Krafty kontra FAS: jak zgłosić zbiórkę publiczną jako komitet społeczny

Jakiś czas temu ruszyłem z akcją społeczną Krafty kontra FAS, ukierunkowaną na szerzenie świadomości nt. FAS, ponadto postanowiłem włączyć się realne działania zapoczątkowane akcją BEEROFF CHALLENGE, które wspierają fundacje zajmujące się tematyką FAS. Jedną z ich form jest zbiórka publiczna.

Niestety w internecie nie ma prosto napisanego poradnika jak zabrać się za taką zbiórkę, więc na podstawie własnych doświadczeń sam go przygotowałem.

Jeśli chcemy zorganizować publiczną zbiórkę np. na FAS to trzeba to zgłosić Ministerstwu. Zgłoszenie jest bezpłatne, a sama procedura bardzo prosta.

Można zrobić to we wniosku papierowym (termin rozpatrzenia 7 dni) lub drogą elektroniczną, którą osobiście polecam (termin rozpatrzenia to 3 dni, ja dostałem odpowiedź jeszcze tego samego dnia, więc działa to naprawdę sprawnie).

Jest to stan na lipiec 2018 r.


Jak zgłosić zbiórkę elektronicznie?

Wymagane jest posiadanie profilu zaufanego z aktualnym certyfikatem, jeśli macie konto w jednym z 8 banków dostępnych na liście ( https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp ) założycie ten profil w mniej niż 5 minut.

Kto może zgłosić zbiórkę?

 • Fundacja/organizacja społeczna – tak jest najłatwiej, wymaga to de facto działań jednej osoby, reprezentującej fundację, która wpisze odpowiednie informacje w formularzu, m.in. osobę reprezentującą Fundację.
 • Komitet społeczny – potrzebne będą 3 pełnoletnie, niekarane osoby z profilami zaufanymi, bo każdy w systemie musi podpisać wniosek.
  Warto też utworzyć „profil organizacji”, by z niego wysłać wniosek.

Skontaktowałem się z Fundacją FASOLA, ale postanowiłem dla dowiedzenia się czegoś nowego sam zgłosić zbiórkę.

Logujemy się na stronie:

https://epuap.gov.pl/wps/myportal

 • W prawym górnym rogu jest imię i nazwisko, a obok trójkącik, klikamy w niego, rozwija się lista i wybieramy „utwórz profil firmy lub instytucji„, wybieramy Instytucja – Inna Instytucja. Nazywamy ją jak chcemy. Stajemy się właścicielem profilu (warto dodać opiś pt. „Komitet Społeczny” to od razu rozjaśni sprawę).
 • Na tej samej liście rozwijanej klikamy „zmień podmiot” i logujemy się na profil komitetu.
 • Po przelogowaniu na tej samej liście rozwijanej klikamy zarządzenie kontem i w zakładkę „Uprawnienia” w menu po lewej stronie.
 • Teraz dodajemy osoby do organizacji poprzez przycisk „+ zaproś osobę„.
 • Jeśli mają one już konto w ePUAP to wystarczy wpisać ich login (widoczny w profilu pod imieniem i nazwiskiem). Muszą jeszcze w swoim profilu zaakceptować.
 • Jaki nadać jej dostęp? To zależy na ile darzycie ich zaufaniem, ale administrator i rola domyślna powinny być ok.

Z profilu organizacji tworzymy zbiórkę za pomocą tego linka:

https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/opis-uslugi/zbiorka-publiczna/MAiC

 • Najlepiej jak jedna osoba wypełni formularz, a pozostałe po prostu podpiszą.
  Będąc zalogowanym na profil komitetu klikamy przycisk „załatw sprawę” – Zgłoszenie zbiórki publicznej Przejdź do formularza.
 • Wypełniamy formularz „Zgłoszenie zbiórki publicznej” zaznaczamy komitet społeczny w cz. I.
 • Trzeba podać takie informacje jak m.in. przewidywane koszty, cel (warto opisać konkretnie  ten cel), miejsce i sposób przeprowadzenia zbiórki.
 • Klikamy dalej, zapisujemy, pojawia się przycisk „Podpisz”, klikamy podpisz Profilem Zaufanym.
 • Wybieramy opcję „Powrót do edycji” – potwierdzamy „Chcę modyfikować dokument i zostawić w nim podpisy” następnie zapisujemy dokument.
 • Kolejna osoba loguje się na ePUAP wybierając również profil komitetu i klika w „Moja Skrzynka” i „Robocze”, wybiera dokument, podpisuje, zapisuje, następnie trzecia robi to samo, gdy wszystkie podpisy są prawidłowe można wysyłać!

To tylko wygląda na dużo słów, ale całość nie zajmie wam więcej niż godzinę.

Pamiętajcie, że po zakończeniu zbiórki trzeba jeszcze przesłać dwa sprawozdania.


Na wypełnienie sprawozdania jest 30 dni. Konieczne jest wpisanie podstawowych informacji o zbiórce jak jej numer, osobę odpowiedzialną oraz zebraną kwotę/dary rzeczowe. Wystarczy by podpisała to jedna osoba. Jest to szybkie i proste.


Na wypełnienie sprawozdania jest 365 dni. Konieczne jest wpisanie podstawowych informacji o zbiórce jak jej numer, osobę odpowiedzialną oraz na jaki cel przeznaczone i rozdysponowane zostały środki. Wystarczy by podpisała to jedna osoba. Jest to szybkie i proste.

U mnie oba sprawozdania zostały zatwierdzone jeszcze tego samego dnia.

Więcej informacji o zbiórkach:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s