Co to jest piwo rzemieślnicze i czym jest browar rzemieślniczy?

Piwo jakie jest każdy wie. Ma być złote, jasne, pełne, z pianą na dwa palce. Tak przynajmniej było w XX wieku. Wraz z nadejściem nowej fali piwowarstwa rzemieślniczego, w społecznym odbiorze piwo zaczęło na szerszą skalę być postrzegane jako o wiele bardziej wielowarstwowy trunek. Warto zastanowić się chwilę i zdefiniować jak należy rozumieć piwo rzemieślnicze i browar rzemieślniczy. Czy przypadkiem wszystkie, które za takie się podają są nimi w rzeczywistości, czy nie udają ich. Jest to w obecnej chwili bardzo popularne sformułowanie, nastała moda na piwa rzemieślnicze. Coraz więcej osób wchodzi w to, bo warzenie to świetna pasja, ale też i dobry biznes.

Zdecydowana większość produkcji piwa, co nikogo nie powinno dziwić, ma miejsce w dużych browarach przemysłowych, piwa z tych browarów mają trafić w gusta jak najszerszej grupy odbiorców, stąd ich smak musi być, że tak powiem powszechnie akceptowalny, a przy takiej skali produkcji każda złotówka ma znaczenie, stąd szereg rozwiązań dążących do ograniczenia wydatków, co stanowi ograniczenie przy eksperymentach smakowych. Spróbowanie piwa rzemieślniczego to droga w jedną stronę, docenisz jakość, piwo posmakuje i już nie wrócisz do piw przemysłowych. To wszystko mimo wyższej ceny, która wynika z jednostkowego kosztu produkcji piwa, wiadomo na mniejszą skalę więcej to kosztuje, a dodatki do piw rzemieślniczych są doprawdy wyszukane.

W Polsce jest aktualnie 140 fizycznych browarów plus wiele inicjatyw kontraktowych. Browary regionalne, rzemieślnicze i restauracyjne w sumie według różnych obliczeń zajmują 5-10% rynku, a statystyczny Polak pije przeciętnie 100 litrów piwa na głowę rocznie i coraz częściej szuka nowych smaków.

Powstawanie małych/lokalnych browarów nie jest wcale nowością, kiedyś Polska była ich pełna, naturalne było, że w mieście jest browar, super że taka sytuacja znów zaczyna mieć miejsce.

Bednary Hopium Beer Bros (3)

Bardzo podoba mi się ogólne określenie, że piwo rzemieślnicze powstaje tam gdzie sztuka styka się z nauką. Oddaje ono sens rzeczy, ale często do podziałów i klasyfikacje są potrzebne różne definicje, dlatego zapraszam do ich przeglądu:

Amerykańskie stowarzyszenie Brewers Association za browar rzemieślniczy uznaje browar mały, niezależny i tradycyjny. Mały, czyli produkujący rocznie do 6 milionów beczek piwa (wychodzi do 8 mln hl). Niezależny, czyli mniej niż 25% kapitału jest w posiadaniu podmiotu, który nie jest browarem rzemieślniczym. Tradycyjny, czyli smak piwa bierze się od użycia tradycyjnych lub innowacyjnych składników na etapie produkcji.

Zdefiniowania pojęcia browaru rzemieślniczego podjął się między innymi Bartek Senderek w książce „Piwo. Najlepsze piwa z polskich sklepów” oraz na blogu Mój Kufelek.

Ponadto spotkać można też definicję na blogu Michała Saksa, który starał się zdefiniować piwo rzemieślnicze w polskich realiach, bo jego zdaniem amerykańska definicja powoduje, że większość regionalnych browarów w Polsce mogłaby mianować się rzemieślniczymi.

Kolejną definicją piwa rzemieślniczego jest ta, która została przyjęta na potrzeby Konkursu Piw Rzemieślniczych podczas Poznańskich Targów Piwnych 2015, zgodnie z którą „piwo rzemieślnicze to takie, które piwowar znany z imienia i nazwiska, sam lub z pomocą załogi, warzy wg autorskiej receptury w ilości do 5 tysięcy hl gotowego piwa rocznie.”

Zbieram to wszystko w całość i na tej podstawie przedstawiam pełny obraz tego czym powinno charakteryzować się piwo rzemieślnicze i browar rzemieślniczy.

  1. Autorska i unikalna receptura oraz skład piw, przy użyciu najwyższej jakości tradycyjnych i innowacyjnych naturalnych składników, pełne kunsztu, nie ograniczając ich ze względu na koszty. Wykluczone są sztuczne dodatki mające zastępować naturalne, za to akceptowalne są nietypowe dodatki jeśli dodane celowo, aby pokazać unikalność piwa.
  1. Nie jest to konieczne, ale dobrze jest gdy piwowar, często będący też właścicielem tego browaru, jest znany, eksponowany, chcący pokazać jak dużo umie robiąc to piwo. By było wiadomo że jest to człowiek z pasją i miłością do piwa, bo to on jest twórcą tego piwo, przedstawia jego historię, a ono jest jego dziełem. Takie piwo ma się wyróżniać, być unikalne, eksperymentalne, ma pokazać coś nowego. W Polsce nie ma obecnie wyspecjalizowanych szkół piwowarskich (jak na przykład Scandinavian School of Brewing) stąd takimi browarami zajmować będą się w większości, ale nie tylko piwowarzy domowi, czyli rzemieślnicy, którzy przeszli na profesjonalizm. Ciężko mi sobie wyobrazić żeby piwowar z browaru przemysłowego założył własny browar rzemieślniczy, ale nie jest to przecież wykluczone.
  1. Miejsce produkcji jak pokazuje przykład Polski nie ma znaczenia, ważna jest jego niezależność w działaniu. Piwa warzone kontraktowo na wynajętej instalacji w innych browarach są czołówce polskich piw, ważne jednak by piwowar tego browaru uczestniczył bezpośrednio w całym procesie produkcji, żeby to on je „ręcznie” tworzył od początku do końca, a nie jedynie wysyłana była receptura. W idealnym świecie najlepiej byłoby gdyby każdy browar rzemieślniczy miał własną instalację, ale najpierw trzeba na to zarobić warząc kontraktowo oraz znajdując środki i inwestora. To z czasem przyjdzie.
  1. Wielkość browaru i produkcji też ma znaczenie, ale tylko na początku działalności, co do zasady mówi się o małych browarach rzemieślniczych, niektórzy idą dalej podając dla nich nawet roczne limity produkcyjne. Spójrzcie na takie browary jak Brew Dog, Sierra Nevada Brewing, Stone Brewing i ile one produkują, a przecież uważane są za kultowe browary rzemieślnicze. Dlatego też o wielkości można mówić ewentualnie na samym początku, gdy inicjatywa startuje jako młoda działalność na lokalną skalę, bo wraz ze wzrostem popytu każdy browar gdy ma takie możliwości to chce robić coraz więcej piwa. Nawet trzymając się wytycznych z Brewers Association i pozostając przy limicie 8 mln hl to i tak jest duże pole do działania.

Trzeba wziąć pod uwagę, że etykieta „piwo rzemieślnicze” czy logo „browaru rzemieślniczego” nie oznacza od razu, że piwo będzie dobre i wysokiej jakości. Rzemieślnicy mogą być lepsi lub gorsi, to oczywiste.

Zgadzacie się?

Pomysł na wpis zainspirowany był informacją, że w Niemczech co 6 piwo produkowane w 2014 roku było piwem rzemieślniczym. I rzeczywiście mogło tak być biorąc pod uwagę definicję Brewers Association, ale wtedy moglibyśmy mówić, że w Polsce piwo rzemieślnicze ma już 5-10% rynku, a tak chyba jednak nie jest w rzeczywistości, prawda?

Chodzi tutaj też o radość z degustacji, łapcie więc fajne wideo od Piwologa, więc czym jest piwo rzemieślnicze?

4 myśli na temat “Co to jest piwo rzemieślnicze i czym jest browar rzemieślniczy?

  1. Piwo PIlsvar o smaku miód-malina to pierwsze piwo, które naprawdę mi posmakowało. Nie jestem zaprawioną piwoszką, ale cieszę się, że w końcu znalazłam coś po czym mnie nie krzywi ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s