Jak przygotować się do festiwalu piwa [PORADNIK]

Mamy marzec, sezon festiwalowy powoli nabiera rozpędu, lepiej jednak zapomnieć o festiwalach z początku roku, bo o większości z nich powiedzieć, że były nieudane to naprawdę delikatne określenie.

W każdym razie, jak już wspomniałem, mamy marzec, to oznacza, że wracają imprezy, które gwarantują określony poziom. Jedną z nich są rozwijające się z roku na rok Targi Piw i Browarnictwa – Piwowary w Łodzi w hali Łódź Expo.
Na ich przykładzie kilka słów przypomnienia jak przygotować się do festiwalu piwa, jeśli dawno na żadnym nie byliście lub będzie to wasza pierwsza tego typu impreza.

1. Przygotowania

Zapisaliście już czas i miejsce. Kliknęliście, że weźmiecie udział, tak żeby być na bieżąco z informacjami od organizatora. To istotne, bo jeśli okaże się, że akurat wtedy babcia/ciocia/stryjek/pies sąsiadki mają imieniny czy urodziny to przecież jak najbardziej możecie ich w ramach prezentu wziąć też na targi!

Jeśli nie lubicie stać w kolejkach przed wejściem to warto z wyprzedzeniem zakupić bilet wstępu przez internet. Bilet na Piwowary można kupić TUTAJ.

Jak przygotować się finansowo? Standardem jest, że wystawcy przyjmują płatność kartą, ale nie jest to zawsze pewne, bo najczęściej zależy to tylko i wyłącznie od nich, dlatego czasem warto zaopatrzyć się w dodatkową gotówkę by potem nie szukać bankomatu w okolicy, a następnie czekać w bardzo prawdopodobnej kolejce – ten czas można spędzić przyjemniej ;)

Czas też trzeba liczyć, bo on na takim festiwalu pędzi z prędkością światła, kilka godzin minie momentalnie, ale na szczęście jest też strefa gastronomiczna, więc można nakarmić mniejszy lub większy głód.

2. Co wziąć ze sobą

Kilka razy na różnych festiwalach widziałem ludzi, którzy mają ze sobą pakunek wypchany jakby jechali na minimum tygodniową wyprawę. Wszystko czego potrzebujecie możecie kupić na miejscu.
Większość festiwali oferuje też szatnie przed wejściem, możecie odłożyć zakupione skarby, więc nie musicie zostawać tragarzami. Warto zostawić to w szatni i komfortowo cieszyć się imprezą. Chyba że, aż tak boicie się o zakupione wcześniej sztosy. Ps. okrycie wierzchnie też można tam zostawić. Dzięki temu jest po prostu wygodniej.

3. Pamiątki z festiwalu

Choć jakąś torbę warto ze sobą mieć, bo festiwal to również wiele gadżetów do kupienia. Zarówno festiwalowych jak i od browarów. Dla przykładu a Piwowarach będzie można zaopatrzyć się m.in Snifter Brüssel o pojemności 300 ml lub kufel degustacyjny o pojemności 125 ml.

Torby, koszulki, czapki, skarpetki, otwieracze, to tylko kilka przykładów gadżetów browarów, w które możecie się zaopatrzyć. No i przede wszystkim same piwa w butelkach, które również mogą być fajnym prezentem lub pamiątką z festiwalu. Jest w czym wybierać.

4. Czego się napić

Nie spróbujecie wszystkich piw, które będą dostępne na targach. Tego możecie być pewni. Mogę się o to założyć. Ale zawsze możecie spróbować. Jeśli chcecie podjąć wyzwanie to wyobraźcie sobie, że np. w Łodzi będą 32 browary i zaprezentują blisko 600 różnych piw. W tym ponad 20 premierowych piw.
No nie da się, więc mała rada ode mnie, próbujcie przede wszystkim lokalnych browarów, oraz tych, które ciężko dostać poza festiwalem lub na miejscu.
Moje polecenia na Piwowary według klucza lokalnego to: Piwoteka, Browar Warkot, Browar Bednary, Beer Bros, czy dość nowy Browar Skrzat.
Przede wszystkim warto próbować i szukać nowych smaków, bawcie się odkrywaniem.

Piwo potrzebuje czasu, ale dajcie sobie też czas na degustacje, a między degustacjami warto nawodnić się napojem bezalkoholowym jak np. woda nachmielona, chmielowa lemoniada czy zwykłą wodą.

5. Naucz się czegoś nowego

Festiwale dbające o edukację konsumentów organizują specjalne kursy oraz degustacje. Dla przykładu na Piwowarach szczególnie fajnym rozwiązaniem jest to, że bilet na nie zawierają również bilet wstępu na targi.

Warto też sprawdzić program imprezy, bo poza płatnymi szkoleniami i degustacjami również na scenie będzie można dowiedzieć się dużo nowego na temat piwa.

Będę na scenie głównej Piwowarów już w sobotę 9 marca o g. 17:30 i wprowadzę was do świata piwa od A do Z. Do zobaczenia!

6. Poznaj ludzi z browarów

To wyjątkowa okazja, ponieważ z tych ponad 30 browarów w zdecydowanej większości na stoiskach będzie można spotkać właścicieli i piwowarów, którzy od początku do końca odpowiadają za produkt, który możecie od nich kupić. Nie bójcie się zadawać pytań, bo z chęcią podzielą się swoją wiedzą.

7. Bawcie się dobrze i odpowiedzialnie

To nie maraton, tutaj nikt nie daje medali za dotrwanie do finiszu imprezy. Dlatego też jeśli już czujecie się zmęczeni warto odpocząć chwilę i udać do strefy rozrywki i gier, które stały się kolejnym powszechnym elementem piwnych festiwali. Weź ze sobą rodzinę/znajomych i razem odkrywajcie bogaty świat piwa!

Do zobaczenia!

Wpis powstał we współpracy z Targami Piwa w Łodzi, których najbliższa edycja już w dniach 8-9 marca 2019 r. w hali Łódź Expo.

5 myśli na temat “Jak przygotować się do festiwalu piwa [PORADNIK]

  1. Skoro będzie dostępny w sklepiku festiwalowym „kufel degustacyjny o pojemności 125 ml” to chyba logicznym jest, że browary powinny oferować pojemność 100ml…

  2. Najlepiej wybrać się grupką osób to można sobie pozwolić nawet na mega sztosy co za 200ml trzeba wywalić kilkadziesiąt złotych, raz kupujesz ty, raz kolega, potem kolejny kolega, i jeszcze jeden i jeszcze i nagle każdy spróbował kilku mega drogich piw w przyjaznej cenie.

      1. O tak… już kilka razy poczułem moc małych piw (czyli 0,3), że nie da się spróbować samotnie wszystkiego co by się chciało.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s