Moje typy na Galę Nagród PSPD 2019 (AKUTALIZACJA O FINAŁOWY SKŁAD)

Jeszcze kilka lat temu 6 grudnia nieodłącznie kojarzył się z premierą Grand Championa, ale z roku na rok premier jest coraz więcej, więc coraz trudniej wybić się z premierą, a do tego przypadek mocnych piw jako Grand Championów pokazał, że pół roku od konkursu to za krótki czas by piwa były gotowe na 6 grudnia.

W 2018 roku Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych (PSPD) pierwszy raz zorganizowało Galę Nagród, na której również była premiera Rye Wine. Mamy końcówkę roku 2019, czas na kolejną galę, z tej okazji chciałem się z wami podzielić moimi typami na nagrody za ten rok. Zastanawiałem się czy dwa lata z rzędu zgłaszać tych samych kandydatów, dlatego też starałem się wybierać inne osoby by nie dublować potencjalnych zwycięzców. Zachęcam do zgłaszania nominacji do 28 grudnia [LINK].

AKTUALIZACJA FINAŁOWA: ZNANE SĄ JUŻ WYNIKI NOMINACJI, NIE ZAWSZE POKRYWAŁY SIĘ Z MOIMI TYPAMI, BA NAJCZĘŚCIEJ RÓŻNIŁY SIĘ, DLATEGO TEŻ POSTANOWIŁEM DOPISAĆ NA KOGO W TAKIM RAZIE ZAGŁOSUJĘ W RUNDZIE FINAŁOWEJ.

Zwycięzców można wybierać do 17 stycznia [TUTAJ].

Lecimy w takim razie kategoria po kategorii:

EDUKATOR PIWA


Już przy pierwszej kategorii dość mocno zastanawiałem się jak do tego podejść, bo w szerokim znaczeniu edukację piwną można rozumieć jako pokazywanie, że świat piwa jest zdecydowanie bogatszy niż eurolagery i tak szeroko brzmi pierwsza część opisu kategorii. W bardziej szczegółowym rozumieniu jest mowa o technologicznych aspektach produkcji. W zeszłym roku wygrała Dorota Chrapek, która prowadzi liczne warsztaty piwne, w tym zajęcia ze studentami oraz udziela wskazówek na blog.homebrewing.pl. Sam zresztą podczas warzenia, korzystałem z rad w jej wpisach.

Dorota Chrapek szkolenie piwo

Tak w ogóle kategoria edukator przenika się z kategorią bloger, np. Tomasz Kopyra też jak najbardziej jest edukatorem (od naprawdę wielu osób można usłyszeć, że uczyli się warzenia na filmikach Kopyra), ale rozumiem, że tutaj działalność powinna być skupiona przede wszystkim na edukacji, Dorota zdobyła ten tytuł w zeszłym roku, dlatego mój głos idzie na duet, który wykonują ogrom pracy u podstaw zdradzając jak warzyć piwo w domu, czyli Laboratorium Alchemii: Jana Gadomskiego i Aleksandra Hurko. Nie ograniczają się jedynie do nagrań, ale również odpowiadają na pytania w sesjach Q&A, sam kilka razy słuchałem podczas warzenia, bo inspirują i dają pomocne rady i zdradzają fajne triki.

Chciałbym dać tutaj specjalne wyróżnienie dla wszystkich piwowarów domowych, którzy wychodzą do ludzi, pojawiają się na przeróżnych festiwalach w całej Polsce i tam krok po kroku pokazują jak samemu zrobić piwo i co jest do tego potrzebne. Dzięki za szerzenie pasji i cierpliwość przy pytaniach typu „czy za godzinę to piwo będzie już można pić?”.

AKUTALIZACJA FINAŁOWA: Alchemia – Podcast o Piwie, Dorota Chrapek, Artur Karpiński, Tomasz Kopyra, piwo.org

JEST ALCHEMIA! Więc mój głos w plebiscycie bez zmian idzie na fantastyczną czwórkę.

BLOGER ROKU


Nie jestem wielkim fanem słowa bloger, to określenie niczym kraft, dobra naklejka na lodówkę, choć i tak lepsze niż influencer, który nieprzypadkowo ma w sobie słowo „FLU”. W każdym razie blogerem może być każdy. Można pisać wyłącznie recenzje wypitych piw, kopiować newsy z mediów społecznościowych browarów czy robić za gazetkę reklamową z promocjami z supermarketów. Wolny rynek. Ale ilu blogerów istnieje w szerszej świadomości?

Przyznaję, że nie wiem ile aktualnie osób w Polsce vloguje czy bloguje o piwie, ale gdyby 95% blogerów piwnych (tak o sobie też mówię) w Polsce stwierdziło, że dziś kończy działalność, to obstawiam, że grono osób tym zainteresowanych byłoby mniejsze niż liczba oglądających przepis na ketopizzę. Pamiętacie Hoppy News lub jeszcze rok temu prężnie działający kanał Walkie Talkie in Jabeerwocky? Było, minęło, życie toczy się dalej. W każdym razie nasza blogosfera piwna to nisza w niszy i nie ma podejścia do przykładowych testów produktów z aliexpress czy patointeligencji.

Cenię naprawdę mocno blogerów, których działalność wpływa na zmiany w branży piwnej/zapisuje się w jej historii. Im więcej publicystyki tym z większą przyjemnością śledzę.

Wracam do nominacji, sprawa jest niezwykle prosta, bo sama kategoria powinna nazywać się „Bloger Roku poza Tomaszem Kopyrą„. Choć nie interesuje mnie, co mówi o życiu, to jego materiały o piwie są w innej lidze, coś jak NBA i PLK. Szkoda, że nie nagrywa już piwnych newsów, które były moim ulubionym formatem. Choć jak wypuści wideo trwające 50 minut to słucham go na części przez 3 dni. Poszło trochę komplementów, więc mam nadzieję, że nie zobaczymy znienacka akcji w stylu Dion Waiters A.D. 2019 czy rodem z Pinty Wrocław.

Mam jeszcze jedną refleksję, że w sumie Tomasz Kopyra z racji na szeroką działalność na spokojnie mógłby wygrać w kategoriach Edukator, Bloger i Człowiek Kraftu, bo „EFEKT KOPYRA” ciągle działa.

Jak na początku wspomniałem, żeby nie powtarzać zwycięzców, ograniczam pulę potencjalnych kandydatów do blogerów poza Kopyrem i mój głos idzie na Polskie Minibrowary. Naprawdę skrupulatna robota w analizowaniu oraz podsumowaniach rynku i branży piwnej w Polsce, rzetelne informacje bez niepotrzebnych dodatków, nie opowiada, że boli go mały palec u stopy czy ma katar, do tego serie jakościowych rozmów podsumowujących rok.

Kilka akapitów wyżej pisałem, że cenię gdy swoją działalnością bloger w pewien sposób kreuje i wpływa na historię polskiego kraftu. Wywiad Docenta z Tomaszem Rogaczewskim z Pracowni Piwa właśnie czymś takim jest.

Wahałem się też nad wskazaniem Alchemii, bo ich wywiady to kolejna jakościowa rzecz, ale już na część z nich zagłosowałem w kategorii Edukator.

W tej kategorii też mam przygotowane wyróżnienie, tym razem negatywne, a mianowicie za to, co widać na screenie. Chyba jeszcze nie ma w powszechnym użyciu słów parabloger czy patobloger, ale takie działania na instagramie z tego co słyszałem to prawdziwa plaga. Co ciekawe występują przede wszystkim tam. Ciekawe kiedy wreszcie zostaną wprowadzone te licencje na blogowanie.

instagram piwo blogerzy.jpg

AKTUALIZACJA FINAŁOWA: Artur Karpiński / Beer, Bacon & Liberty, Maykel Stemplowski / Chmielobrody Blog, Dorota Chrapek / blog.Homebrewing.pl, Jan Pasiński / PiwnaKompania, Tomasz Migdałek / Birofile – vlog o piwie

Nie ma nominowanego przeze mnie Docenta, Kopyr sam zrezygnował z udziału w tej kategorii, bo wygrał rok temu, dlatego mój głos idzie na Dorotę Chrapek, dlaczego? O tym już napisałem w kategorii edukator piwa, a przecież obie kategorie dość mocno się łączą.

CZŁOWIEK KRAFTU


Najpierw zacytuję opis kategorii: „osoba wyróżniająca się charyzmatyczną osobowością, posiadająca zasługi dla szerzenia piwowarstwa domowego i rzemieślniczego. Laureat ten powinien mieć wpływ na rynek i budowanie trendów w piwowarstwie.” W zeszłym roku zwyciężył Ziemowit Fałat.

Tutaj robi się trudno, bo to rok otwarcia stacjonarnego Browaru Pinty oraz sukcesu zbiórki Pinta Barrel Brewing, gdzie zebrali 4 miliony złotych na eksperymentalny browar. Zebrali także worek medali na ostatnich konkursach piwnych. Przy stale rosnącej produkcji, nie przestają z kreatywnymi działaniami i ciągle wypuszczają piwa, które przecierają szlaki, a także sami przecierają szlaki kolejnymi międzynarodowymi kooperacjami. Dziki Grodzisz to jedno z moich ulubionych piw w tym roku.

To jest po prostu coś, czego nikt w krafcie w tym roku nie przebije, więc zwycięzcą musi być ktoś z ekipy Pinty, więc jeśli nie Ziemowit Fałat to głos idzie na Grzegorza Zwierzynę.

Jeśli nie widzieliście, to wygląda nowy Browar PINTA [LINK], miałem okazję odwiedzić go przed otwarciem i robi wrażenie.

Zresztą sam browar ładnie podsumował ten rok w postaci infografiki [LINK]

AKTUALIZACJA FINAŁOWA: Ziemowit Fałat, Janek Gadomski, Artur Karpiński, Tomasz Kopyra, Rami Ramidus

Jest Ziemowit Fałat tak jak rok temu, więc byłem blisko, ale żeby nie było dubli, tutaj mój głos idzie na Tomasza Kopyrę. Dlaczego? Napisałem już o tym w kategorii Bloger Roku.

SKLEP SPECJALISTYCZNY ROKU


W tej kategorii mam najłatwiejszy wybór, bo zaopatruję się w surowce piwowarskie w jednym sklepie, a mianowicie w Piwnym Krafcie na ul. Stalowej w Warszawie. Szeroki wybór, gdy składam zamówienie z rana to nawet tego samego dnia jest gotowe do odbioru. Szybko, skutecznie. Mój głos idzie na Piwny Kraft.

Wyróżnienie trafia jeszcze do Centrum Domowych Alkoholi, do których jeszcze nie udało mi się dotrzeć i nie wiem jak u nich z obsługą, ale cały czas mam ich z tyłu głowy, bo również robią dobrą robotę dla edukacji piwnej, organizując raz w miesiącu warzenia piwa, a do tego wspierają Warszawskie Bitwy Piwne.

AKTUALIZACJA FINAŁOWA: Alepiwo, Browamator, Homebrewing.pl, Marxam Brewing, Twój Browar

Nie korzystałem z żadnego z tych sklepów, więc wstrzymuję się od głosu.

WYDARZENIE ROKU


Na wstępie napisałem, że postaram się nie głosować na zeszłorocznych zwycięzców, ale chwila, II edycja Festiwalu Piwowarów Domowych to była zupełnie inna impreza niż rok temu. Inna lokalizacja, doszły występy prelegentów, więcej browarów, nawet logo inne, a impreza jeszcze lepsza niż w 2018, więc bez żadnych wątpliwości mój głos idzie na FPD 2019.

Nie będę się powtarzał, bo już raz rozpisałem się na temat festiwalu, czytajcie [TUTAJ].

ptr

Moim prywatnym ulubionym wspomnieniem z imprez w 2019 jest trasa MORE THAN WORDS TOUR, gdzie przez ponad miesiąc wraz z Browarem Hoppy Beaver odwiedziliśmy 8 lokali i 5 sklepów specjalistycznych w Warszawie wymyślając naprawdę przeróżne rzeczy z okazji premiery naszego wspólnego piwa. Zachęcam was serdecznie do przeczytania podsumowania trasy [TUTAJ], bo dla mnie to, że udała się tak jak zaplanowaliśmy było największym sukcesem.

ptr

AKUTALIZACJA FINAŁOWA: Beer Geek Madness, Festiwal Piwowarów Domowych 2019, One More Beer Festival, Piwowarzy Domowi Tustela na Cieszyńskiej Jesieni Piwnej, Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa

Jest Festiwal Piwowarów Domowych, więc głos bez zmian idzie na FPD 2019.


Ps.
Marzy mi się, żeby można było dodać kategorię w stylu „akcja społeczna roku”, co mogłoby pokazać zaangażowanie oraz odpowiedzialną stronę małych browarów i środowiska miłośników dobrego piwa, w myśl zasady dobro wraca, by jeszcze więcej osób dowiedziało się o tak pozytywnych akcjach jak np. Kufelki na Kundelki.

Do tego poza samą kategorią bloger roku wydaje mi się, że interesujące byłaby kategorie: piwny tekst roku czy piwne wideo roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s