Wizyta w Browarze Grodzisk i Grodziskie Piwobranie

Piwo Grodziskie, nasz polski szampan wśród piw i unikalny, jedyny polski styl piwa, klarowne, musujące i delikatne, lekko dymione i od wieków związane z Grodziskiem Wielkopolskim. Widać to w nazwie, która nawiązuje do miejsca pochodzenia.

Browar z Grodziska (1).jpg

 

Źródła mówią nawet o 700-letniej historii. Niestety historia nie zawsze była łaskawa dla Grodziskiego, browary w Grodzisku zostały pozamykane (a było ich tu kiedyś kilkadziesiąt!), zniknęło ono z rynku w latach 90 XX wieku, gdy ostatni warzący Grodzisza browar został zamknięty przez właściciela, Browary Lech.

Browar Grodzisk (17).jpg

Browar Grodzisk (16).jpg

Na szczęście w 2015 roku, dokładnie w tym samym miejscu na ul. Poznańskiej 16B, Browar w Grodzisku został reaktywowany przez Browar Fortuna.

W 2015 roku reaktywowano także Grodziskie Piwobranie (imprezę kulturalną mającą swoje początki w latach 70 XX wieku) i powstało Święto Piwa Grodziskiego, które przestało być aktualnie animowane, ale można uznać, że obchodzone jest w czasie Grodziskiego Piwobrania.

Browar Grodzisk (1).jpg

Piwobranie aktualnie to impreza kulturalna, ale też piwna, bo poza koncertami jest możliwość zwiedzania browaru oraz odbywa się Grodziski Konkurs Piw Domowych, w którym w 2018 roku miałem przyjemność sędziować. Przy okazji zwiedziłem browar, a właściwie spędziłem w nim dwa dni, zapraszam do relacji! Od dawna chciałem tu przyjechać i wreszcie udało się!

Browar Grodzisk (15).jpg

W browarze historia i tradycja naturalnie łączą się z nowoczesnością, stary komin browarny, zabytkowe budynki m.in. starej słodowni i nowy sprzęt wykorzystany do procesu produkcyjnego, w tym otwarte kadzie fermentacyjne. Historyczne etykiety i plakaty na ścianach browaru przypominają o bogatej historii stylu.

Browar Grodzisk (8).jpg

Klasyczne piwo Grodziskie jest możliwie kompletnie odtworzone, w tym: receptura, drożdże, woda, słód wędzony, poza nim browar robi też kilka innych produktów m.in. Grodziskie z dodatkami, Porter Grodziski czy jedno z moich ulubionych szeroko dostępnych na rynku piw: Grodziska White IPA.

Browar z Grodziska (2).jpg

Jeśli chodzi o konkurs piw domowych to odbywa się od 2006 r., kiedyś pod nazwą Prawie jak Grodzisz, aktualnie rozbudowany, z dwoma kategoriami: klasyczne piwo Grodziskie i wariacja na temat piwa Grodziskiego. Zwycięskie piwo z drugiej kategorii będzie warzone komercyjnie, w 2018 roku wygrało Grodziskie z tymiankiem i można było dostać zwycięskie piwo z 2017 roku czyli Grodziskie ze śliwką.

Browar Grodzisk (9).jpg

Niby klasyczne Grodziskie, ten sam styl, a każde wygląda inaczej.

Browar Grodzisk (18).jpg

Z okazji dni otwartych browaru podczas Grodziskiego Piwobrania na podwórku rozstawione zostały: namiot z nalewakami i ławeczki, ale planowane jest też otwarcie w okolicy firmowego lokalu z wyszynkiem. Czekam mocno jako fan Grodziskiego!

Browar Grodzisk (20).jpg

Browar Grodzisk (11).jpg

Zwycięskie piwo z 2017 roku. Ta śliwką bardzo przyjemnie łączy się z dymionymi nutami Grodziskiego!

Browar Grodzisk (14).jpg

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s