Resilience IPA, piwo uwarzone „wspólnie” przez ponad 1400 browarów w USA!

Podczas 12 urodzin Beachwood Brewing – multimedalisty World Beer Cup, Great American Beer Festival oraz wielu innych konkurów, w tym zdobywcy tytułu na najlepszy brewpub w Kalifornii według serwisu ratebeer.com – popijając ich urodzinowe piwo Beachwood 12, czyli bardzo cytrusowe, musujące i wytrawne Brut DIPA natrafiłem na historię, którą muszę się z wami podzielić.

 

 

 

Dotyczy ona piwa Resilience IPA i pokazuje jak społeczność piwna w USA potrafi się zjednoczyć, gdy jeden z jej członków jest w potrzebie.

Już sama nazwa piwa jest nieprzypadkowa, bo resilience można rozumieć jako wytrzymałość i zdolność do szybkiego wyjścia z trudności.

Mamy końcówkę grudnia, ale wszystko zaczęło się na początku listopada 2018 r., kiedy przez Kalifornię przetoczył się destrukcyjny pożar Camp Fire. Pewnie słyszeliście, bo było o tym głośno, a nagrania naprawdę drastyczne.

Był to najbardziej niszczycielski pożar w kalifornijskiej historii. Ogień spalił ponad 153 000 akrów, zabił co najmniej 88 osób i zniszczył ponad 10 000 domów. Wielu pracowników browaru i członków społeczności zostało poważnie dotkniętych tym tragicznym wydarzeniem. Dotknął m.in. wzgórza nad Chico w Kalifornii, a więc miejscowości, gdzie znajduje się browar Sierra Nevada Brewing.

Kilka dni po ich zakończeniu browar Sierra Nevada ogłosił uwarzenie piwa „Resilience Butte County Proud IPA„, z którego 100% zysku przekazane ma być na fundusz „Sierra Nevada Camp Fire Relief Fund”, mający na celu długoterminowe wsparcie odbudowy lokalnej społeczności.

Beachwood 12 (5).jpg

Teraz to co najistotniejsze, bo zrobili o wiele więcej niż uwarzenie jednego piwa, a mianowicie zaprosili do akcji dystrybutorów, dostawców surowców i wszystkie inne browary rzemieślnicze w USA, by także uwarzyły Resilience IPA.

No i potoczyło się!

Odzew jaki dostali robi gigantyczne wrażenie, bo do uwarzenia Resilience IPA zgłosiło się ponad 1400 browarów w całym kraju!!!

Dobrze liczycie, daje to ponad 20% browarów w USA.

W sumie na rynek trafi 4,2 miliona pint piwa, a całość przeznaczona będzie wspólnie na wsparcie dotkniętych pożarami.

20 grudnia odbyła się tzw. Resilience Night, kiedy to miała miejsce „premiera” tego piwa.

Jak udało mi się dowiedzieć browary miały wsparcie od Sierra Nevada, ale oczywiście mogły autorsko podejść do tego piwa.
Przykładowo wersja próbowana w Angel City Brewery miała wręcz miedzianą barwę, pojawiały się słodowe nuty karmelowe, nawet delikatnie jakby palonych słodów oraz chmielowość cytrusowo-leśno-ziołowa.

Resilience IPA Angel City Brewery.jpg

Natomiast wersja dostępna w Long Beach Beer Lab, była jaśniejsza, cytrusowo-żywiczna i przyprawowa za sprawą użycia Kveików! Sierra Nevada wsparła browar w postaci słodów i chmieli oraz propozycją receptury, ale drożdże wybrane były według koncepcji LBBL.

Takiej historii jeśli jeszcze w krafcie nie było.
Na mnie osobiście zrobiła gigantyczne wrażenie.

Jeśli chcecie uwarzyć własne Resilience IPA to tutaj jest receptura:

https://www.homebrewersassociation.org/homebrew-recipe/sierra-nevada-resilience-ipa/

Jedna myśl na temat “Resilience IPA, piwo uwarzone „wspólnie” przez ponad 1400 browarów w USA!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s