„Bez rolnictwa nie byłoby piwa” – Ameryka od Kuchni [ROZMOWA]

Zapraszam do mojej rozmowy z p. Jonnem Slette, Radcą ds. Rolnych Ambasady USA w Polsce.

Reprezentująca Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, sekcja rolna ambasady USA w Warszawie zajmuje się monitorowaniem i analizą polityki rolnej i rozwoju rolnictwa w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii, a także m.in. promocją wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi.

Miałem przyjemność spotkać się i porozmawiać z p. Jonnem podczas otwarcia CornerStone w Craft Beer Muranów.

W USA działa już ponad 6 tysięcy browarów rzemieślniczych, 1 na 10 piw pochodzi w browaru rzemieślniczego. Jaki związek ma piwo z rolnictwem?

Piwo to rolnictwo! Piwowarstwo wymaga wkładów produkowanych przez rolników, a rewolucja w branży rzemieślniczej stworzyła rynki dla produktów takich jak chmiel i ziarna. Zdecydowanie najbardziej powszechnym rodzajem zboża wykorzystywanego do warzenia jest jęczmień, ale stosuje się również inne rodzaje ziaren, takie jak pszenica, ryż, owies i kukurydza. Bez rolnictwa nie ma piwowarstwa.

Ambasada USA współpracuje z organizacjami zrzeszającymi producentów. Czy w związku z rozwojem piwnej rewolucji w Polsce zauważacie większe zainteresowanie współpracą gospodarczą przedsiębiorców z branży piwnej?

Zdecydowanie. W branży piwowarskiej jest ogromne zainteresowanie dotyczące tego, co dzieje się po obu stronach Atlantyku. Piwowarzy regularnie podróżują, aby uczyć się od siebie nawzajem i śledzić najnowsze trendy i technologię. Piwowarstwo rzemieślnicze tworzy wspólnotę, a browary rzemieślnicze z całego świata mówią tym samym językiem. Co więcej, są niesamowitymi pasjonatami tego, co robią.

Dlatego też podczas Warszawskiego Festiwalu Piwa, który odbędzie się w dniach 25-27 października na Stadionie Legii Warszawa, swoje stoisko będzie miała amerykańska organizacja zajmująca się chmielem: Hops Growers of America. Na festiwalu będzie również Steve Dresler, główny piwowar Sierra Nevada Brewing, czyli jednego z amerykańskich pionierów piwa rzemieślniczego, aby opowiedzieć o nowych trendach w piwowarstwie rzemieślniczym w USA, unikalnych cechach amerykańskiego chmielu oraz o początkach amerykańskiej piwnej rewolucji i swojej karierze w browarze Sierra Nevada. Steve Dresler to legenda piwowarstwa, przepracował on w browarze 34 lata.

Warszawski Festiwal Piwa 9

Symbolem piwnej rewolucji jest amerykański chmiel, eksportowany obecnie prawie na cały świat. Słyszałem jednak od browarów, że mają coraz częściej problem z dostępem do potrzebnej ilości chmielu. Czy browary rzemieślnicze szukające chmielu z USA zwracają się do Ambasady USA z pytaniem w tej sprawie?

Amerykańscy producenci chmielu mają coraz więcej chmielu i bardziej zróżnicowane cechy smakowe niż kiedykolwiek wcześniej. Jestem przekonany, że stałe zapasy amerykańskiego chmielu są dostępne dla polskich piwowarów. Mój zespół i Ja w Urzędzie ds. Rolnictwa w Ambasadzie USA w Polsce jesteśmy gotowi połączyć browary w Polsce z właściwymi regionalnymi importerami i spedytorami z USA.

Polskie piwa rzemieślnicze coraz szerzej dostępne są w Europie, czy mają szansę na eksport do USA?

Oczywiście. Amerykańscy miłośnicy piwa lubią próbować nowych piw i myślę, że polskie piwa rzemieślnicze zostaną dobrze przyjęte w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie browary amerykańskie mają nadzieję, że polscy konsumenci wypróbują niektóre z wielkich amerykańskich piw rzemieślniczych dostępnych w Polsce m.in. podczas nachodzącego Warszawskiego Festiwalu Piwa.

CornerStone

Spotkaliśmy się podczas inauguracji StoneCorner w Craft Beer Muranów, co oznacza, że piwa z tego browaru mają być stale dostępne w tym lokalu.
Jest pan od lipca 2017 r. w Polsce, wcześniej przedstawicielstwo w krajach azjatyckich. Jak ocenia Pan rynek piwa rzemieślniczego w Polsce?

Otwarcie Stone Corner była świetną imprezą. Ci faceci są naprawdę innowacyjni i wykonują świetną robotę promując dobre piwo rzemieślnicze ii doceniając wysokej jakość produktu.

Jeśli chodzi o polskie browary to najbardziej interesującą rzeczą w polskim rzemiośle jest to, że wielu polskich piwowarów podejmuje ryzyko. Gotowi są eksperymentować z unikalnymi składnikami i nieoczekiwanymi smakami. Czasami prowadzi to do niesamowicie ekscytującego piwa, które jest wyjątkowe i innowacyjne. Zaskakuje mnie to, że piwo rzemieślnicze w Polsce jest tak powszechne. Oczywiście, w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu jest mnóstwo miejsc z piwem rzemieślniczym, a także kilka świetnych browarów rzemieślniczych w tych miastach.

Możesz również pójść do supermarketów w mniejszych miastach w całym kraju i znaleźć doskonałe piwo rzemieślnicze. Nie tylko polskie piwo rzemieślnicze jest łatwe do znalezienia, jest to okazja w porównaniu do innych rynków europejskich.

Dziękuję za rozmowę.

Strefa „Ameryka od Kuchni” na Warszawskim Festiwalu Piwa znajdować się będzie w Strefie Nowych Browarów na parterze Stadionu Legii Warszawa.

Program „Ameryka od Kuchni” koordynowany jest przez Dział Rolny Ambasady USA w Warszawie. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku polskiego i w odpowiedzi na liczne zapytania odnośnie produktów spożywczych oraz rolnych z USA dostępnych w Polsce – Dział Rolny Ambasady USA w 2018 roku zaproponował program informacyjno–edukacyjny „Ameryka od Kuchni”.

Ameryka od kuchni wfp9.JPG

Jedna myśl na temat “„Bez rolnictwa nie byłoby piwa” – Ameryka od Kuchni [ROZMOWA]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s