Nowości Piwne 2017

Nowości ze świata piwa 2017, premiery piw 2017, wydarzenia piwne 2017, festiwale piwne 2017, imprezy piwne 2017. Wszystko co najciekawsze i związane z piwem w 2017 roku! Jednym słowem kalendarz piwny 2017. Najciekawsze informacje wybrane moim okiem.

Śledź na bieżąco wszystkie nowości z polskich browarów dzięki specjalnej liście:

https://www.facebook.com/lists/10201133498960710

imprezy-piwne-2017

GRUDZIEŃ 2017

16.12

Kufelki na Kundelki

kufelki na kundelki

6.12

Premiera Grand Championa PSPD

LISTOPAD 2017

Lubelskie Targi Piw Rzemieślniczych, Targi Lublin

16-18.11

Poznańskie Targi Piwne 2017, MTP, Poznań

Wyniki konkursu Kraft Roku:

KRAFT ROKU 2017:
„Porter Noster Bourbon Barrel Aged” – Tomasz Starczewski – Czarna Owca

Wyniki w poszczególnych kategoriach:

1. Brytyjskie Ale (9-15o Plato)
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: nie przyznano
Miejsce III: „English Brown”- Adam Żemetro i Artur Puszkarczuk – Browar Miejski Sopot

2. Mocne Ale (15-30o Plato)
Miejsce I: „Immortalis”- Łukasz Kojro – Browar Palatum
Miejsce II: „Old Ale Barrel Aged Slyrs Whisky” – Jarosław Sosnowski i Krzysztof Kula – Birbant
Miejsce III: „Maldita Wheatwine”- Gonçalo Faustino – Faustino Microcervejeira

3. Dry Stout
Miejsce I: „Stout Pułkownik” – Maciej Piaszczynski – Ułan Browar
Miejsce II: „Pracownik Miesiąca Listopad 2017” – Jarek Ośka i Michał Pater – Browar Zakładowy
Miejsce III: „Noc na Tarnogaju” – Agnieszka Wołczaska-Prasolik- Warszat Piwowarski

4. Sweet Stout
Miejsce I: „Gniazdo”- Wojciech Ściana – Browar Cztery Ściany
Miejsce II: „Kara Mustafy” – Mateusz Jachimczak – Browar Kazimierz
Miejsce III: „Dobra Noc” – Piotr Stachecki – Browar Za Miastem

5. Stout/Porter z dodatkami
Miejsce I: „Przerwa Kawowa” – Jarek Ośka i Michał Pater – Browar Zakładowy
Miejsce II: „Coffe Twist” – Leszek Jasiński – Piekarnia Piwa
Miejsce III: „Dark”- Leszek Gaszka – Browar Brewera

6. Dymiony Stout/Porter
Miejsce I: nie przynano
Miejsce II: nie przyznano
Miejsce III: nie przyznano

7. Mocny Stout/Porter
Miejsce I: „Imperial Oatmeal Stout” – Igor Omelianenko – Mazurski Browar
Miejsce II: nie przyznano
Miejsce III: „Jules” – Jarosław Sosnowski i Krzysztof Kula- Birbant

8. Imperialny Stout/Porter (>18o Plato)
Miejsce I: „Kosmodrom” – Paweł Fityka – Minibrowar Reden
Miejsce II: „Bafomet”- Adam Czogalla – Browar Perun
Miejsce III: „Imperialny Nafciarz Dukielski” – Mateusz Górski – Brokreacja

9. Imperialny Stout/Porter leżakowany w drewnie
Miejsce I: „Porter Noster Bourbon Barrel Aged” – Tomasz Starczewski – Czarna Owca
Miejsce II: „Porter RUM BA” – Michał Semrau, Roman Pękała -Przystanek Tleń
Miejsce III: „Jolly Roger BA RUM” – Paweł Solik – Browar Kraftwerk

10. Porter Bałtycki
Miejsce I: „Origen” – Jakobsland Brewers/Browar Widawa – Jakobsland
Miejsce II: „5th Anniversary Imperial Smoked Porter Jamaican Rum” -Wojciech Frączyk – Browar Widawa
Miejsce III: „Pirates” – Marek Zajdel – Browar DUKLA

11. American Pale Ale
Miejsce I: „Maverick” – Andrzej Miler – Browar Rockmill
Miejsce II: „Jasny Grom” – Adam Czogalla – Browar Perun
Miejsce III: „Barona APA” – Diogo Barrigas – Barona Brewing Company

12. American Wheat
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: nie przyznano
Miejsce III: „Polypay” – Łukasz Chrząszcz – Browar Podgórz

13. American Amber & Brown Ale
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: „Barona IPA” – Diogo Barrigas – Barona Brewing Company
Miejsce III: „Mazurskie Ale Czerwony”- Igor Omelianenko – Mazurski Browar

14. West Coast IPA
Miejsce I: „UKIEL west coast ipa” – Maciej Uszpolewicz i Lech Gałaszewski – Browar UKIEL
Miejsce II: „Califia” – Piotr Sosin – Trzech Kumpli – Browar Lotny
Miejsce III: „Primus” – Łukasz Kojro – Browar Palatum

15. East Coast IPA
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: „Sharp Tongue” – Mateusz Wachowicz – Browanza
Miejsce III: „Cryo Colada” – Paweł Teodorczyk i Paweł Świdniewicz – Piwojad

16. New England IPA
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: „Juicy Delight” – Andrzej Miler – Browar Rockmill
Miejsce III: „Misty” – Piotr Sosin – Trzech Kumpli – Browar Lotny

17. White IPA
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: „Pan IPAni” – Piotr Sosin – Trzech Kumpli – Browar Lotny
Miejsce III: „Grodziska White IPA” – Magda Hutniczak i Lidia Stępień – Browar w Grodzisku Wielkopolskim

18. Black IPA
Miejsce I: „Blackcyl Special Edition” – Piotr Sosin – Trzech Kumpli – Browar Lotny
Miejsce II: „Czarnolas” – Jakub Piesio – Browar Marynesztadt
Miejsce III: „Mystery” – Andrzej Miler – Browar Rockmill

19. Imperial IPA
Miejsce I: „Pan IPAni Double” – Piotr Sosin – Trzech Kumpli – Browar Lotny
Miejsce II: „Juicy Melody”- Andrzej Miler – Browar Rockmill
Miejsce III: „Double – Wojciech Frączyk – Browar Widawa

20. Inne IPA
Miejsce I: „Żytko” – Mateusz Jachimczak – Browar Kazimierz
Miejsce II: „Święty Spokój” – Piotr Stachecki – Browar Za Miastem
Miejsce III: „Konstancin IPA” -Andrzej Kryczka -Browar Czarnkow SA

 

21. Polskie Ale
Miejsce I: „Grodziska APA ” – Magda Hutniczak i Lidia Stępień – Browar w Grodzisku Wielkopolskim
Miejsce II: „Dziedzictwo Lubelski” – Adam Czogalla – Browar Perun
Miejsce III: „Orzełek” – Adam Śmiglak – Browar Łąkomin

22. Grodziskie
Miejsce I: nie przyzanano
Miejsce II: „Piwo z Grodziska” – Magda Hutniczak – Browar w Grodzisku Wielkopolskim
Miejsce III: nie przyznano

23. Bawarskie Pszeniczne i Żytnie
Miejsce I: „Brovaria Pszeniczne” – Maciej Paszkowski i Tomasz Przybylski – Brovaria
Miejsce II: „Pszeniczne” – Tomasz de Weyher – Browar Wyszak
Miejsce III: „Bierhalle Weizen” – Dawid Bąk – Bierhalle Arkadia

24. Witbier
Miejsce I: „La Rana Dorada Grand Cru” – Brad Kraus – Cerveceria La Rana Dorada
Miejsce II: „Blanche 12°” – Jozef Buňa – God Times Brewery
Miejsce III: „SB Seleccao 1927 Bavaria Weiss” – Beatriz Carvalho – Unicer Bebidas S.A.

25. Belgijskie Ale
Miejsce I: „Octavio 24” – Wiktor Saczuk i Dawid Zamora – Rzemieślniczy Browar Jana
Miejsce II: „Belgijski Byk” – Adam Śmiglak – Browar Łąkomin
Miejsce III: „Dubbel” – Bartłomiej Pawlik i Maciej Piaszczyński – Ułan Browar

26. Saison
Miejsce I: „Saison” – Marcin Jędrzejewski i Aleksander Helman – Stary Browar Rzeszowski
Miejsce II: „Sweet Deal” – Mateusz Wachowicz – Browanza
Miejsce III: nie przyznano

27. Pils
Miejsce I: „Pils” – Mariusz Dałek – Browar Wiatr
Miejsce II: „Odsiecz” Jacek Przywara – Browar Probus
Miejsce III: „Pozycja 6 na 9” – Agnieszka Wołczaska-Prasolik – Warsztat Piwowarski

28. Jasny i Bursztynowy Lager
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: „Janusz Moczywąs” – Mateusz Waszczuk i Karol Waszczuk – Browar Waszczukowe
Miejsce III: nie przyznano

29. Bursztynowy Lager
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: nie przyznano
Miejsce III: „Marcowe” – Marcin Jędrzejewski i Aleksander Helman – Stary Browar Rzeszowski

30. Ciemny Lager
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: nie przyznano
Miejsce III: „Ełckie Lager Ciemny” – Igor Omelianenko – Mazurski Browar

31. Koźlak
Miejsce I: „Bock” – Mariusz Dałek – Browar Wiatr
Miejsce II: „Warmia Koźlak” – Daniel Duda, Łukasz Mila – Browar Warmia
Miejsce III: „Bock”- Adam Żemetro i Artur Puszkarczuk – Browar Miejski Sopot

32. Sour Ale
Miejsce I: „Multiwitaminka” – Arkadiusz Kalinowski – Browar Bazyliszek
Miejsce II: „Kwassiidaeus” – Szymon Milczarek – Beer Bros
Miejsce III: „Sour Cherry Wild Ale” – Michał Semrau i Roman Pękała – Przystanek Tleń

33. Brett Ale
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: „X-Brett IPA Sauvignon Blanc BA” – Wojciech Frączyk – Browar Widawa
Miejsce III: „Born to be Wild Pale” – Wiktor Saczuk i Dawid Zamora – Rzemieślniczy Browar Jana

34. Piwo dymione
Miejsce I: „Aficionado” – Michał Kopik – Browar Kingpin
Miejsce II: „Gehenna” – Artur Karpiński, Sebastian Łęszczak i Michał Kamiński Browar Golem
Miejsce III: „RAUCHBOCK” – Tomasz de Weyher – Browar Wyszak

35. Piwo z owocami
Miejsce I: „Czerwony Kapselek” – Łukasz Gustkiewicz – Browar Piwowarownia
Miejsce II: „La Mouton” – Browar Podgórz
Miejsce III: nie przyznano

36. Piwo z miodem
Miejsce I: „Brovaria Miodowe” – Maciej Paszkowski i Tomasz Przybylski – Brovaria
Miejsce II: „Braggot” – Adam Czogalla – Browar Perun
Miejsce III: „Bartnik” – Przemysław Leszczyński- Browar Profesja

37. Piwo z warzywami
Miejsce I: „Brovaria Dyniowe” – Maciej Paszkowski i Tomasz Przybylski – Brovaria
Miejsce II: „Dyniamit” – Ziemowit Fałat, Paweł Masłowski i Michał Cebula Pinta
Miejsce III: nie przyznano

38. Piwo z dodatkami
Miejsce I: „Warmia APA”- Daniel Duda i Łukasz Mila – Browar Warmia
Miejsce II: „Asian White” – Derek Walsh -Brouwerij Breugem B.V.
Miejsce III: „Czyli Czorne” – Leszek Jasiński – Browar Rzemieślniczy Piekarnia Piwa

39. Wood & Barrel Aged Beer
Miejsce I: „Kord” – Krzysztof Juszczak -Browar Jan Olbracht Rzemieślniczy
Miejsce II: „Oz Russian Imperial Stout Barrel Aged Whisky” -Jarosław Sosnowski i Krzysztof Kula – Birbant
Miejsce III: „Barley Wine-Port Barrel Aged” – Francisco Pereira and Filipe Macieira – FermentUM – Engenharia das Fermnetacoes, Lda

40. Piwne specjalności
Miejsce I: „Kazik” – Mateusz Jachimczak – Browar Kazimierz
Miejsce II: nie przyznano
Miejsce III: „Królowa Lodu” – Janusz Golisowicz – Browar Spółdzielczy

41. Cydr
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: Cydr Smykan – Bartosz Gałka, Łukasz Sobór – Cydr Smykan
Miejsce III: nie przyzano

42. Miód pitny
Miejsce I: „Dzikie Pszczoły Miód Pitny Trójniak” – Michał Imbiorowicz – Miodosytnia Imbiorowicz
Miejsce II: „MJÖD no. 5” – Jorgen Petersen – Mjodbryggeriet Petersen & Sonner
Miejsce III: „Kitl Mead” – Kitl Ltd.

10.11

Zgodnie z informacjami Piwnego Informatora na Piwnej Mapie Polski funkcjonuje już 200 browarów! 200 browarem wraz ze swoją premierą został Browar Bocian.

PAŹDZIERNIK 2017

20-21.10

Podlaski Festiwal Piwa i Food Trucków, Białystok

6-7.10

Festiwal Piwa Beerstok, Białystok

beerstok 2017.png

1-10.10

OlbrachtFest, Rynek Trybunalski, Piotrków Trybunalski

WRZESIEŃ 2017

29.09

III Industrialny Festiwal Browarnictwa – Chmiel Fest, Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie

chmiel fest zyrardow 2017.jpg

21-23.09

7 Warszawski Festiwal Piwa, Stadion Legii Warszawa

7 warszawski festiwal piwa 2017.png

20.09

European Beer Star 2017

Trzy medale dla polskich browarów!

  • Złoty w kategorii South German-Style Hefeweizen Hell za piwo Okocim Klasyczna Pszenica dla grupy Carlsberg.
  • Brązowy w kategorii Baltic-Style Porter za piwo Okocim Mistrzowski Porter dla grupy Carlsberg,
  • Brązowy w kategorii Sweet Stout/Milk Stout za piwo Milkołak dla Browar ReCraft.

Gratulacje!

Pełna lista:

http://private-brauereien.de/ebs-en/presse-und-fotos/gewinnerlisten/winners_2017.pdf

15-17.09

Beer & Food Festival, Stadion AZS, Poznań

15.09

Browar Widawa zdobył brązowy medal za piwo 5th Anniversary Baltic Porter w kategorii Baltic Porter w konkursie The International Beer Cup 2017, Yokohama, Japonia

8-9.09

Chmielobranie, Karczmiska

8-9.09

Festiwal Piwa Beergoszcz, Bydgoszcz

8-9.09

II Częstochowski Festiwal Piwa, Częstochowa

1-3.09

Street Beer Festival, Łódź

1-2.09

Cieszyńska Jesień, Cieszyn

1-2.09

One More Beer Festival 2017, Kraków

one more beer festival 2017.jpg

SIERPIEŃ 2017

25-27.08

II Świdnicki Festiwal Piwa, Rynek, Świdnica

25.08

Historyczny moment, pojawiło się pierwsze piwo w puszce z polskiego browaru rzemieślniczego. Autorem jest Browar Jana. Piwo to Vato Loco w stylu West Coast IPA. Tutaj zdjęcie. Tutaj wideo.

22.08

World’s Best style dla Wunderbar 13 z Browaru Maryensztadt, w konkursie World Beer Awards, w kategorii Speciality Beer – steam.

19-20.08

Browariada, Expo Mazury, Ostróda

18-20.08

Chmielaki Krasnostawskie 2017, 47. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów Chmielaki Krasnostawskie w Krasnymstawie

Wyniki Konsumenckiego Konkursu Piw

chmielaki krasnostawskie 2017.jpg

Piwa dolnej fermentacji:
Kategoria 1 Piwa jasne w stylu Light Lager o zawartości alkoholu do 3,9% obj.
1. Lech Lite – Kompania Piwowarska
Kategoria 2 Piwa jasne w stylu Mild Lager o ekstrakcie do 11° Plato.
1. Książęce Jasne Ryżowe – Kompania Piwowarska
2. Jagiełło Lager – Browar Jagiełło
3. PRL Jasne Niefiltrowane – Browar Staropolski
Kategoria 3 Piwa jasne w stylu Pils o ekstrakcie 11,1-12,9° Plato.
1. Der Amerikaner – Łąkomin
2. Czech Pils Podróże Kormorana – Browar Kormoran
3. Namysłów Pils – Browar Namysłów
Kategoria 4 Piwa jasne w stylu European Lager o ekstrakcie 11,1-12,9° Plato.
1. Nałęczowskie Jasne – Browar Jagiełło
2. Złote Lwy – Browar Amber
3. Zamkowe Jasne Pełne – Browar Namysłów
Kategoria 5 Piwa jasne w stylu Marcowe o ekstrakcie 13-16° Plato.
1. Marcowe – Browar Trzy Korony Nowy Sącz
2. Nadbużańskie – Browar Regionalny Koneser
3. Bierhalle Marcowe – Bierhalle Wilanów
Kategoria 6 Piwa w stylu Koźlak o ekstrakcie powyżej 16° Plato.
1. Perła Koźlak – Perła Browary Lubelskie
2. Staropolskie Koźlak – Browar Staropolski
3. Podwójny Koźlak – Browar Trzy Korony Nowy Sącz
Kategoria 7 Piwa ciemne o ekstrakcie do 18° Plato.
1. Zduńskie Ciemne – Browar Staropolski
2. PRL Ciemne – Browar Staropolski
3. Kultowe Karmelowe – Browar Staropolski
Kategoria 8 Piwa ciemne w stylu Porter Bałtycki o ekstrakcie powyżej 18° Plato.
1. Komes Porter Bałtycki – Browar Fortuna
2. Komes Porter Bałtycki Płatki Dębowe – Browar Fortuna
3. Dziki Dzik – Łąkomin
Kategoria 9 Napoje na bazie piwa typu Radler/Shandy.
1. Cornelius Tropic – Browar Cornelius
2. Okocim Radler z Limonką – Carlsberg Polska
3. Cornelius Grejpfrut – Browar Cornelius
Kategoria 10 Piwa smakowe i aromatyzowane.
1. Magnus Czekoladowy – Browar Jagiełło
2. Magnus Toffi – Browar Jagiełło
3. Bestbir Pacific Mango Ananas – Browar Staropolski

Piwa górnej fermentacji:
Kategoria 13 Piwa w stylu belgijskim o podwyższonym ekstrakcie powyżej 14° Plato.
1. Fruitboom – Browar ReCraft
2. Komes Potrójny – Browar Fortuna
3. Hop! Sarenka – Łąkomin
Kategoria 14 Piwa białe w stylu Witbier o ekstrakcie 11-12,5° Plato.
1. Witbier Podróże Kormorana – Browar Kormoran
2. Carte Blanche – Brofaktura
3. Miłosław Witbier – Browar Fortuna
Kategoria 16 Piwa pszeniczne jasne w stylu Hefeweizen o ekstrakcie 11-14° Plato.
1. Bierhalle Weizen – Bierhalle Arkadia
2. Weizen – Browar Trzy Korony Nowy Sącz
3. Primator Weizenbier – Pivovar Nachod
Kategoria 17 Piwa pszeniczne ciemne w stylu Dunkelweizen o ekstrakcie 11-14° Plato.
1. Dunkel Weizen – Browar Staropolski
Kategoria 18 Piwa w stylu Altbier o ekstrakcie 11-12,5° Plato.
1. Bierhalle Altbier – Berhalle Łódź Manufaktura
Kategoria 19 Piwa w stylu Pale Ale, Imperial Pale Ale, Bitter.
1. Oktawia – Brofaktura
2. Krzyż Południa – Browar ReCraft
3. Izabella – Brofaktura
Kategoria 20 Piwa w stylu American Pale Ale, American India Pale Ale.
1. 7 Eskadra – Browar Trzy Korony Nowy Sącz
2. AmerIPA – Łąkomin
3. Wniosek Urlopowy – Browar Zakładowy
Kategoria 21 Piwa w stylu Stout Dry/Sweet o ekstrakcie 9,5-18° Plato.
1. Coffe Stout – Browar Staropolski
2. Plujka – Browar Socho
3. Sweet Sixteen – Browar Maryensztadt
Kategoria 23 Piwa w stylu Smoked Beer o ekstrakcie do 15° Plato.
1. Get Lucky – Browar Trzy Korony JSJ Puławy

Kategoria 24 Piwa miodowe.
1. Perła Miodowa – Perła Browary Lubelskie
2. Złoty Ul Ałtajski – Browar Staropolski
3. Jagiełło Miodowe – Browar Jagiełło

GRAND PRIX CHMIELAKÓW 2017
Bierhalle Weizen – Bierhalle Arkadia

Zgłoszono 311 piw

14.08

The International Beer Challenge 2017

4 medale dla Browaru Maryensztadt!

  • Złoto dla Projekt 30 #2
  • Srebro dla Sourtime Czarna porzeczka
  • Brąz dla Sweet Sixteen
  • w kategorii design srebro dla Projektu 30

więcej: http://www.internationalbeerchallenge.com/winners

 

11-13.08

OPEN CRAFT Festiwal 2017, Browar Nepomucen, Szkaradowo

open craft nepomucen 2017.jpg

11-12.08

I Rybnicki Zalew Dobrego Piwa 2017

4.08

Międzynarodowy Dzień Piwa

International Beer Day – notatka Eurostat o rynku piwa w Unii Europejskiej (http://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/EDN-20170804-1)

Międzynarodowy Dzień Piwa – infografika GUS o rynku piwa w Polsce
(http://stat.gov.pl/infografiki-widzety/infografiki/infografika-miedzynarodowy-dzien-piwa-i-piwowara,58,1.html)

 

„Święto ustanowione zostało przez dwóch Amerykanów z Kalifornii w 2007 roku. Jest to święto ruchome, obchodzone w pierwszy piątek sierpnia, w tym roku wypada 4-go.

Pomysłodawcy święta Jesse Avshalomov i Evan Hamilton dają nawet rady jak dobrze celebrować ten specjalny dzień. Jednym z założeń Międzynarodowego Dnia Piwa jest integracja miłośników piwa z całego świata w jednym, konkretnym dniu w roku.

  • Po pierwsze powiedz o nim światu, czyli zaproś swoich znajomych na imprezę i wspólne świętowanie.
  • Po drugie znajdźcie razem najbliższy pub, bar lub domówkę.
  • Po trzecie przynieś swoje piwo i obdaruj nim znajomych, im więcej osób przyjdzie tym więcej spróbujesz!”

więcej: http://www.kierunekspozywczy.pl/artykul,40052,miedzynarodowy-dzien-piwa-juz-w-tym-tygodniu.html

4-5.08

Craft Beer Fiesta, Gdańsk

 

LIPIEC 2017

28-30.07

Olsztyńskie Targi Piw Rzemieślniczych 2017

15380653_225506561194148_3905348050053206584_n

26.07

Kodeks Dobrego Piwa został opublikowany przez Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich.

Piwo, które zdaniem Kapituły spełni warunki przyznawania prawa do używania znaku Kodeksu Dobrego Piwa, będzie mogło być nim opatrzone.
Będzie to informacja dla konsumenta, że przede wszystkim spełnia zasady określone w KDP (załącznik poniżej) oraz:

  • jest warzone wyłącznie w Polsce, w oparciu o oryginalne receptury Browaru i według określonych zasad wskazanych w Kodeksie Dobrego Piwa,
  • nie jest produktem wytwarzanym na zlecenie innych podmiotów i osób trzecich,
  • nie jest produkowane na licencji innych podmiotów,
  • jest na rynku od co najmniej pół roku i potwierdzona jest jego stabilna jakość,
  • jest produkowane tylko pod jedną nazwą.

 

1-2.07

Colberg Festival, Festiwal piwa w Kołobrzegu

1.07

7 urodziny Kilka Słów o Piwie, Koktajl Mokotowa, Warszawa

CZERWIEC 2017

30.06-1.07

100% Craft, Błonie (festiwal piwa w Browarze Artezan)

29.06-1.07

Śląski Festiwal Piwa w Katowicach, Rynek, Katowice

27.06

Rusza rekrutacja na 1 edycję studiów I stopnia  (inżynierskich) na kierunku Browarnictwo i słodownictwo na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Piwowarstwo coraz mocniej wchodzi na Uniwersytety, miejmy nadzieję, że nie jest to chwilowa moda.

24-25.06

Beer Underground Fest, Festiwal w browarze Piwne Podziemie

24-25.06

29. Grodziskie Piwobranie, Grodzisk Wielkopolski

23-24.06

Craft Beer Camp 2017, Annopole

15-18.06

II Poznański Trawnik Piwny, Twierdza Poznań, Poznań

9-11.06

I Rzeszowski Festiwal Piwa

9-11.06

8. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa 2017

Wroclawski Festiwal Dobrego Piwa 2017

9.06

Gala ogłoszenia wyników XV KPD i wyłonienie Grand Championa, Bardzo Bardzo, Warszawa

2-3.06

Festiwal Piw Rzemieślniczych Hevelka 2017, Gdańsk

2-3.06

Szczecin Beer Fest, Szczecin

2-4.06

IV Łódzki Festiwal Piwa, Arturówek – Hotelowy Kompleks Leśny

MAJ 2017

25-27.05

Beerweek Festival 3, stadion Cracovii, Kraków

20.05

W Koszalinie powstało Muzeum Piwowarstwa. Mieści się ono w lokalu obok Minibrowaru Kowal.

19-21.05

Beer & Food Festival, Poznań

19-20.05

I Podlaski Festiwal Piwa, Białystok

14.05

Piwna Mila, Sopot

12-13.05

4 Festiwal Piwa Beergoszcz, HSW Łuczniczka Bydgoszcz

14.05

Wysyp medali dla polskich browarów na IBEERian Awards!
ZŁOTO
Browar Łąkomin – Belgijski Byk (zwycięzca kategorii Strong Ale),
Browar Widawa X-Brett IPA (zwycięzca kategorii Specialty Beer)
SREBRO
Browar Warmia Pils (Pale Lager),
Łąkomin Czarny Zając (Dark Lager),
Wyszak – Browar Rodzinny American Amber Ale (Amber Ale),
Łąkomin Basior (Strong Ale),
Widawa Baltic Smoked Porter Bourbon BA (Speciality Beer)
BRĄZ
Wyszak Pils (Pale Lager),
Łąkomin Dziki Dzik (Brown Ales and Porters),
Browar Nepomucen Echo (Brown Ales nad Porters),
PiwoWarownia Kawko i Mlekosz (Stout),
Łąkomin Herbatka u Basiora (Strong Ale),
Wyszak Pszeniczne (Wheat Beer),
Łąkomin AmeryŁANin (Wheat Beer)
Gratulacje!

10.05

Konferencja „Krafty a paragrafy, czyli o piwie po prawniczemu”, Warszawa

KWIECIEŃ 2017

29.04-1.05

V Lubiński Festiwal Piwa, Lubińskie Błonia

6-8.04

6 edycja Warszawskiego Festiwalu Piwa, WFP6 odbędzie się oczywiście na Stadionie Legii Warszawa

Warszawski Festiwal Piwa 6 2017.jpg

1.04

Beer Geek Madness 5 – North Side

Beer Geek Madness 5 2017

Premiera jednego, a właściwie dwóch piw z Brokreacji. Stockholm Syndrome to Triple AIPA, która będzie miała dwie wersje, jedna normalnie nachmielona i z dodatkiem zestu z cytrusów, a druga wyłącznie z dodatkiem naturalnych aromatów chmielowych. Brokreacja nie zdradza, które będzie które, to ma być niespodzianka i sprawdzenie, które bardziej smakuje konsumentom.

MARZEC 2017

25.03

Dwa piwa z Browaru Maryensztadt zdobyły srebrne medale w międzynarodowym konkursie Concours de Lyon:
• Pszeniczny Blond z rabarbarem i truskawką w kategorii Flavoured Beer – Fruit
• RaISa espresso w kategorii Flavoured Beer – Coffee

Projekt 30 #1 zdobył brązowy medal w konkursie Barcelona Beer Challenge, kategoria Porter Bałtycki!

24-26.03

Silesia Beer Fest III | Śląski Festiwal Piw Rzemieślniczych

Coffee Twist z Browaru Piekarnia Piwa został wybrany najlepszym piwem na Silesia Beer Fest

Silesia Beer Fest 2017.png

24-25.03

Piwowary Targi Piw Regionalnych i Browarnictwa 2017, Łódź

Piwowary 2017.jpg

20.03

Kolejna dawka danych dotyczących rynku piwnego w Polsce prosto z twittera:

w 2016 r. statystyczny Polak wypił najwięcej piwa- 99 litrów na głowę. wino – 7 litrów, wódka – 5 litrów, likiery – 2,3 l, a whisky – 0,7 l.

W Polsce podatki stanowią 75 proc. ceny półlitrowej butelki wódki. W przypadku piwa podatki stanowią 35 proc. ceny, a wina 26 proc.

w latach 2010-2015 wzrost eksportu piwa wyniósł prawie 70 proc.

Polacy piją przede wszystkim piwo uwarzone w Polsce. Import stanowi zaledwie 2 proc. krajowej konsumpcji.

Z roczną produkcją na poziomie 40 mln hl Polska jest trzecim największym producentem piwa w Europie.

Polska spożycie piwa: Kolejny rok z rzędu spadki dotknęły natomiast segmentu piw mocnych (spadek ilościowo o 3,3 proc, wartościowo – 4,2%)

W 2016 piwa o zawartości alkoholu do 0,5% odnotowały najbardziej dynamiczny wzrost tak wartości (58%), jak i wolumenu sprzedaży (64%).

W Polsce słabnie zainteresowanie piwami mocnymi, a Polacy coraz częściej sięgają po piwa bezalkoholowe.

W 2016 r. rynek piwa w Polsce wzrósł o 2,1 proc.

18-19.03

Craft Fest – I Festiwal Piw Rzemieślniczych, Zamek Piastowski, Racibórz

17.03

Debiut rzemieślniczej inicjatywy pod nazwą Browar Harpagan. Premiera w Dom Piwa w Poznaniu i Jabeerwocky w Warszawie. Premierowe piwa to Imbryczek Destrukcji, czyli American Wheat z Lady Gray i Świszczy Pała, czyli Nordic Farmhouse z Gesho

4.03

Premiera pierwszego w Polsce piwa z użyciem pudru chmielowego. Browar Birbant – Powderman – Vermont Cryo IPA. O co chodzi? Wykorzystano Lupu Ln2™, odmiany Citra® i Simcoe®. W dużym skrócie co daje lupulin powder: Intensywny smak i aromat, 2x lepszą kondensację właściwości chmielu, Większą skuteczność chmielenia, Wysoką jakość chmielu.

LUTY 2017

24.02

W całym 2016 roku produkcja piwa w Polsce wzrosła o 0,5 proc. wobec 2015 roku i wyniosła 40,73 miliona hektolitrów.
W ujęciu miesięcznym, wobec grudnia 2016 roku, produkcja piwa otrzymywanego ze słodu spadła w styczniu o 11,9 proc.
Produkcja piwa w Polsce spadła w styczniu 2017 roku o ponad 4 proc. wobec stycznia 2016 roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o niemal 12%.
23.02
Premiera piwa Braggot Barleywine z Browaru Perun, to pierwsza na rynku polskim fuzja miodu pitnego i piwa, uwarzone z okazji otwarcia fizycznego browaru. Więcej.

14.02

Premiera dwóch niespotykanych i unikalnych wymrażanych piw z Browaru Spółdzielczego, Lodołamacza (ICE IIPA) i Królowej Lodu (ICE RIS). Piwa te rozpoczynają nową serię piw wymrażanych od Browaru Spółdzielczego. Więcej.

11.02

III urodziny Browaru Bednary w Jabeerwocky. Z tej okazji premiera piwa NUCLEAR DISARMAMENT w stylu Pacific Imperial Stout z dodatkiem soli morskiej i ostrygami.

Premiera kooperacyjnego piwa Amager Bryghus i Pracowania Piwa – The Red Hetman w stylu Czarniecki-Style Imperial Baltic Porter z trawą żubrową.

15726632_1481590371852970_975632326250880228_n

STYCZEŃ 2017

29.01

Gala Rate Beer Best 2016 w Santa Rosa, CA

  • Browar Szałpiw i ich Buba Extreme (Jack Daniels BA) najlepszym piwem w Polsce.
  • Pracownia Piwa najlepszym browarem w Polsce.
  • Brokreacja najlepszym nowym browarem w Polsce.
  • Artezan i Pracownia Piwa z TOP 100 browarów na Świecie.
  • Brokreacja w TOP 10 nowych browarów na Świecie.

Najlepsze piwa na Świecie w 2016 (TOP 100)

  • Browar Artezan – Samiec Alfa Barrel Aged
  • Browar Kormoran – Imperium Prunum

Najlepsze nowości w 2016

  • Browar Artezan – Too Young To Be Herod 2016
  • Browar Artezan – 4 Latka
  • Browar Kormoran – Imperium Prunum
  • Pracownia Piwa / Browar Podgórz – Baran z Jajem
  • Browar Stu Mostów/ Bristol Brewing – ART9 Oatmeal Hoptart
  • Browar Widawa – Porter Bałtycki Wędzony 24

Najlepsze piwa według stylu w 2016 (w nawiasie kategoria)

Złoto:

  • Browar Artezan – Złoty Pisiont (Lager)
  • Browar Kormoran – Imperium Prunum (Imperial, Baltic Porter)
  • Browar Pinta – I’m so horny! (Dark Lager)
  • Browar Stu Mostów/ Bristol Brewing – ART9 Oatmeal Hoptart (Low/Moderate Alcohol oraz Germanic Tradition/Sour Ales)
  • Browar Szałpiw – Buba Extreme Jack Daniels BA (Belgian Style Strong Ales)
  • Browar Widawa – Porter Bałtycki Wędzony 2015 (Speciality)

Srebro:

  • Browar Artezan – 4 Latka (Low/Moderate Alcohol)
  • Browar Artezan – Kazimierz (Porter)
  • Browar Kormoran – Podroze Kormorana Witbier (Wheat)
  • Browar Pinta – Imperator Bałtycki (Imperial, Baltic Porter)
  • Browar Szałpiw – Buba Extreme Cognac BA (Belgian Style Strong Ales)

Brąz:

  • Browar Artezan – Too Young To Be Herod 2016 (Stout)
  • Pracownia Piwa / Browar Podgórz – Baran z Jajem (Imperial, Baltic Porter)
  • Browar Szałpiw – Buba Extreme Calvados BA (Belgian Style Strong Ales)
  • Browar Trzech Kumpli – American Beauty (English style & bitter)
  • Wąsosz / Kraftwerk – This Is Kraft, Bitch! (Dark Lager)

Najlepsze miejsca na piwo:

Restauracja:

  • Chmielarnia
  • Chmielarnia Marszałkowska

Sklep:

  • Browarium Sklepy Piwne
  • Świat Piwa (World of Beer)
  • Piwnica

Pub:

  • Kufle i Kapsle
  • Piwna Stopa Craft Beer Pub
  • Piwoteka Narodowa
  • Pułapka
  • Tap House Pracownia Piwa i Przyjaciele

Pełne wyniki: https://www.ratebeer.com/ratebeerbest/

28.01

Kuźnia Piwowarów Jana Olbrachta 2016: zwycięzcą został Michał Białozór i jego Milk Stout

W ramach edycji 2017 swoje piwa uwarzą: Katarzyna Strzelecka (Tropical Stout), Adam Cink (Tea Pale Ale), Michał Wójcik (West Coast IPA), Grzegorz Adamczyk (Session IPA), Monika Nowosielska (Herbal Ale), Sławomir Mazur (Belgian Blond)

21.01

Święto Porteru Bałtyckiego – Baltic Porter Day 2017

balticporterday2017

13.01

Premiera kooperacyjnego porteru bałtyckiego o nazwie Projekt Bornholm od 4 browarów: Svaneke Bryghus, Browar Okrętowy, Browar Spółdzielczy i Browar Port Gdynia!   Porter bałtycki z solą i lukrecją. Premiera w Hoppiness  Beer ‚n’ Food w Warszawie.

Projekt Bornholm Porter Baltycki.jpg

12.01

Whisker.beer i Deer Bear przygotowali wspólnie dwa piwa, Cracker – Imperial Coffee Milk Stout oraz NutCracker, w stylu Imperial Nut Coffee Milk Mayhem (dodane zostały aromaty naturalne). Spróbowanie obu to świetna okazja do porównania jak piwo zmienia się po dodaniu aromatów.

NutCracker Whisker Deer Bear.png

6.01

Premiera Browaru Rockmill

Browar Rockmill

Reklamy