Brouwerij West, browar w byłym magazynie portowym [WIZYTA]

Port of Los Angeles to największy port w USA (zwany też America’s Port), zajmuje powierzchnię 30 km kwadratowych! Całkiem sporo prawda?

Całkiem sporo jest również browarów w samym stanie Kalifornia, bo z ponad 7000 w całych Stanach to tutaj swoją siedzibę ma ponad 900.

Brouwerij West San Pedro (1).JPG

Wśród sąsiadującego obszaru znajdziemy wiele terenów, które zmieniły swoje przeznaczenie. Jednym z nich jest zlokalizowany w San Pedro wykonany z drewna i datowany na czasy II Wojny Światowej magazyn Marynarki Wojennej nr 9 na 110E 22nd St. To tutaj mieści się otwarty w lutym 2016 roku browar Brouwerij West, który skupia się produkcji piw w stylu belgijskim (ale nie tylko). Sam browar istnieje od 2010 roku, San Pedro to jego nowa lokalizacja, która z racji na dostępność i powierzchnię daje naprawdę ogromne możliwości.

Brouwerij West San Pedro (7).JPG

Wielka, bo licząca 2 500 metrów kwadratowych hala magazynowa podzielona jest na dwie części: produkcyjną i konsumpcyjną, oddzielone cienką linką i tabliczkami by nie przechodzić.
Jak najbardziej można usiąść i obserwować ich pracę. Wszystko widać na jak na ręce na żywym organizmie, z jednej strony wyciągali młóto po warzeniu. Kilka kroków dalej, zaraz za beczkami do leżakowania przejeżdżały coraz to nowo wypełnione piwem puszki.

Brouwerij West San Pedro (4).JPG

Co więcej, samo miasto San Pedro prezentuje browar jako jedną z największych swoich atrakcji i weekendowo zapewnia bezpłatny dojazd do niego busem spod innych głównych atrakcji (jak Muzeum Morskie i Pancernik USS Iowa). Za każdym razem kiedy widzę taką owocną współpracę zastanawiam się kiedy miasta w Polsce dostrzegą jak ogromny potencjał turystyczny leży w lokalnych, małych browarach.

Brouwerij West San Pedro (5).JPG

Browar łączy historię z nowoczesnością, bo wykorzystuje m.in. panele słoneczne, które produkują energię elektryczną przewyższającą zapotrzebowanie, a ponadto z racji na efektywny system filtracji ograniczył zużycie wody o 30%.

Brouwerij West San Pedro (6).JPG

Oferta browaru nie ogranicza się jednak do belgijskich piw. Gdy powiedziałem, że chcę spróbować ich flagowych piw dostałem taki oto zestaw:

  • Popfuji – przedstawiony jako niefiltrowany Pilsner, jak się okazało to Kellerbier, dlatego stało się jasne skąd w nim takie kwiatowe i owocowe nuty na niskim poziomie intensywności, a do tego gładkość, która wpływa dobrze na jego pijalność.
  • Picnic Lightning – mocno cytrusowa i sosnowa IPA, gładka, naprawdę fajne piwo, mające 6,8% alkoholu, a nie czuć tego dzięki dobremu przykryciu przez intensywne chmielowe nuty.
  • Dog ate my homework – Blackberry Saison, w którym jeżyny stanowiły 1/6 kega. Faktyczne czuć intrensywną, leśną owocowość (kwaśno-słodka) na pierwszym planie, która łączy się z wytrawnością i kwaskowością typową dla Saisona. Świetne piwo i mój faworyt z tej czwórki!
  • Mør Mør – Quadruple mający 10% alkoholu i będący bardzo klasycznym przedstawicielem stylu. Zrobili naprawdę porządnego Quada, który ma wszystko na miejscu, w tym fajny wytrawny finisz.

Jak widać jest różnorodnie, nie ograniczają się jedynie do belgijskiego piwowarstwa.

Brouwerij West San Pedro (3).JPG

Jeśli bylibyście akurat w okolicy i zachęciłem was do odwiedzin to łapcie adres: 110 E 22nd St, San Pedro, CA 90731

Jeśli interesują was nowości z branży w tym rejonie to warto zapoznać się z bezpłatnym miesięcznikiem Beer Paper LA dostępnym tutaj: https://www.beerpaperla.com/

Ja akurat odwiedziłem browar w dniu, w którym odbywała się impreza z okazji 3 urodzin Browaru Maryensztadt, także toast za rozwój browaru!

View this post on Instagram

To już dziś! 3 Urodziny Browaru Maryensztadt w Restauracja Maryensztadt Craft Beer & Food na Starym Mieście w Warszawie. Zachęcam Was by dziś odwiedzić Marcina, Kamilę, Kubę, Artura i resztę osób odpowiedzialnych za Browar Maryensztadt, bo ekipa browaru to naprawdę dobrzy ludzie, tworzący ciekawe piwa oraz angażujący się w fajne akcje, czego wyrazem jest specjalna licytacja, która odbędzie się podczas dzisiejszych urodzin. Ja ze swojej strony wznoszę toast i życzę wszystkiego co najlepsze, kolejnych medali i dalszego rozwoju! Ps. wywiad podsumowujący 2018 r. w wykonaniu browaru będzie pewnie w styczniu :) #browarmaryensztadt #craftbeer #goodbeer #instabeer #beerstagram #timeforbeer #beer #piwo #carveja #birra #biere #pivo #ol #olut #beerporn #polishbeer #bier #beeroclock #beerpic #drinkcraft #beerpaperla

A post shared by Michał/Kilka Słów o Piwie (@kilkaslowopiwie) on

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s