Tankovna – Pilsner Urquell prosto z browaru do lokalu

Piwo to nieodłączny element czeskiej kultury, Czechy są krajem z najwyższym rocznym spożyciem piwa per capita na świecie, kształtującym się na poziomie około 140 litrów. Aktualnie 4 na 10 piw w Czechach spożywanych jest właśnie w lokalach piwnych.

Oryginalny czeski pilzner

W Polsce jesteśmy dumni z Piwa Grodziskiego i Porterów Bałtyckich, w Czechach to czeski pilzner jest koronnym stylem. Jego historia sięga 1842 roku, kiedy to pierwszy raz został uwarzony przez Josefa Grolla w browarze w Pilźnie. Piwo zostało stworzone tylko z lokalnych surowców. Stąd też nazwa stylu, która jak pewnie się już domyśliliście, wzięła się od miasta Pilzno, a pierwszym pilznerem był właśnie Pilsner Urquell.

IMG_20190703_143742.jpg

IMG_20190703_155529.jpg

Restauracja Ceska we Wrocławiu

Żeby sprawdzić jak aktualnie smakuje Pilsner Urquell, pojechałem do Wrocławia do Restauracji Česka, gdzie wykorzystywany jest system Tankovna. Moim gospodarzem był Mateusz Banik, który jest wyszkolonym Tapsterem Pilsner Urquell.

Pokryte miedzią tanki o pojemności 500 litrów ustawione są przy wejściu, tak by było widać je z ulicy. Mateusz wspomniał, że te tanki to często bodziec zachęcający ludzi do wstąpienia do środka, zdarzają się goście pukający w tanki i mówiący, że to atrapa, a potem ze zdziwieniem przyglądający się jak np. zmieniana jest w nich głowica.

IMG_20190703_121136.jpg

To również znak rozpoznawczy wszystkich lokali z systemem Tankovna. Przy tanku znajduje się informacja, kiedy został podłączony do wyszynku. W wysokim sezonie “tankowanie” ma miejsce nawet dwa razy w tygodniu.

Česka we Wrocławiu zlokalizowana jest około 400 kilometrów od Browaru w Pilźnie. Oznacza to, że piwo może być dowiezione bezpośrednio z browaru do Restauracji w ciągu około 4 godzin.

Wystrój  Českiej ma ukazać bogatą historię Pilsnera Urquella, łączącą się z teraźniejszością: historyczne zdjęcia, pamiątki z przeszłości, ale również certyfikaty i dyplomy aktualnych pracowników.

IMG_20190703_155458.jpg

IMG_20190703_143958.jpg

IMG_20190703_144057.jpg

System Tankovna

Piwo to żywy produkt, szczególnie gdy jest niepasteryzowane – zmienia się pod wpływem czasu, warunków transportu i przechowywania. W celu zapewnienia możliwie najświeższego piwa w lokalu, Pilsner Urquell opracował system kondycjonowania i wyszynku – Tankovna, w którym stara się odtworzyć  1 do 1 smak Pilsnera taki, jaki mamy szansę spróbować w samym browarze, co już niedługo sprawdzę. Choć już teraz, na gruncie degustacji z tanka, mam wrażenie, że jest optymalnej świeżości.

Jak działa ten system?

Piwo z Browaru w Pilźnie jest transportowane specjalna cysterną do lokalu, a następnie przelewane do tanków. Na miejscu przechowywane jest w odpowiednio niskiej temperaturze, w przedziale 5-8 stopni. Tank musi zostać opróżniony w ciągu 21 dni od dostawy do lokalu, a po otwarciu tanka możemy przez maksymalnie 7 dni cieszyć się smakiem niepasteryzowanego Pilsnera.

IMG_20190703_142048.jpg

Z tego co się dowiedziałem, w Českiej we Wrocławiu klienci zawsze opróżniają go dużo szybciej. W sumie w lokalu znajduje się 5 tanków, a rekordem jest opróżnienie jednego w ciągu jednego dnia w wysokim sezonie.

IMG_20190703_121641.jpg

Dbałość o warunki transportu i stała kontrola jakości na miejscu – codziennie przed otwarciem obsługa wykonuje  test jakości, to są właśnie te elementy które łącząc się w całość, stanowią gwarancję smaku Pilsnera, dlatego Pilsner Urquell nazywa Tankovne swoimi świątyniami.

Serwowanie piwa

Pilsner Urquell w lokalach z systemem Tankovna dostępny jest tylko z tanka, nie znajdziecie tam kegów ani butelek. W przeciwieństwie do nasyconego dwutlenkiem węgla piwa w kegach oraz pasteryzowanego piwa w butelkach, System Tankovna zwiększa ciśnienie powietrza wokół plastikowej torby wewnątrz zbiornika, delikatnie ściskając piwo do kranu. Oznacza to, że piwo  nie wchodzi w kontakt z dodatkowym CO2.

Analizy Pilsnera Urquella wykazały, że niepasteryzowane piwo kondycjonowane i podane w ten sposób, cechuje się wyższą intensywnością w smaku i aromacie, niż te poddane procesowi pasteryzacji.

Tapsterzy, czyli przeszkoleni i certyfikowani barmani, nie tylko serwują piwo, ale odpowiadają również za klimat w każdym z miejsc z systemem Tankovna. Stając się gospodarzami  lokalu i organizując wydarzenia piwne, starają się odtworzyć klimat czeskich lokali, gdzie piwo jest sercem tych miejsc. Więcej o Tapsterach opowiem wam już niedługo w ramach wywiadu z Mateuszem.

IMG_20190703_122410.jpg

Inne lokalizacje Tankovnych

W Polsce Tankovne znajdziecie jeszcze w następujących miejscach: Hevre w Krakowie, Dzień i Noc w Katowicach, Pysna Chalupa w Poznaniu, Orzo, Česka i Bohemia w Warszawie oraz Święta Racja we Wrocławiu.

Materiał powstał we współpracy z marką Pilsner Urquell.

IMG_20190703_155005.jpg

3 myśli na temat “Tankovna – Pilsner Urquell prosto z browaru do lokalu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s