Sędziowałem w 32nd Annual Southern California Regional Homebrew Championship [RELACJA]

Jestem po degustacjach piw z kilku browarów rzemieślniczych w Kalifornii, najwyższy czas sprawdzić jak prezentuje się lokalne piwowarstwo domowe.

IMG_20191029_222918.jpg

13 października 2019 r. w Holiday Inn Express w mieście Corona w stanie Kalifornia miałem przyjemność wziąć udział w konkursie piw domowych i to konkursie z ogromną historią, bo w tym roku była jego 32. edycja, do której zgłoszono 233 piwa. W sumie 113 zarejestrowanych uczestników/sędziów/stewardów.

ptr

Konkurs organizowany jest przez klub Inland Empire Brewers. Jeśli chodzi o formę organizacji to jest to odpowiednik naszego stowarzyszenia, również są składki członkowskie (ok. 30 dolarów rocznie) i organizują własny festiwal, a także wiele pokazów warzenia piwa i szkoleń. System konkursowy rejestracji online BJCP, czyli również nam znany z konkursów PSPD. Metryczki wypełniane były ołówkami, piwa otrzymywaliśmy po jednym. Dane o sędzim były w postaci naklejek, przyklejanych na arkusze. Metryczki były skanowane i wysyłane do piwowarów, tak więc piwowar może bezpośrednio skontaktować się z sędziom za pomocą maila.

IMG_20191029_223626.jpg

Każdy, kto interesuje się piwem rzemieślniczym doskonale wie, że USA to miejsce, w którym rozpoczęła się piwna rewolucja, to tu kreowane są trendy i jest absolutnym liderem jeśli chodzi o światowy kraft, z ponad 7 tysiącami browarów. Powinniście też wiedzieć, że USA to również kraj, w którym zgodnie z danymi Homebrewers Association, jest ponad 1 MILION piwowarów domowych!

IMG_20191029_223758.jpg
To piwowarzy domowi rozpoczęli rewolucję piwowarską w USA, dlatego też byłem niesamowicie ciekawy i podekscytowany możliwością sprawdzenia jak prezentują się piwa ich autorstwa oraz jak wyglądają konkursy piw domowych.

IMG_20191029_222932.jpg

Finały trwały jeden dzień, z sesją poranną i popołudniową, właściwie brały w nich wszystkie piwa zgłoszone, nie było wcześniejszych eliminacji. Wybierane były do nagrodzenia trzy najlepsze piwa, można było też przyznawać wyróżnienia. Konkurs prowadzony według zasad BJCP, nie było kalibracji, sędziowało się w parach na finałowych metryczkach BJCP. Z wyników dwóch sędziów wyciągana była średnia.

Każda para sędziów miała przyporządkowanego stewarda, który dbał o wyjęcie piwa z lodówki w celu zapewnienia odpowiedniej temperatury, jednakże to sędziowie sami otwierali butelki i polewali piwo.
W porannej sesji miałem przyjemność sędziować 6 piw spod numeru 13, czyli „rodzinę” Brown British Ale (Dark Mild, British Brown Ale, English Porter) z Prezesem Inland Empire Brewers – Jasonem Dunnem.

rptnb

Piwowarzy mogą wysłać dowolne piwo jeśli tylko mieści się w granicach stylów w ramach stylów BJCP, a nie tak jak w ramach konkursów PSPD, gdzie podawane są określone, szczegółowe style.

Pierwsze piwo, które dostaliśmy, czyli Dark Mild było po prostu genialne, w myślach powiedziałem sobie „WOW, ale kosmiczny poziom”, a to ciągle Dark Mild. Jak się potem okazało był to zwycięzca, bo pozostałe były raczej przeciętne, bez większych wad, z punktacją w granicach 30 punktów na 50, jedno z aldehydem, ale coś, co często występowało, to wyczuwalna, niestylowa mineralność. Prawdopodobnie od używanej wody z kranu.
Muszę wspomnieć o czymś, co było dla mnie niesamowite, co prawda przed pierwszym piwem dość długo rozmawialiśmy i wymienialiśmy się doświadczeniami i filozofią sędziowania, ale mimo, że pierwszy raz sędziowałem z Jasonem, nie mieliśmy kalibracji i konsultowaliśmy się dopiero po degustacji, to nasze oceny tych 6 piw nie różniły się o więcej niż 2 punkty (w skali na 50)! Niesamowita sprawa.

IMG_20191029_223530.jpg

Popołudniowa sesja to czas na 8 piw w stylu NEIPA, po prostu byłem niesamowicie ciekaw jak wyjdą one w domu i było bardzo różnie, każde z nich było minimum przeciętne, bo np. zbyt owsiane lub z trawiastą goryczką, dwa bardzo dobre i stylowe, ale nie było niczego, co zrobiłoby na mnie efekt wow niczym wspomniany wcześniej Dark Mild(!). Co dość zabawne, gdy kilka dni po konkursie sprawdziłem wyniki, autorem tego Dark Milda był Jim, z którym sędziowałem NEIPA i widać było, że ma naprawdę dużą wiedzę o piwie, choć z mojej perspektywy był dość surowy, bo średnio oceniał każde piwo o kilka punktów mniej niż ja, ale zawsze w granicy kilku punktów. Chyba że to ja byłem tak optymistyczne nastawiony i zbyt pozytywnie oceniałem.

Best of Show wybierany był przez panel trzech sędziów spośród wszystkich zwycięskich piw z kategorii, czyli około 30 piw. W BoS tak jak to zwykle bywa wybierało się po prostu najlepsze piwo. W sumie 38 stolików, zwycięzcy kategorii przechodzili do finału finałów i walki o tytuł Best of Show. Zwycięskim piwem został Eisbock, drugie Wee Heavy, trzeci był Dunkelweizen.

Z ciekawostek, była również kategoria przeznaczona na tzw. wynalazki, w tym m.in. Jalapeno Cream Ale (Cream Ale to dość popularne określenie w USA, u nas kompletnie się nie przyjęło) czy Cucumber Watermelon Hibiscus Ale i wiele innych i to były naprawdę inspirujące pozycje.

IMG_20191029_222848.jpg

Nie mogłem pojawić się na konkursie z pustymi rękoma, dlatego przygotowałem kilka smakołyków w piwnicy, główna organizator konkursu ma na nazwisko Porter, zgadnijcie, co przygotowałem. Wybór padł na Wędzony Porter Bałtycki od Widawy (rocznik 2014), Imperatora Bałtyckiego od Pinty (druga warka), Imperialny Porter Bałtycki, czyli Projekt 30 #1 z Browaru Maryensztadt i to ten ostatni zebrał najlepsze opinie.

IMG_20191029_223740.jpg

Coś, co widzę sędziując w konkursach poza Polską, to że naprawdę nasza organizacja jest na światowym poziomie, za co ogromne gratulacje i wyrazy podziwu dla PSPD i osób odpowiedzialnych za konkursy, w szczególności Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych czy Warszawski Konkurs Piw Domowych, który zresztą odbył się w ten sam weekend, co opisywany wyżej konkurs.

IMG_20191029_223810.jpg

dav

Pełne wyniki i podgląd całego systemu konkursowego, jak widzicie jest on bardzo podobny to tego, co znamy z konkursów w Polsce.

https://comp.inlandempirebrewers.com/

2 myśli na temat “Sędziowałem w 32nd Annual Southern California Regional Homebrew Championship [RELACJA]

  1. Naprawdę dobrze napisane. Chciałbym wyrazić uznanie za Twoją pracę. Mam nadzieję, że będzie więcej takich wpisów :) Po prostu super. Będę częściej zaglądał.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s