Jak legalnie pić piwo w miejscach publicznych

Piwo w miejscach publicznych

Każdy kto choć raz piwo pod chmurką wie jak przyjemne to jest. Szczególnie w sprzyjających okolicznościach przygody. Każdy też wie, że w zdecydowanej większości przypadków jest to wykroczenie. Jest to niedozwolone i jeśli spotka się patrol to najczęściej kończy się to mandatem.

Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w art. 14 wylicza miejsca, w których zabroniona jest sprzedaż, podawanie i spożywanie piwa. Zakaz obowiązuje:

  • na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich
  • na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników
  • w miejscach i czasie masowych zgromadzeń
  • w środkach i obiektach komunikacji publicznej, z wyjątkiem wagonów restauracyjnych i bufetów w pociągach, w których dopuszcza się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych do 4,5% zawartości alkoholu oraz piwa
  • w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych, jak również w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowe-go jednostek wojskowych.
  • na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.
  • w innych niewymienionych miejscach, obiektach lub na określonych obszarach gminy, ze względu na ich charakter, rada gminy może wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych.

W tych oto przypadkach będzie przysługiwał mandat w kwocie 100 zł, lub za usiłowanie spożycia, czyli nawet wyższy, bo aż do 500 zł. Mandat ma być wychowawczą karą dla sprawcy wykroczenia, czyli w tym wypadku dla osoby pijącej piwo. Dla przykładu gdy ktoś pije jedno piwo, nie ważne jak mocne jest. Czy to, grodziskie, porter czy IPA, ale ważne że ma powyżej 0,5% alkoholu (art. 46 ustawy o wychowaniu w trzeźwości). Obalam przy okazji mit, że można pić radlery. Nie jest to prawda, bo nawet jeśli pije 2% piwo to podlega karze w myśl przepisów prawa. Ale przecież takie działanie ma zerową szkodliwość społeczną, nikomu nie zagraża. I za to karać 100 zł? Kiepsko. Dla przykładu w 2013 roku w Warszawie wystawiono prawie 30 000 mandatów za picie alkoholu w plenerze.

Warto spytać się o podstawę prawną, bo może to być miejsce gdzie można legalnie pić piwo w plenerze, dla przykładu takim miejscem jest plaża na prawym brzegu Wisły w Warszawie czy plaża w Sopocie (w określonych godzinach). Jeśli nie masz pewności co do miejsc, co do których uważasz, że można pić w plenerze to zawsze możesz to sprawdzić, na przykład złożyć wniosek do urzędu z takim pytaniem czy obowiązuje tam zakaz. Marek Tatała stworzył nawet wzór wniosku, z którego można skorzystać.

Można również spróbować powołać się na przepisy kodeksu wykroczeń. Na przykład art. 41, mówiący że samo pouczenie zadziała na Was wychowawczo, ponieważ taki czyn nie ma jakiejkolwiek szkodliwości społecznej.

„W stosunku do sprawcy czynu można poprzestać na zastosowaniu pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeniu lub na zastosowaniu innych środków oddziaływania wychowawczego.”

Przy okazji mam historię z Wrocławia z Wyspy Słodowej, gdzie z tego co zauważyłem jest zakaz spożywania alkoholu, ale będąc tam w weekend w godzinach popołudniowych trudno było znaleźć miejsce by usiąść. Nawet na trawie! A zdecydowana większość osób tam się znajdujących spożywała piwo, wszystko odbywało się w miłej atmosferze, wszyscy byli zadowoleni. Społeczeństwo zadowolone, czy ktoś dostrzega minusy? W niektórych sąsiednich krajach nie ma takiego zakazu i nikt nie ma z tym problemu, że można legalnie napić się piwa w miejscu publicznym. Jeśli już mowa o tych miejscach publicznych to warto też zauważyć, że w  ustawie o wychowaniu w trzeźwości nie ma wskazanego zakazu  w miejscu publicznym, tylko jest dokładne wyliczenie zabronionych miejsc, w tej sytuacji kara za picie piwa w miejscu publicznym, a nie za picie w jednym z wymienionych miejsc jest wątpliwa, bo jest to rozszerzające rozumienie tego pojęcia.

I na sam koniec apel. Jeśli pijecie w plenerze to zawsze po sobie sprzątajcie, szanujcie parki, plaże, ulice i lasy, to są nasze wspólne miejsca publiczne. Bo poniższe widoki nie należą do najprzyjemniejszych.

AKTUALIZACJA 2018:

UWAGA!

9 marca 2018 roku weszła w życie ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych!

To oznacza, że od 9 marca 2018 r.:
ZABRANIA SIĘ SPOŻYWANIA napojów alkoholowych w MIEJSCU PUBLICZNYM, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.

Oznacza to, że obowiązuje ogólny zakaz, ale samorządy mogą wyznaczyć strefy nieobjęte zakazem.

LEGALNIE PIWO NAD WISŁĄ W WARSZAWIE

Przykładem jest uchwała Rady Miasta Stołecznego Warszawa z dnia 22 marca 2018 r.,  w sprawie wprowadzenia odstępstwa od zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym na terenie m.st. Warszawy, która wyznacza taką strefę nieobjętą zakazem na bulwarach na lewym brzegu Wisły od płyty Desantu do klubu sportowego Spójnia (tj. bulwary Flotylli Wiślanej, Grzymały-Siedleckiego, Pattona, Karskiego i Religi). Strefa obowiązuje od brzegu rzeki do wschodniej części najbliżej wyznaczonej drogi rowerowej lub chodnika.

 

3 myśli na temat “Jak legalnie pić piwo w miejscach publicznych

  1. picie piwa w miejscu publicznym? Jestem na tak.ale dla ludzi z glowa, a nie dla tych co sie pokladaja na lawkach trawnikach itp.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s