Konkurs Aludariu Taure, zwiedzanie Genys Brewing – piwny weekend w Kownie

Z okazji sędziowania w konkursie Aludariu Taure i wybierania najlepszego piwa w finale, miałem przyjemność odwiedzić Litwę i przyjrzeć się dokładniej lokalnej scenie.

Pierwsze spostrzeżenie? Ich rynek znacząco różni się od naszego. Przede wszystkim, rewolucja u nas, która napędzana była od początku chmielem, tam nie przyjęła się w tej formie. Piwa mocno chmielowe i kwaśne to nie jest coś, co łatwo u nich spotkać, po prostu nie trafiły w gusta konsumentów. W przeciwieństwie do słodkich i lekkich, które to sprzedają się najlepiej.

Rynek piwny na Litwie

Zdominowany jest przez kilku dużych graczy jak m.in. Kalnapilis, Svyturys i Volfas Engelman, który zrobił m.in. krieka, który koło krieka nawet nie stał, bo był słodkim gazowanym napojem wiśniowym. Za to Balta Pinta to przyjemny weizen.
Co ciekawe, mają tzw. Volfas Engelmans Studija, czyli mały browar eksperymentalny, z warzelnią o wybiciu 5 hl, robiący nowofalowe piwa (na kranach m.in. Chili Pils, Orange Zest American Wheat, Choco Stout czy Milkshake Mango Ale) i to tam spędziłem dwa dni na Aludariu Taure.

Aludariu Taure 2019 (15).jpg

Aludariu Taure 2019 (16).jpg

Aludariu Taure 2019 (12).jpg

rhdr

Niezależnych fizycznych browarów rzemieślniczych jest poniżej 10, minimum tyle samo jest kontraktowych w tym np. Black Light warzy kontraktowo aż na Węgrzech w Monyo (bo chce puszkować piwo).

Wyzwaniem dla branży piwnej jest bardzo restrykcyjne prawo. W tygodniu alkohol można kupować na wynos do godziny 20, a w niedzielę 12-15. Do tego kaucja, zarówno za puszki jak i butelki.
Jest też całkowity zakaz reklamy piwa. Zero w telewizji, zero w internecie, zero banerów, dlatego też m.in. prowadzone są marki bezalkoholowe, media społecznościowe tylko po angielsku, a środki na marketing mogą być inwestowane np. w taproom jak w przypadku Genys Brewing.
Kolejnym wyzwaniem są wysokie podatki, które kolejny raz wzrosły w ostatnich latach i w porównaniu z 2017 rokiem wpłynęły na wzrost piwa o prawie 20%. Robi wrażenie.

To nie wszystko, bo jest też plan na państwowe sklepy z alkoholem, czyli de facto państwowy monopol na sprzedaż alkoholu. Do tego alkohol można spożywać od 20 roku życia. I to wszystko po sąsiedzku z racji na wysokie spożycie alkoholu na Litwie, ale niestety kolejny raz temat alkoholu potraktowany został całościowo i ograniczenia dotknęły piwo oraz podmioty promujące kulturę piwną i wysokiej jakości niszowe produkty.

Nic dziwnego, że rozwija się nadal legalne piwowarstwo domowe oraz tak wielu Litwinów przyjeżdża na piwo do Polski, a uwierzcie mi, że entuzjaści kraftu z Kowna czy Wilna są stałymi bywalcami festiwali piwnych w naszym kraju, poznałem nawet uczestnika dziewięciu edycji WFP. Przypomnijcie sobie ile razy wy byliście.

Standardem w lokalach były duże piwa o pojemności 0,4l i małe 0,2l.
Przeciętnie 0,4l piwo kosztuje 3,5-4,5 euro, czyli jest przeciętnie droższe niż 0,5l w Polsce.
Dla przykładu, butelkowy Atak Chmielu z Pinty można dostać za 5,40 euro. Także tak.
Kraftowe butelki praktycznie wyłącznie 0,33l.

Lokale w Kownie

Vingiu Dubingiu – niebieski drewniany domek widać z daleka, a w środku ponad 10 kranów z krajowym kraftem, do tego kilka lodówek butelek, w tym i polski kraft, fajny ogródek na zapleczu, ale jakoś miejsce mi nie podeszło.

Nisha – najlepszy lokal z kraftem w Kownie wg ratebeer, zlokalizowany na starym mieście, przytulny, 10 kranów, w tym jak byłem to na żadnym nie było krajowego piwa! Było w butelkach, tak samo jak cała półka ze Stu Mostów.
Po prostu właściciel celuje w zagranicę, na kranach dostępne m.in. piwa z Łotwy, Estonii, Szwecji czy Polski (Stu Mostów).
Piłem tam też dwóch najgorszych piw z tych co miałem okazję na Litwie, ale akurat nie pochodziły one z litewskich browarów.
Lokal był zaraz przy wyjściu z hotelu, ale serio wybór na kranach nie zachęcał.

Aludariu Taure 2019 (2).jpg

Hop Doc – zlokalizowany nieopodal Niszy, kilkanaście kranów, w tym ok. 5 kraftowych, wszystkie z Genys Brewing, ponadto koncernowe pozycje. Wyglądał trochę jak stołówka. Na Genys zdecydowanie lepiej iść do taproomu browaru.

Genys Taproom – jeśli ktoś mnie pyta gdzie na piwo będąc w Kownie to jest to miejsce numer 1!
Mają przede wszystkim piwa ze swojego browaru, ale to w zupełności wystarczy, bo te piwa są minimum smaczne/dobre (ok. AIPA była zbyt karmelowa, ale poza tym fajnie). Miejsce z fajnym klimatem i przyjemnym piwem. Polecam!

Aludariu Taure 2019 (4).jpg

Wizyta w browarze Genys Brewing

Jak mówiłem, Genys Brewing to browar, któremu należy się osobny fragment. Najlepszy browar na Litwie w 2018 roku według ratebeer.com, ostatnio zrobili kooperację z Browarem Kingpin, a do tego ludzie naprawdę zajarani dobrym piwem. Browar zlokalizowany w industrialnej okolicy, kilka kilometrów od centrum Kowna. Na miejscu taproom, jednak zamknięty na co dzień, a otwierany wyłącznie na specjalne imprezy.
Ich piwa trafiają przede wszystkim do kegów (ok. 70% produkcji). Jeśli kiedyś zobaczycie coś od nich to polecam spróbować.

Genys Brewing Kaunas (8).jpg

Genys Brewing Kaunas (1).jpg

Genys Brewing Kaunas (2).jpg

Genys Brewing Kaunas (3).jpg

Genys Brewing Kaunas (4).jpg

Genys Brewing Kaunas (5).jpg

Genys Brewing Kaunas (7).jpg

Przegląd kilku ich piw:

Kalifornikacija – proste i łatwe w odbiorze APA, słodkie i lekkie, cytrusowe.
Baltas Melas – lekki i orzeźwiający, cytrusowy witbier.
Milkshake Rasberry Ale – trochę słodyczki, skontrowanej fajna lekką malinową kwaśnością.
Tamsus Miskas – dużo czekolady, słodycz w tym ciemnym piwie.
Nuotykis Pavasario Nakti – Baltic Pale Ale z konopiami i kwiatami lipy – to mój faworyt z oferty, fajne połączenie ziołowości, słodyczy i kwiatowości.

Jak widzicie, warto zapoznać się z piwami od Genys.

Konkurs Aludariu Taure

Wiem, że piwowarzy domowi z Polski przysłali na ten konkurs swoje piwa i pytaliście mnie jak wyglądało sędziowanie. Już mówię. 221 piw zgłoszonych, zasady BJCP, w 1 rundzie ocena piwa na metryczkach, w 2 rundzie minifinały kategorii, do których trafiały 3 najwyżej oceniane piwa z każdego stołu, dwa najwyżej oceniane piwa trafiały do finału Best of Show i tam też były oceniane na metryczkach przez grono 10 sędziów. W tym przedstawicieli Litwy, Łotwy, Holandii, Wielkiej Brytanii, USA i 2 z Polski, czyli mnie i Dawida Kulbickiego z Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, który w dniu finału wygłosił prezentację dotyczącą dobrych praktyk w sędziowaniu konkursów piwa.
W dniu finału odbył się również minifestiwal piwowarów domowych.

Aludariu Taure 2019 (17).jpg

Aludariu Taure 2019 (26).jpg

Aludariu Taure 2019 (27).jpg

edf

Aludariu Taure 2019 (28).jpg

Wizyta w Baublys Baras

Na sam koniec mam dla was odwiedziny w jeszcze jednym miejscu. Tutaj mieści się browar Bravoras Apynys, w środku 8 kranów, ale dostępne tylko dwa piwa z kranu, z Bravoras Apynys Mango Milkshake (Milkshake APA) i z innego browaru Grynas Sviesusis, który był połączeniem nut maślanych i warzywnych, czyli niepijalny. Mango Milkshake całkiem przyjemne, słodkie, owocowe, niskowysycone, trochę chmielowo szczypiące. Nie ma co jechać do tego browaru.

Brovaras Apynys (2).jpg

Brovaras Apynys (1).jpg

 

 

 

Jedna myśl na temat “Konkurs Aludariu Taure, zwiedzanie Genys Brewing – piwny weekend w Kownie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s