Hazisorfozok Nemzetkozi Versenye – sędziując w konkursie piwa w Budapeszcie

Wraz z Michałem, organizatorem Łódzkiego Konkursu Piw Domowych, sędziowałem w VIII. HÁZISÖRFŐZŐK NEMZETKÖZI VERSENYE w dniach 15-16 marca 2019 r.
To największy konkurs piw domowych na Węgrzech – w tym roku 219 zgłoszeń – odbywający się w Legenda Sorfozde Center w Budapeszcie (około 40 minut od centrum).
Jak się okazało nie tylko sędziowie z Polski zaprezentowali się podczas tego konkursu, ale o tym za chwilę. Bo to wszystko działo się w czasie Święta Narodowego Węgier i równo tydzień przed Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Hazisorfozok Nemzetkozi Versenye 2019 (2).JPG

Konkurs podzielony był na 7 kategorii: Lager (28 piw), Porter/Stout (42 piwa), Belga (26 piw), IPA (53 piwa), piwo z dodatkami (32 piwa), Wędzone (17 piw), NEIPA (20 piw). Pierwszego dnia była tzw. pierwsza runda (nie eliminacje, bo szczegółowo trzeba było opisać piwo w standardowej punktacji do 50 punktów). Mi przypadło miejsce w komisji Porter/Stout (jednej z dwóch). Jeśli zastanawiacie się co to oznacza to już mówię, przekrój od Irish Stoutów do RISów.

Innym rozwiązaniem w porównaniu z konkursami PSPD jest to, że eliminacje to de facto pierwsza runda, w której opisywane są szczegółowo wszystkie piwa. Natomoast w finałach kategorii i w głównym finale konkursu przewagę ma debata i dialog w ramach komisji sędziowskich, w których dochodzi do wyboru najlepszych piw.

Drugi dzień zacząłem od belgijskiego śniadania w Budapeszcie, bo z mocnymi belgijskimi piwami, również całym przekrojem stylów: Blonde Strong Ale, Tripel, Dubbel i Dark Strong Ale.

Hazisorfozok Nemzetkozi Versenye 2019 (1).JPG

W każdej kategorii 7 najlepszych trafiało do tzw. rundy finałowej, a następnie zwycięzca wchodził do głównego finału do walki o tytuł Grand Championa (czyli tzw. Best of Show), w którym zwycięzcę wybierało 8 sędziów w tym przedstawiciele m.in. Węgier, Polski, Słowacji i Rumunii.
Miałem przyjemność m.in. wybierać najlepsze piwo konkursu spośród 7 finałowych i powiem Wam, że w trójce faworytów były: Mango Sour IPA, Wędzone oraz Belgian Dark Strong Ale, który okazał się zwycięzcą.

Hazisorfozok Nemzetkozi Versenye 2019 (3).JPG

To było naprawdę genialne piwo, niesamowicie pełne i zbalansowane, ze świetną bazą słodową oraz pysznymi suszonymi ciemnymi owocami. Miałem przyjemność oceniać je szczegółowo już w eliminacjach i w pełni zasłużone zwycięstwo.

Wspominałem, że sędziowie z Polski nie byli jedynym akcentem konkursu, bo przy wypisywaniu dyplomów i ogłaszaniu wyników gdy już odkodowywane były okazało się, że autor najlepszego piwa konkursu również jest z Polski.
Ogromne gratulacje za świetne piwo dla Daniela Śledzikowskiego!

To oznacza, że Daniel zdobył tytuł „Best homebrewer of Hungary 2019!

To nie jedyny polski medal, pozostałe to:

  • Złoto – Porter/Stout – Adam Chrostek za Porter Bałtycki
  • Złoto – Belga – Daniel Śledzikowski za Belgian Dark Strong Ale
  • Srebro – Belga – Piotr Mazurek za Saison
  • Srebro – IPA – Szymon Pioterek i Mateusz Dworniczek za Brut IPA
  • Srebro – z dodatkami – Janek Gadomski za Owocowe z Ananasem

Pełne wyniki tutaj: http://competition.elsosor.hu/#74

Hazisorfozok Nemzetkozi Versenye 2019 (7).JPG

Była też dodatkowa, specjalna kategoria Gerilla dla piwowarów zawodowych, ale było tam tylko jedno zgłoszenie.

Wartym uwagi elementem drugiego dnia konkursu była odbywająca się na miejscu impreza – mini-festiwal piwny – z przeglądem lokalnego kraftu oraz prezentacjami i wykładami.

Hazisorfozok Nemzetkozi Versenye 2019 (6).JPG

Jeśli czytają to organizatorzy konkursów piwnych to tutaj dobra praktyka z zakresu żywienia sędziów:

Hazisorfozok Nemzetkozi Versenye 2019 (8).JPG

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s