś smacznego i pożywnego, królują fastfoody i dania z grilla. Dla mnie osobiście najsmaczniejszym posiłkiem był makaron, który dostałem po biegu. Poza tym wybór to kebab, karkówka z grilla, zapiekanki, kaszanka, frytki, może jakiś hamburger i to wszystko. Brakowało czegoś mniej tłustego. Choć wiadomo że jedna strefa z takim jedzeniem musi być, to wydaje mi się, że już teraz jest idealne miejsce czekające na slow food czy foodtrucki, chodzi mi o parking zaraz obok browarów rzemieślniczych koło sceny przy Dworku.

 1. Podsumowując

Problemem w czasie Chmielaków była też dość ograniczona baza noclegowa, zdarzało się, że wystawcy musieli dojeżdżać aż z Zamościa czy z Lublina. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że przy imprezie na taką skalę zwiększa się blisko dwukrotnie populacja miasta w czasie festiwalu. Ciężko jest wyczarować ot tak tyle miejsc noclegowych.

Plusem w porównaniu z zeszłym rokiem było przeniesienie drugiej sceny koło nowo wyremontowanego Dworku Starościńskiego położonego na skarpie, gdzie znalazło się miejsce dla browarów rzemieślniczych, piwowarów domowych i twórców ludowych.

Czas w samym Krasnymstawie zleciał mi w doprawdy ekspresowym tempie, a byłem już od piątkowego popołudnia. Najbardziej żałuję, że nie przeleciałem się na paralotni nad miastem w ramach pikniku Chmieloty (można polatać z pilotem za opłatą), ale nie było na to czasu.

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (26)

Chmielaki to naprawdę rozbudowane wydarzenie kulturalne, łączące w sobie szereg naprawdę różnorodnych atrakcji, są koncerty, wybory miss, półmaraton, paralotnie, piwo, wystawy samochodów, wycieczki kulturalne, występy folkowe, zloty militarne, dzieje się dużo i wygląda na to, że z każdym rokiem będzie jeszcze więcej.

Czego mogłoby być jeszcze więcej? Na pewno czymś fajnym byłoby gdyby te wydarzenia lub chociaż listę piw czy browarów dałoby się znaleźć w jakieś aplikacji na telefon, smartfon to aktualnie przedłużenie ręki. W celu promocji kulturalnej czymś fajnym mogłyby być też wystąpienia na temat piwa na mniejszej scenie gdy akurat stoi wolna, a takie momenty były oraz bardziej merytoryczne spotkania związane z degustacjami tak by szerzyć zainteresowanie wiedzą o piwie i odpowiedzialną kulturę spożycia.

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (31)

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (49)

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (51)

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (43)

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (24)

 1. Pełne wyniki Konsumenckiego Konkursu Piw

Piwa dolnej fermentacji:

Kategoria I Piwa jasne w stylu Leichtbier o ekstrakcie do 11° Plato.

 1. Jagiełło Chmielak – Browar Jagiełło
 2. PRL Jasne – Browar Staropolski
 3. Kultowe – Browar Staropolski

Kategoria II Piwa jasne w stylu Pils o ekstrakcie 11,1-12,9° Plato.

 1. Silver Eagle Puławski Pils – Browar Trzy Korony JSJ
 2. Warmińskie Rewolucje – Browar Kormoran
 3. Rodowite Pils – Browar Staropolski

Kategoria III Piwa jasne w stylu European Mild Lager o ekstrakcie 11,1-12,9° Plato.

 1. Okocim OK Beer – Carlsberg Polska
 2. Kasztelan Jasne Pełne – Carlsberg Polska
 3. Tyskie Gronie – Kompania Piwowarska

Kategoria IV Piwa jasne w stylu Marcowe o ekstrakcie 13-16° Plato.

 1. Trybunał Trójsłodowy – Browar Cornelius
 2. Lubicz Marcowe – Browar Lubicz
 3. Miłosław Marcowe – Browar Fortuna

Kategoria V Piwa w stylu Bock/Koźlak o ekstrakcie powyżej 16° Plato.

 1. Perła Koźlak – Perła Browary Lubelskie
 2. Bierhalle Bock – Bierhalle Arkadia
 3. Koźlak – Browar Trzy Korony JSJ

Kategoria VI Piwa ciemne o ekstrakcie do 18° Plato.

 1. Książęce Ciemne Łagodne – Kompania Piwowarska
 2. Kormoran Ciemny – Browar Kormoran
 3. Namysłów Ciemne typu Irlandzkiego – Browar Namysłów

Kategoria VII Piwa w stylu Porter Bałtycki o ekstrakcie powyżej 18° Plato.

 1. Porter Warmiński – Browar Kormoran
 2. Komes Porter Bałtycki – Browar Fortuna
 3. Porter Bałtycki 22 Mentor – Browar ReCraft

Kategoria VIII Napoje na bazie piwa typu Radler/Shandy.

 1. Okocim Radler grejpfrut z limonką – Carlsberg Polska
 2. Okocim Radler z limonką – Carlsberg Polska
 3. Lech Ice Mojito – Kompania Piwowarska

Kategoria IX Piwa smakowe i aromatyzowane.

 1. Magnus Czekoladowy – Browar Jagiełło
 2. Magnus Toffee – Browar Jagiełło
 3. Grodzki Weigrey – Restauracja Browar Grodzka 15

Piwa górnej fermentacji:

Kategoria X Piwa w stylu Belgian Ale o podwyższonym ekstrakcie powyżej 14° Plato.

 1. Miłosław Blonde Ale – Browar Fortuna
 2. Belgian Pale Ale – Minibrowar Haust
 3. Belgijski Byk – Pałacyk Łąkomin Browar Rzemieślniczy

Kategoria XI Piwa białe w stylu belgijskim Witbier o ekstrakcie 11-12,5° Plato.

 1. Wawa Wita – Browar Maryensztadt
 2. Bierhalle Witbier – Bierhalle Arkadia
 3. Miłosław Witbier – Browar Fortuna

Kategoria XII Piwa pszeniczne jasne w niemieckim stylu Hefeweizen Hell o ekstrakcie 11-14° Plato.

 1. Zamojskie Pszeniczne – Browar Zamość
 2. Grodzkie Pszeniczne – Restauracja Browar Grodzka 15
 3. Weizen – Browar Trzy Korony

Kategoria XIII Piwa pszeniczne ciemne w niemieckim stylu Hefeweizen Dunkel o ekstrakcie 11-14° Plato.

 1. Bierhalle Dunkel Weizen – Bierhalle Arkadia
 2. Sabat Czarownic – Browar Perun
 3. Dunkel Weizen – Browar Staropolski

Kategoria XIV Piwa w stylu Pale Ale/Imperial Pale Ale/Bitter, Extra Specjal Bitter (ESB).

 1. Wojtek – Browar Regionalny Koneser
 2. English IPA – Browar Staropolski
 3. Golden Heart – Browar Trzy Korony JSJ

Kategoria XV Piwa w stylu American Pale Ale (APA), American India Pale Ale (AIPA).

 1. AIPA: Podróże Kormorana – Browar Kormoran
 2. 7 Eskadra – Browar Trzy Korony
 3. Piaski Nevady – Browar Trzy Korony JSJ

Kategoria XVI Piwa w stylu Stout Dry/Sweet o ekstrakcie 9,5-18° Plato.

 1. Coffee Stout: Podróże Kormorana – Browar Kormoran
 2. Leśny Krecik – Pałacyk Łąkomin Browar Rzemieślniczy
 3. Setter Sweet Stout – Browar Złoty Pies

Kategoria XVII Piwa w stylu Rauchbier/Smoke Beer o ekstrakcie 11-15° Plato.

 1. Rauchbock – Browar Kormoran
 2. Piwo z Grodziska – Browar w Grodzisku Wlkp.
 3. Piwo Bernardyńskie – Browar w Grodzisku Wlkp.

Piwa miodowe:

Kategoria XVIII Piwa miodowe.

 1. Złoty Ul Ałtajski – Browar Staropolski
 2. Miodne – Browar Kormoran
 3. Cavalier Honey Lager – Browar Złoty Pies

GRAND PRIX:

Coffee Stout: Podróże Kormorana – Browar Kormoran

__________________________________________

Ps. wyjście w Tatry może niektórych ludzi zmęczyć.

Chmielaki Krasnostawskie 2016 (54)

2 myśli na temat “Chmielaki Krasnostawskie 2016 – najstarszy festiwal piwa w Polsce moim okiem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s