Nowości Piwne 2016

Nowości ze świata piwa, premiery piw, wydarzenia piwne, festiwale piwne, imprezy piwne. Wszystko co najciekawsze i związane z piwem w 2016 roku! Jednym słowem kalendarz piwny. Najciekawsze informacje wybrane moim okiem.

Pamiętacie zbieraną przeze mnie listę premier piw w 2015 roku? Ponad 1050 piw w 365 dni robi wrażenie! W 2016 będzie tego jeszcze więcej, tak samo jak będzie więcej browarów, jednak tak duże zbiory danych, przy ograniczonej działalności informacyjnej ze strony browarów są nierealne do zebrania. Na tej stronie będzie wybór najciekawszych i najbardziej wartych uwagi wydarzeń według mnie. Bądźcie spokojni, będzie tego równie dużo, a może nawet więcej.

Imprezy Piwne 2016.jpg

Ciekawi co nowego przyniesie 2017 rok? Zapraszam do Nowości Piwne 2017.

GRUDZIEŃ 2016

31.12

Stan na zakończenie roku to 178 fizycznych browarów na terenie Polski, z czego w samym 2016 roku otworzyło się 30 nowych podmiotów. Źródło: Piwny Informator.

30.12

Debiut kontraktowej inicjatywy Browar Absztyfikant w multitapie Morze Piwa w Gdyni. Premierowym piwem jest Session IPA pod nazwą Ostatni Dzień Grawitacji.

Premiera kooperacyjnego piwa B-Day 4.0 zrobionego przez AleBrowar, Browar Pinta i Piwotekę Narodową. Styl: Perlage Dry New Zealand IPA. Jest to już kultowa kooperacja dla polskiego rynku.

29.12

Browar Bednary podsumowuje 2016 rok. „W 2016 uwarzyliśmy 18 nowych piw. Czyli 69 nowości przez ostatnie 3 lata. W tym roku mimo wszystko skupiliśmy się bardziej na dopracowywaniu receptur piw już znanych. Zdecydowanie więcej piw powtórzyliśmy niż w roku poprzednim, kosztem oczywiście eksperymentów i nowości, ale co ciekawe łączna liczba warek była w większa.”

23.12

Start browaru Stary Rynek w Białymstoku w Hotel Royal. Piwowarem jest Czesław Dziełak.

16.12

Debiut browaru rzemieślniczego Socho z Sochaczewa. Premierowe piwa to American Wheat i Citrus Rye Ale. Premiera w Beerokracji w Warszawie.

Start browaru rzemieślniczego Browar Sądecki w Nowym Sączu.

1 urodziny Browaru Maryensztadt w Jabeerwocky. Przy okazji browar ogłosił powstanie lokalu firmowego na warszawskiej Starówce.

15.12

Debiut inicjatywy rzemieślniczej HopLala. Warzą w Browarze Maryensztadt. Premierowo 4 piwa. Pszekulturalna – Citrus Weizen, Zimowa Opowieść – Dunkel z przyprawami korzennymi, Piękna Mądra Zdolna – Pale Ale, Wczasy w Acapulco – IPA.

15.12

Wielki Finał Warszawskich Bitew Piwnych 2016 w stylu Imperial Stout

10-12.12

Cracow Craft Beer Fest

6.12

Premiera Grand Champion PSPD – piwo w stylu Fruit Wheat z truskawkami

LISTOPAD 2016

30.11

Ukazał się raport organizacji The Brewers of Europe ze statystykami za rok 2015, zawierający informacje o produkcji, konsumpcji, imporcie, eksporcie, zatrudnieniu, spożyciu piwa na głowę w Polsce i w państwach Unii Europejskiej. Publikacja dostępna tutaj. Z najciekawszych informacji, według najnowszych danych spożycie piwa w Polsce na osobę wynosi 98 litrów. 85% piwa spożywanego jest w domach, a 15% w lokalach.

25.11

Startuje Mazurski Browar, pierwsze trzy piwa to Jasny Lager, Lager Ciemny i Red Ale.

Start inicjatywy rzemieślniczej Browar Dziki Wschód, warzą w Beer Bros, pierwsze piwo to Peruwian czyli APA.

Startuje rzemieślniczy browar BroWarka, zlokalizowany oczywiście w Warce. Pierwszym piwem jest Kazik (APA).

24.11

Start inicjatywy rzemieślniczej Browar Kazimierz, warzą w Szczyrzycu, pierwsze piwo to American Pale Ale.

25-27.11

Lubelskie Targi Piw Rzemieślniczych

Okręt piwnej rewolucji sunie przez Polskę. Czas na przystanek w porcie Lublin! Lubelskie Targi Piw Rzemieślniczych to impreza, która połączy pasję browarników, piwowarów domowych, a przede wszystkim fanów trunku w każdym odcieniu. Do udziału zapraszamy kilkadziesiąt browarów rzemieślniczych z Polski. Dzięki nim każdy będzie mógł wybierać w kilkudziesięciu stylach najlepszych piw z kraju. Uczymy warzyć, odpowiadamy na pytania, dyskutujemy o piwie, a przede wszystkim dobrze się bawimy. Bo piwo to także spotkanie z ludźmi.

22.11

Brązowy medal w kategorii „Speciality Beer: Other Sour Ale” dla ART#9 Oatmeal Hoptart z Browaru Stu Mostów oraz brązowy medal w kategorii „piwa smakowe: kawa” dla Raisa Espresso z Browaru Marynesztadt na Brussels Beer Challenge 2016.

9.11

Kasztelan Pszeniczny Niepasteryzowany zdobył brązowy medal w kategorii Kristalweizen na European Beer Star 2016

4-6.11

Poznańskie Targi Piwne, Beer Blog Day, Konkurs Piw Rzemieślniczych Kraft Roku

Odbywające się od 2013 roku Poznańskie Targi Piwne to wyjątkowe wydarzenie. Radosna celebracja jednego z najstarszych trunków na świecie przeplata się z profesjonalnym charakterem imprezy targowej. To doskonała okazja by poznać kulturę, historię, a także współczesny świat rzemieślniczego piwa.
4.11
Startuje inicjatywa rzemieślnicza Browar Dwie Brody, pierwsze piwo to RedemptionAle Amber Rye IPA.
Startuje inicjatywa rzemieślnicza Browar Ignis, na początek trzy piwa: Bujny Książę (Wit IPA), Żabi Port (American Wheat), Ruda Kameralna (Amber Ale). Nazwy piw pochodzą od nazw wsi w Polsce.

PAŹDZIERNIK 2016

30.10

Start studiów podyplomowych z technologii browarniczej (Dyplomowany Piwowar) na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Start studiów podyplomowych z technologii browarniczej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

18.10

Ogłoszenie wyników konkursu GOOD BEER 2016 podczas Polskiego Kongresu Browarniczego

14-15.10

Opolfest, III festiwal piwa, wina i sera

To jedyne branżowe wydarzenie na Śląsku Opolskim podczas którego propagujemy kulturę spożywania piwa, wina, cydru i swojskich serów. Festiwal to oddanie hołdu najstarszym trunkom na świecie o bogatej tradycji. Tu można degustować piwa, wina i cydry pochodzące od producentów i rzemieślników z Polski i świata.

13-15.10

5 Warszawski Festiwal Piwa

To największe wydarzenie w Polsce i jedno z największych w Europie poświęcone piwu rzemieślniczemu. Podczas festiwalu z ponad 250 nalewaków poleje się około 500 piw i cydrów z ponad 80 browarów rzemieślniczych z całego świata. Przynajmniej drugie tyle znajdziecie w butelkach. Konkretne browary, ich piwa, promocje i konkursy będziemy ogłaszać na FB i na stronie Festiwalu.

13.10

Premiera wspólnego piwa Hopium i zespołu Roller Derby Warsaw Hellcats Roller Girls.

12.10

Złoty medal dla browaru Złoty Pies we Wrocławiu za piwo Golden Weizen w kategorii piwo pszeniczne podczas World Beer Awards 2016.

7-9.10

Beer & Food Festival w Poznaniu

WRZESIEŃ 2016

30.09-1.10

29.09-2.10

Śląski Festiwal Piwa. Na Rynku w Katowicach powstanie miasteczko piwne otwarte dla smakoszy i miłośników piwa, a każdego dnia towarzyszyć nam będzie szereg atrakcji.

16-18.09

I Częstochowski Festiwal Piwa. W ramach Festiwalu Piw Rzemieślniczych swoje piwa zaprezentują: Browar Wąsosz,Browar Wrężel, Doctor Brew, Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy,Piwoteka,Fabryka Piwa,Browar Fortuna,Browar Racibórz,Browar Kraftwerk,
whisker.beer,Browar Deer Bear.

16-17.09

Beer Craft Fest Warszawa  Wyobraź sobie imprezę, na której rzemieślnicze browary wystawiają… nie tylko nalewaki i etykiety opisujące piwo, ale reprezentujące je zespoły muzyczne na scenie!

12-18.09

Warsaw Beer Week. Więcej o wydarzeniu w poniższej rozmowie.

10.09

Na błoniach stadionu Energa Arena w Gdańsku odbędzie się Amber Fest.

9-10.09

Chmielobranie, Karczmiska
Kolejna edycja imprezy promującej najlepszy polski chmiel i piwa z niego warzone. W programie m.in.: objazd po plantacjach chmielu, biesiada z najlepszymi browarami przy Pałacu Piotrawin, zrywanie szyszek, degustacje chmielowe, eksperymenty i wiele innych atrakcji

9-10.09

Jesienna odsłona Festiwalu Piwa Beergoszcz !
8-11.09
Świdnicki Festiwal Piwa

2-3.09

Bracka Jesień w Cieszynie. W tym roku Browar w Cieszynie będzie świętował swoje 170 urodziny.

SIERPIEŃ 2016

27-28.08

Mazovia Craft – Mazowiecki Festiwal Piwa

19-21.08

Chmielaki Krasnostawskie

20.08

Beer Geek Summer, Wrocław

Zapraszamy Was na kolejną edycję Beer Geek Summer – prawdziwe SZALEŃSTWO w BASENIE na DACHU przy muzyce, pysznym jedzeniu i świetnym piwie!  6 Browarów z Dolnego Śląska: – 6 Piw Premierowych – 6 Piw Topowych 6 Wyjątkowych Piw Zagranicznych  BBQ Grill & Live Cooking, muzyka, basen, leżaki, chilloutowa atmosfera i mnóstwo dobrej zabawy!

11.08

Książęce Golden Ale otrzymało brązowy medal podczas International Beer Challenge 2016. Pełna lista medali: http://www.internationalbeerchallenge.com/2016-winners/

6.08

Pinta Party. Pinta świętuje 5 urodziny w Kufle i Kapsle Saison nad Wisłą.

4.08

Premiera Browaru Komitet. Zapraszamy na premierę zupełnie nowego browaru kontraktowego. Piwo warzone jest w Szczyrzycu. Browar Komitet startuje z trzema lekkimi, letnimi piwami. Będą przekąski, będą gadżety, będzie ekipa browaru. Premiera w Kufle i Kapsle.

LIPIEC 2016

15-16.07

Nowy festiwal odbywający się przy Browarze Artezan w Błoniu k. Warszawy, będzie to 100% Craft! Pojawią się takie browary jak Browar Nepomucen, Pracownia Piwa, Piwne Podziemie, AleBrowar, Browar Kingpin i oczywiście Browar Artezan!

8.07

Startuje Browar Ziemia Obiecana z Łodzi. Pierwsze piwo to Fifarafa w stylu Saison. Premiera w lokalu Piwoteka Narodowa.

Gorączka Złota, czyli najstarszy w Warszawie i w Polsce lokal z dobrym piwem świętuje 20 urodziny! Urodzinowe piwo przygotował Browar Palatum.

Pojawiła się informacja, że od nowego semestru akademickiego ruszają podyplomowe studia piwowarskie „Technologia piwowarstwa” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

1-3.07

Poznańskie Targi Piwne prezentują: Poznański Trawnik Piwny – bardziej lokalną i bardziej kameralną imprezę piwną w wyjątkowej scenerii i niepowtarzalnym klimacieXIX-wiecznego Fortu VI.

Malborski Festiwal Piwa. Imprezowy desant w Malborku – ponad 50 marek różnych browarów w tym lokalnych znajdą się w jednym miejscu. Festiwalowa scena, warszawscy DJ-eje, atrakcje dla dorosłych i dzieci, wszystko to znajdzie się w Jeziornej Osadzie w terminie od 1 do 3 lipca bieżącego roku.

1.07

Wystartował nowy browar, Browar Rzemieślniczy Browars z Limanowej.

Wystartował również browar Beer Lab, mieści się pod Warszawą. Pierwsze piwo to Rubio w stylu Belgian Blonde Ale.

CZERWIEC 2016

25-26.06

Odbywająca się w latach 1976-2002 i przywrócona w 2015 roku impreza Grodziskie Piwobranie w Grodzisku Wielkopolskim, ojczyźnie piwa Grodziskiego, w 2016 roku powraca w najbardziej festiwalowy weekend w roku

24-26.06

Hevelka Festiwal Piw Rzemieślniczych Impreza odbywa się w Amber Expo, będzie to już druga edycja tego nadmorskiego festiwalu! Wystawcy z piwem: – Browar Amber – Browar Brodacz – Browar Brokreacja – Browar Brovarnia – Browar Doctor Brew – Beer Enthusiast – Browar Gościszewo – Browar Jan Olbracht Rzemieślniczy – Browar Kaszubska Korona – Browar Kaszubski Bytów – Browar Kingpin – Browar Kormoran – Pub Lawendowa 8 – Browar Lubrow – Browar Miejski Sopot – Browar Nepomucen – Browar Olimp – Stary Browar Kościerzyna – Browar Perun – Browar Piwowarownia – Pub Polufka – Browar Profesja – Pub Pułapka – Browar Raduga – Browar Spirifer – Browar Spółdzielczy – Browar Szpunt – Browar Wrężel – Browar Zamkowy Cieszyn.

24-25.06

Impreza piwno-namiotowa z Annopolu koło Środy Wielkopolskiej. To już 4 edycja Craft Beer Camp. Obecne będą m.in. takie browary jak Pracownia Piwa, Trzech Kumpli – Browar Lotny, Gzub, Brokreacja, Browar Kingpin. Ponadto Chyży Wół z jedzeniem.

18-19.06

Bocheński Festiwal Piwa

18.06

Browar Łańcut premierowo prezentuje swoje nowe piwa. Premiera w Kufle i Kapsle w Warszawie. Premierowe piwa to Owsiany Stout, Amerykańskie Pale Ale, Amerykańskie IPA, Ryżowe IPA.

9-12.06

VII Festiwal Dobrego Piwa we Wrocławiu na błoniach stadionu miejskiego.

4.06

Zadebiutowała nowa inicjatywa kontraktowa. Browar Karuzela, nazwą odwołuje się do popularnej karuzeli z warszawskich Bielan i warzy w Browarze Palatum.

3-5.06

2 Łódzki Festiwal Piwa odbywać się będzie w Hotelu Leśny Arturówek

MAJ 2016

27.05

Debiutuje Browar Arnulf, warzący kontraktowo w BeerLab. Pierwsze piwo to APA, Mielcuch w Raju.

20-22.05

Beer & Food Festival, Poznań. Jest to odbywający się w Starej Rzeźni festiwal złocistych trunków oraz jedzenia z food trucków z całej Polski.

13-15.05

2 edycja festiwalu piw rzemieślniczych w Katowicach „Silesia Beer Fest” w Galerii Szyb Wilson.

13.05

Startuje Browar Palatum. Jest to pierwszy browar rzemieślniczy położony na terenie Warszawy. Pierwsze piwo – Primus, to West Coast India Pale Ale chmielone Citrą i Mosaiciem. IBU na poziomie ok. 50, BLG 14,5.

6-8.05

2 edycja festiwalu piw rzemieślniczych w Bydgoszczy „Beergoszcz” w hali Łuczniczka.

1-3.05

IV Lubiński Festiwal Piwa

KWIECIEŃ 2016

29-30.04

Chmiel Fest II – Industrialny Festiwal Browarnictwa, odbędzie się w ostatni weekend kwietnia w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Po sąsiedzku mieści się browar Beer Bros.

22.04

Otwarcie Browaru Wiatr w Uniejowie. Prócz browaru będzie też restauracja i aparthotel. Nic tylko odwiedzić Uniejów na weekend z lokalnym kraftem i termami.

7-9.04

4 edycja Warszawskiego Festiwalu Piwa na stadionie miejskim Legii Warszawa. Zapraszamy na największy w Polsce festiwal piwa rzemieślniczego. Celem organizatorów, jest zgromadzenie w jednym miejscu forpoczty polskiej i europejskiej rewolucji piwnej. Nowa fala piwowarstwa jest młoda, niepokorna, zbuntowana. Atmosfera na festiwalu jest tak niezwykła, jak niezwykły jest smak piw, które możecie spróbować.  Prezentujemy wszystkie najważniejsze nowofalowe inicjatywy piwowarskie. Przedstawiamy artystów-rzemieślników, którzy wznoszą flagą piwnej rewolucji. Poznajcie ludzi, którzy chcą zmieniać świat piwa. Bez żadnej ściemy pokażemy, jak doskonałe piwo warzy się w Polsce i na świecie.

1-2.04

W te dni odbędzie się kolejna edycja Targów Piw Regionalnych w Łodzi „Piwowary„. Po raz trzeci w Łodzi spotkają się producenci i dystrybutorzy piw znanych i nagradzanych na światowych konkursach. Piwowary to spotkanie specjalistów w dziedzinie browarnictwa z pasjonatami piwa. To przestrzeń dla piwowarów domowych, to konkursy, wykłady, warsztaty prowadzone przez branżowych specjalistów. To świetna atmosfera do prowadzenia rozmów biznesowych o piwie przy piwie. To bezpośrednie spotkania z producentami surowców piwnych, dystrybutorami instalacji warzelniczych, wyposażenia pubów i restauracji. To koncerty i doskonałe jedzenie.

30.03-2.04

4 edycja Beer Geek Madness we Wrocławiu w Zaklętych Rewirach! Tak naprawdę sama impreza będzie trwała już od 30 marca w najlepszych Wrocławskich multitapach, a wielki finał 2 kwietnia. Tym razem pod hasłem Milestone. Głównymi bohaterami Stone Brewing USA, Stone Brewing Berlin, Baird Brewing oraz 12 polskich browarów, festiwalowym szkłem będzie teku.

MARZEC 2016

12.03

1. urodziny Chmielarni na Marszałkowskiej! Szykuje się najgrubsza impreza w piwnej Warszawie! Czekają Was: – najlepsza tablica w historii polskich mutitapów – polskie premiery, wyleżakowane limitowane polskie beczki, urywający cztery litery wybór importów na kranie. W tym – jedyna, pierwsza w Polsce beczka ze znakomitego amerykańskiego browaru, klasyfikowanego w top100 ratebeer.com
– nasze urodzinowe piwo, Foreign Extra Stout z syropem klonowym, uwarzony w kooperacji z Browar BIRBANT – wyjątkowe, wyleżakowane polskie piwa w butelkach – butelkowe niespodzianki z importu, dostępne tylko u nas! – specjalne zniżki i promocje – konkursy z BARDZO atrakcyjnymi butelkami do wygrania!

5.03

Startuje Browar Zakładowy, premiera 4 nowych piw w U Fotografa w Lublinie. Co to jest Browar Zakładowy? To nowa inicjatywa, drugi rzemieślniczy browar na Lubelszczyźnie. Powstał w Poniatowej. Tworzą go: Bartłomiej Czarnomski, Michał Pater, Jarosław Ośka i Tomasz Krzos. Więcej zdjęć, filmów i informacji na fanpejdżu: https://www.facebook.com/browarzakladowy/

4.03

Põhjala Brewery przejmuje krany w Jabeerwocky. Jeśli wierzyć ratebeer.com jest to najlepszy estoński browar rzemieślniczy. Chcecie się przekonać? Idzcie na Põhjala tap takeover!

3.03

HAMMER Italian Craft Beer – POLSKA PREMIERA! Tap Takeover & Meet the Brewer! Chmielarnia Marszałkowska przedstawia Hammer – Italian Craft Beer! Nowy, włoski browar rzemieślniczy który z miejsca zajął bardzo silną pozycję na włoskim kraftowym rynku. Zawładnął również sercem Grześka, który po litrach piw Hammer wypitych w Rzymie uparł się, żeby sprowadzić Hammer do Polski i zrobić jego premierę w Chmielarni!

Browar Stu Mostów uwarzył wspólne piwo z amerykańskim browarem Pizza Boy Brewin. Premiera w Piwnej Stopie w Poznaniu.

LUTY 2016

27.02

Pierwsza edycja Warszawskiej Akcji Warzelnej ma już oficjalny finał w postaci uwarzonego wspólnego piwa zwycięzcy akcji, Aleksandra Hurko oraz Browaru Hopium. Premiera piwa Grand Hurko/Hurk Hogan w stylu IIPA w Jabeerwocky.

25.02

Browar BrewDog udostępnia receptury wszystkich swoich piw, piwowarzy domowi zróbcie to sami! http://www.brewdog.com/lowdown/blog/diy-dog

22.02.2016

Rusza plebiscyt Browar.biz na piwo roku. Kiedyś największy i najbardziej opiniotwórczy konkurs w Polsce, teraz z opóźnieniem (konkurs na piwo 2015 pod koniec lutego? przecież już wyszło ponad 100 nowych polskich piw), z coraz mniejszym  zainteresowaniem, zmniejszoną liczbą kategorii. Czy browar.biz powoli się kończy?
http://www.browar.biz/piworoku.php

20.02

Rusza nowy browar kontraktowy, Beer Story z Krakowa, premierowo w House of Beer, zaczyna od 3 nowych piw: City Lights czyli Wheat IPA, American Muscle czyli AIPA i Dark Alley czyli CDA.

18.02

Rusza nowy browar, Browar Brewera, na starcie duży plus, bo używa jednej z moich ulubionych i najczęściej używanych na blogu czcionek w logo.Pierwsze warzenie 18 lutego. Jest to browar kontraktowy z Rybnika.

13.02

Browar Artezan zaczyna Hoppy Week 2016, 4 weekendy, 4 premierowe piwa. Zaczyna od corocznej wariacji na temat Pacifica. Tym razem Podwójny Pacific w pubie U Fotografa w Lublinie.

6.02

Startuje Jakiś Browar, jest to wspólna inicjatywa Chmielarni i Beerokracji, piwowarem jest Artur z Multitap Crawl. Warzą kontraktowo w Browarze Maryensztadt. Premiera 6 lutego w wymienionych wyżej lokalach, pierwsze piwo to „Jakieś Jasne” w stylu SMaSH Rakau Pale Ale.

Startuje również nowy browar rzemieślniczy w Łodzi, czyli Arcybrowar. Pierwsze piwo to AIPA.

Browar Bednary świętuje drugie urodziny, z tej okazji uwarzył wspólne piwo z ekipą Sketch w Teatrze Wielkim. Premiera tamże. Ruszył także oficjalny kanał browaru na youtube: https://www.youtube.com/channel/UCBPfcWmml42ksUhHTveJrwQ

Równocześnie maraton z premierami kończy Browar Maryensztadt, od 9 stycznia wypuścili 9 nowych piw. Pszeniczny Blond w stylu Weizen, pAPA Americano w stylu APA, Polish Hop(e) w stylu Polish Pale Ale, Sweet Sixteen w stylu Milk Stout, Mi to Żyto w stylu Roggenbier, Czeska 11 w stylu Pils, Waimea Singiel w styli SMASH Waimea, American Beauty w stylu American Amger Ale. Nowością jest Belgijska Blondynka czyli Belgian Blonde, premiera w Samych Kraftach.

5.02

Startuje nowy browar kontraktowy – Piwojad, warzą w Szczyrzycu. Premiera 5 lutego w Domówka Cafe w Krakowie, premierowe piwo to Suska. Suska to robust brown porter (16 P, 6,4% alk.) z dodatkiem Suski Sechlońskiej (śliwki wędzonej drewnem bukowym, pochodzącej z południowej Małopolski).

4.02

Pojawiły się pierwsze piwa z Browaru Kaszubskiego Bytów:
Pszeniczne, Bytów Jasne Pełne, Chop In, Hop In i dobrze znana Polka Pils

3.02

Pierwszą warkę uwarzył dziś Browar Zakładowy, jest to nowy browar rzemieślniczy z Lubelszczyzny. Pierwsze piwo to APA. Śledźcie ich profil na fb, są bardzo aktywni.

Cech Piwowarów BRJ uwarzył pierwsze piwo – Leprikon w stylu Irish Red Ale.
„Cech jest rodzajem odskoczni od wypracowanego portfolio, ciekawym eksperymentem. Efekty naszej pracy mają zaskakiwać nowymi propozycjami. Piwo Leprikon w stylu Irish Red Ale to dopiero początek smakowych wrażeń, jakie chce dostarczyć piwoszom Cech Piwowarów BRJ.” – mówi Maciej Jakubiak wiceprezes Grupy Browary Regionalne Jakubiak. „Piwo Leprikon podobnie jak inne piwa uwarzone przez Cech Piwowarów, będzie dostępne w wersji limitowanej 30 tysięcy butelek”.

1.02

Przedstawiciele Mazowieckiego Oddziału PSPD powrócili z Oslo w Norwegii z imprezy organizowanej przez Nobrygg, gdzie prezentowali polskie smaki domowymi piwami takimi jak Grodziskie oraz pajdą ze smalcem i ogórkami kiszonymi.

STYCZEŃ 2016

31.01

Ratebeer.com Awards & Best Festival! Polskie browary na gali ratebeer.com i towarzyszącym festiwalu piwa w Santa Rosa w Kalifornii! Z kranu można było napić się między innymi piw z Browaru Widawa i AleBrowaru które miały własne stoiska. Medale zdobyły Samiec Alfa Barrel Aged z Browaru Artezan za 5 miejsce w Top 50 new releases 2015 i jednocześnie tytuł piwa roku 2015 w Polsce, Imperator Bałtycki z Browaru Pinta za najlepsze na świecie piwo w stylu porter bałtycki/imperial porter w 2015 roku, AleBrowar za najlepszy browar w Polsce w 2015 roku, Genius Loci za najlepszy nowy browar w Polsce w 2015 roku, Podróże Kormorana Witbier  z Browaru Kormoran srebrny medal w kategorii Witbier w 2015 roku, Sir Arthur z Browaru Wąsosz brązowy medal w kategorii English Style Pale & Bitter w 2015 roku i brązowy medal dla Satyra czyli wspólnego piwa Browaru Olimp i SzałPiw w stylu Saison w 2015 roku.

30.01

W Piwnej Sprawie odbyła się impreza z okazji zakończenia konkursu na Miejsce Roku. Miejscem Roku 2015 Piwnej Mapy Warszawy Została Piwna Sprawa, Sklepem Roku 2015 Piwnej Mapy Warszawy został Piwomaniak. Imprezę uświetniły premiery piw: Jan Paul Belgmondo z Browaru Hopium, Czeska 11 z Browaru Maryensztadt, Pepper z Fabrica RARA.

27.01

All About Beer Magazine podał liderów w produkcji chmielu na świecie! Polska z produkcją 5,500 ton zajmuje 5 miejsce za pierwszymi Niemcami, USA, Chinami i Czechami.

26.01

Produkcja piwa w Polsce w 2015 roku wyniosła 39,43 miliona hektolitrów i spadła o 1,1% w porównaniu z rokiem 2014.

21.01

Są ogłoszone nagrody Warsaw Insider! Beer Barem Jabeerwocky! Barem z zagranicznym piwem Chmielarnia Marszałkowska! Browarem Browar Artezan! Nowym Browarem Hopium! Sąsiedzkim Barem Cześć! Gratulacje!

17.01

Zakończone zostało głosowanie na Miejsce Roku 2015 Piwnej Mapy Warszawy. Miejscem Roku i Lokalem Roku Piwna Sprawa. Sklepem Roku Piwomaniak. Pełne wyniki:

https://kilkaslowopiwie.com/2016/01/18/najpilniejsza-sprawa-w-2015-to-piwna-sprawa/

16.01

Święto Porteru Bałtyckiego, cała Polska. Premierowe Portery Bałtyckie wypuszczą Browar Piwoteka (Porter Bałucki, Browar Kraftwerk (Jolly Roger), Browar Kormoran (Imperium Pronum), Browar Pałacyk Łąkomin. Ponadto Smoked Porter (Apollo 19) przygotował Browar Setka. Wydarzeń związanych ze Świętem Porteru Bałtyckiego szukajcie w najlepszych lokalach z dobrym piwem.

To również zakończenie wpółpracy Marcina Chmielarza z Browarem Piwoteka. Marcin chce się skupić na prowadzeniu Jabeerwocky i rozwinięciu Święta Porteru Bałtyckiego. Nowym piwowarem w Piwotece został Mateusz Cichal.

15.01

W Warszawie otwiera się firmowy pub Innych Beczek. Sytuacja gdy browar otwiera swój firmowy pub to coraz popularniejsze rozwiązanie. Lokalizacja? Inne Beczki, ul. Oleandrów 3.

Rusza nowy browar kontraktowy warzący w Szczyrzycu, Baba Yaga Brewing. Pierwsze piwo to India Pale Ale „Wyrwidąb”. Nazwa bardzo mocno przypomina znany już browar Baba Jaga.

11.01

Są już wyniki plebiscytu czytelników blogu Małe Piwko. Chcecie poznać Piwne Gwiazdy 2015?

http://www.malepiwko.pl/wszystkie-wpisy/piwne-gwiazdy-2015-wyniki-plebiscytu/

9.01

Premiera pierwszego piwa Pszeniczny Blond z rzemieślniczego Browaru Maryensztadt już na własnej instalacji. Odbędzie się w lokalu Trzy Kolory w Warszawie, towarzyszyć jej będzie koncert Oksany Predko i Skubasa Wojtka Makowskiego.

Dziczyzna w Schlenkerli, Schlenkerla Urbock z kranu oraz kolejna kooperacja piwno-jedzeniowa bloger-lokal, to wszystko w Hoppiness Beer & Food z Kubą z The Beervault. Schlenkerla to niewielki browar działający od 300 lat i jedyny wpisany na listę zabytków UNESCO.

Premierowe Ale Cocones, kooperacyjne piwo AleBrowaru i Browaru Artezan to Double IPA z płatkami kokosowymi. To drugie wspólne piwo obu browarów. Premiera w Multi Qlti Tap Bar w Krakowie.

Kooperacje browaru z lokalem są coraz popularniejsze, tym razem wspólne piwo uwarzył Browar Bednary z Sketchem w Teatrze Wielkim. Będzie Kumkwat Ale. Pamiętacie guanabana kumkwat persymona salak? Czekam na takie klimaty!

Browar Trójmiejski Lubrow otwiera swój własny Tap House w Wejherowie, w tej okazji będzie też premiera piwa Pale Ale o nazwie Wejherale.

8.01

Rusza nowy browar kontraktowy warzący w Twiggu, Browar Brewklyn, premiera w Craft Beer Pub w Kielcach. Pierwsze piwo to Cocoa Chili Wheat Stout. Za to Samych Kraftach na Starym Mieście po RISWEEK startuje kolejny tematyczny tydzień, tym razem IIPAWEEK
https://www.facebook.com/events/1105455396146062/

Otwarcie multitapu Beerokracja w Warszawie, towarzyszyć mu będzie premiera piwa Hopert De Niro z Browaru Hopium, koncert Wszyscy Byliśmy Harcerzami. Managerem jest Artur znany z Multitap Crawl. W sobotę gra Marek Tymkoff, w niedzielę Krzysztof Ścierański New Quartet. W ogóle Beerokracja ma być bardzo muzycznym miejscem!

Startuje nowy browar kontraktowy! Browar Gentleman warzyć będzie w Szczyrzycu. Pierwsze piwo to Miedziany Drań (AIPA).

5.01

Jabeerwocky startuje z własną serią nagrań na youtube. To jest właśnie to o czym mówiłem ostatnio, że brakuje materiałów wideo z lokali, a tu taka niespodzianka i pojawiło się nagranie ledwo kilka dni po moim wpisie. W każdym razie śledźcie kanał, a 9.01 w lokalu premiera nowego piwa z Browaru Bednary, czyli wędzona Stoutopia.

Pierwszy odcinek: https://www.youtube.com/watch?v=YJxGgOIEkqo&

1.01

Same Krafty zaczynają mocno Nowy Rok od RISWEEK. W ciągu pierwszego tygodnia Nowego Roku podpięte będą następujące RISy: RIS Rum BA – Browar BIRBANT, Saint Satanislav – Browar Bednary, Mr Hard’s Rocks – Pracownia Piwa, Michail Jak?son – Hopium, Kraina Welesa – Browar PERUN, Imperial Stout – Browar Tenczynek, P.I.S. & Love z Browaru Birbant.

______________________________________________________

Tutaj informacja dla browarów, ślijcie proszę informacje na temat wydarzeń, imprez z wami czy premier waszych piw na mojego maila dostępnego na dole strony.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s