Anchor Brewing – moja wizyta u legendy amerykańskiego piwowarstwa

Odwiedziny Anchor Brewing, czyli wręcz legendarnego browaru, który spokojnie można określić pionierem rewolucji piwnej w USA, to oprócz sędziowania w 32nd SoCal Homebrew Championship [RELACJA], jeden z moich głównych celów ostatniego urlopu.

W wielu rozmowach przy piwie pojawiały się opinie, czemu nie kierowałem się w stronę tych najbardziej trendy i hajpowanych aktualnie browarów, ale po mojej relacji z odwiedzin Anchor mam nadzieję, że przyznacie mi, że faktycznie Anchor to był o wiele bardziej wartościowy kierunek odwiedzin. To jest po prostu urocze miejsce.

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (58).jpg

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (51).jpg

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (6).jpg

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (4).jpgAnchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (18).jpg

 

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (23).jpg

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (25).jpg

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (26).jpg

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (27).jpg

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (29).jpg

Welcome to San Francisco

Miasto uznawane za jedno z najdroższych do życia w USA, znane ze Złotego Mostu czy więzienia Alcatraz, w którym siedział m.in. Al Capone, który przecież w czasach prohibicji w USA był jednym z bardziej istotnych graczy na rynku alkoholowym, to też miasto, w którym swoją siedzibę ma Anchor Brewing, więc będąc na miejscu po prostu musiałem odwiedzić ten legendarny amerykański browar. Historycznie SF to miasto portowe, rybackie, stąd nawet nazwa browaru, Anchor znaczy kotwica.

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (10).jpg

Browar istnieje od 1896 roku i jest żywą historią amerykańskiego piwowarstwa oraz rewolucji piwnej w USA, dwa razy dziennie jest możliwość wzięcia udziału w blisko dwugodzinnej wycieczce z przewodnikiem, z degustacją blisko 10 piw. Koszt takiej atrakcji to 25 dolarów. A jest to historia pełna wzlotów i upadków, którą warto poznać. Założony przez niemieckich emigrantów, którzy przybyli w poszukiwaniu złota, ale już na miejscu skupili się na tym na czym się znali, czyli robieniu piwa, następnie zmagał się z trzęsieniami ziemi, pożarami, wprowadzoną prohibicją, erą dominacji lagerów, ale szczęśliwie doczekał się renesansu piwowarstwa, sam w nim brał aktywny udział.
Byli nawet na skraju bankructwa, ale w roku 1965, wykupując pakiet akcji, uratował go Fritz Maytag. W obecnej lokalizacji znajduje się od 1979 roku. Od 1975 warzy bez przerwy takie piwa jak Liberty Ale, Anchor Porter, Old Foghorn Barleywine Ale. To są dopiero klasyki pełną gębą, wiele z tych i innych piw to pierwsi przedstawiciele danych stylów na rynku w USA.

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (53).jpg

Od 2017 roku należy do grupy Sapporo, ale mimo to nie zatracił rzemieślniczego sznytu.

W każdym zakątku browaru czuć historię, miedziane kadzie, otwarta fermentacja czy stosowanie szyszek chmielu do niektórych piw przypominają o tym w Anchor na każdym kroku. Akurat miałem szczęście, bo trafiłem na warzenie, na fermentownię nie pozwolono wejść, a na rozlewni proszono by nie robić zdjęć, ale ta linia to naprawdę nie jest znacząco większa niż w niektórych browarach rzemieślniczych w Polsce.

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (38).jpg

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (41).jpg

Anchor Steam Beer

Temu piwu należy się osobny akapit, bo to ikona stylu California Common, tzw. piwa parowego, z którego Anchor zasłynął na Świecie. Jest to piwo o tyle warte uwagi, że używa się drożdży lagerowych, ale one już fermentują w temperaturze znanej dla piw górnej fermentacji. Historycznie miało to być szybko robione i powszechnie dostępne piwo. Cechuje wyraźnym słodowym smaku, skontrowanym klasyczną chmielową goryczką.

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (5).jpg

Ps. kiedyś to były ceny. Teraz to nie ma cen.

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (54).jpg

Christmas Ale

Tradycją od 1975 roku w Anchor Brewing jest warzenie co roku własnego piwa świątecznego, co roku inna receptura i inna etykieta, z inną choinką. Wszystkie etykiety można zobaczyć tutaj: https://www.anchorbrewing.com/beer/christmas_ale/labels

Kawał sztuki, jest specjalna wystawa z każdą butelką tego piwa.

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (47).jpg

Najnowsza wersja Christmas Ale była już dostępna pod koniec października.

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (39).jpg

Akcje charytatywne

Kolejną rzecz, którą cenię w działalności Anchor Brewing to wsparcie społeczności lokalnej. Procent ze sprzedaży California Lager, czyli jednego z najlepiej sprzedających się z browaru, przekazywany jest na wsparcie parków stanowych w Kalifornii.

Jednym z najnowszych projektów społeczne zaangażowanych jest Baykeeper IPA, czyli naprawdę fajna cytrusowa, wytrawna IPA, która wpiera organizację non-profit San Francisco Baykeeper, która zajmuje się oczyszczaniem Bay Area.

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (44).jpg

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (1).jpg

Kilka słów o piwach z Anchor

Pozachwycałem się już zwiedzaniem browaru i atmosferą, ale jak widzicie było czym i wiadomo, że otoczenie wpływa mocno na to jak się odczuwa dane piwo, a tutaj było naprawdę ekstra, bo przewodnik był gościem naprawdę z ogromną pasją, ale jeśli mowa o samych piwach to świeże, prosto z kegów bronią się same, nie są to nie wiadomo jakie eksperymenty, ale względnie kraftowa klasyka i to klasyka na naprawdę dobrym poziomie i to wszystko przy zastosowaniu takiej oldschoolowej technologii jak widać na zdjęciach.

Piłem wcześniej w Polsce kilka piw z Anchor, przede wszystkim klasykę, którą można u nas dostać jak Steam Beer czy Liberty Ale, ale nie czułem tego klimatu, wiadomo te piwa w Polsce nie są pierwszej świeżości, ale dopiero będąc na miejscu i doświadczając tego na własnej skórze zrozumiałem z jakim ogromem historii mam do czynienia.

Taproom Anchor

To nie wszystko, bo prócz klasycznego drewnianego baru w browarze, przechodząc przez ulicę można mieć uczucie szybkiego przeniesienia się w czasie do czasów teraźniejszych, bo raz dwa znajdujemy się w nowym taproomie browaru, już z o wiele mniejszą warzelnią, z beczkami i wyszynkiem na miejscu, z większą ilością nowofalowych pozycji, ale klasyka jest również.

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (63).jpg

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (59).jpg

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (60).jpg

Anchor Brewing Kilka Slow o Piwie 2019 (61).jpg

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s