Nowa fala z Browaru Konstancin [ROZMOWA]

Zapraszam do rozmowy z Piotrem Checielewskim z Browaru Czarnków.

Podczas 8WFP porozmawialiśmy o marce Browar Konstancin i serii piw nowofalowych.

Jeśli interesuje was moja opinia na temat samych piw to wrażenia z degustacji dostępne pod tym linkiem.

Browar Konstancin istniał kiedyś pod Warszawą, jednak aktualnie w Konstancinie nic nie ma, ale marka pozostała. Powiedz proszę kilka słów o historii Konstancina.

Wtedy jeszcze nie pracowałem w branży piwnej, ale według moich informacji produkcja w fizycznym Browarze Konstancin zakończyła się w 2013 roku, istnienie browaru to inna sprawa, bo wymaga to wielu kwestii formalnych.

Co w takim razie stało się z marką, instalacją i samym browarem?

Cała instalacja została zakupiona wtedy Browar Gontyniec, teraz pod nazwą Browar Czarnków. Grupa składa się z dwóch browarów: Czarnków i Gontyniec w Kamionce. Te dwa browary istnieją w tych samych dwóch miejscach, nazwą jest Browar Czarnków S.A. co stanowi sięgnięcie do tradycji i marki, która jest bardziej znana. Czarnków jest tam od ponad 120 lat.

Instalację, marki i receptur odkupił Browar Czarnków. Instalacja (w tym warzelnie mającą wybicie 45 hl), dokładnie jeden do jednego została w całości rekonstruowana. Gdy Michał Kopik, który kiedyś pracował w Konstancinie, przyjechał, patrząc na warzelnię powiedział, że czuje się jakby odmłodził się o te 10-15 lat. Tylko że teraz jest większa powierzchnia na większym terenie, jest zupełnie inna przestrzeń, tam to było ściśnięte na małej powierzchni.

Na tej instalacji warzy się Konstancin i piwa dla browarów kontraktowych (m.in. Golem), które tam robią trudne rzeczy.

Właściciele po odkupieniu chcieli coś zrobić z marką Konstancin, bo była już dość dobrze rozpoznawalna, może na początku nie było pomysłu co z nią zrobić, ale plan był taki żeby przetrwała.

Z racji na przenoszenie instalacji przez pewien czas nie było piwa na rynku, gdy wróciło, zmieniły się etykiety, ale do dziś 4 receptury są prawie niezmienione: Dawne, z dębowej beczki, żytnie, pszeniczne.

Jedne oryginalnie były niepasteryzowane, teraz jest pasteryzacja, rynek się trochę zmienił, tak samo piwa.

Niektóre rzeczy dokładnie bez zmian np. w Żytnim w zasypie dokładnie 51% słodu żytniego, filtrowany łuską gryczaną.

Skąd pomysł na stworzenie pod marką Browar Konstancin serii piw nowofalowych?

Gdy udało mi się dostać do firmy spotkałem się z właścicielami i dyskutowaliśmy, że coś trzeba z tym zrobić, każdy ma swój pomysł na rozwój, a ja powiedziałem, że postaram się jeszcze coś zrobić z Konstancinem, ale nie żeby jeszcze więcej hektolitrów sprzedawać, to nie jest zawsze droga żeby zapełnić indeksy w dyskoncie tylko żeby odbudować markę Konstancin.

Kiedy dokładnie pojawił się ten pomysł?

Od razu kiedy przyszedłem, w październiku 2017. Spotkałem się z Michałem Kopikiem. Michał pracował tam, czuje sentyment i zgodził się, że coś trzeba zrobić. Stwierdziliśmy że nie chodzi o uwarzenie jednego piwa, ale całą koncepcję dotyczącą serii piw. Krok po kroku ustalane zostały działania i cele. Dzięki Michałowi trafiłem na grafika Macieja Morawskiego z Bydgoszczy prowadzącego Studio Mikstura.

Z tego co kojarzę Maciek ma już doświadczenie w projektowaniu etykiet piw, przygotowuje je dla Browaru Ignis.

Dokładnie to jest ten sam. Maciej Morawski ma bardzo charakterystyczne etykiety i jego styl pasował do mojej koncepcji, przypomina to elegancki styl, mi się kojarzy to z wnętrzem orient expressu, z secesyjną kreską. Już etykieta miała pokazywać dobry smak, tak jak w architekturze Konstancin kojarzony jest z dobrym smakiem, fajnymi willami, tak samo ta seria ma być elegancka i z takimi skojarzeniami chcieliśmy odświeżyć Konstancin i znaleźliśmy odpowiedniego człowieka do tego projektu. Maciek wyczuł to idealnie.

Browar Konstancin (3)

Mam wrażenie, że w ten sposób jako Konstancin chcecie wejść w świat piwa kraftowego, jak wygląda ten koncept?

Chcemy pokazać, że te piwa to ludzie, którzy za nimi stoją, że to jest crafted by people.To ludzie, którzy utożsamiają się z tym projektem pokazując, że też wierzą w ambitne projekty pod marką Konstancin. Michał i Dorota (Chrapek) byli pierwsi. Artur (Karpiński) jak na początku o tym usłyszał, to powiedział coś w stylu “zabij tą markę, stwórz nową”, zrobię z wami kooperację ale nie pod Konstancinem, nikt tego pod Konstancinem nie kupi. Tak mówił w październiku i umówiliśmy się na kooperację w Czarnkowie (wyszedł Pils), a jak zobaczył Dorotę i Michała to mówił, “że wchodzi w to”. Niedługo będzie jego autorskie piwo w ramach serii Konstancin.Mam nadzieję, że w którymś momencie będzie tak, że będzie kolejka.

Zebraliście naprawdę mocne kraftowe nazwiska i właściwie nie dziwię się potencjalnym kolejkom w przyszłości, bo dołączenie do nich i bycie wymienianym w jednym szeregu w takim gronie to coś w czym fajnie wziąć udział.

Mam nadzieję, że tak będzie. Zresztą jak na początku chodziłem po lokalach w Warszawie to słyszałem, że takim czymś nie handlują, było to trochę demotywujące. Natomiast teraz NEIPA jest już w dobrych kilkunastu miejscach na kranach, w szczególności w Poznaniu i w Warszawie. Do tego w Poznaniu jak usłyszeli, że Artur warzy to już robione były zapisy na beczki.

To jest właśnie magia nazwiska i wypracowana reputacja, które swoim nazwiskiem gwarantują jakość. Tworzycie własną ligę mistrzów?

Cały koncept jest taki, że są to autorskie piwa piwowarów, żeby charakter tego piwa był od osoby, która przyznaje się do tego autorstwa. Tym bardziej że nazwisko jest w centralnym punkcie etykiety. Zapraszam też do tego, żeby był dialog, żeby dzielić się swoimi uwagami, żeby możliwie dostępny był kontakt do autorów tych piw. Koncept w swoim zamyśle zawiera także zachętę do kontaktu z autorem tego piwa.

Wymagający konsumenci, jakimi są odbiorcy kraftu mogą bezpośrednio podzielić się swoim odbiorem z autorami tych piw.

Chciałem żeby piwowarzy wybrali swoje ulubione style, żeby zrobili to w czym czują się najlepiej. Więc jest możliwość, że na przykład dwie osoby uwarzą piwa w tym samym stylu.

Zresztą Michał ma już w planach kolejne pozycje.

Browar Konstancin (4)

Ciekawiło mnie czy każdy piwowar jeden raz będzie warzył, ale już widzę że nie, więc pytanie czy dla każdego stylu planowana jest jedna warka czy jest możliwość, że konkretne piwo z czasem wróci na rynek?

Umówiliśmy się wstępnie, że może być powtarzane, powiedzmy do roku od wyjścia na rynek jest szansa powtórzenia.

Zmieńmy temat, bo muszę o to zapytać. Od jakiegoś czasu widać było, że pojawiają się nowe piwa pod marką Konstancin jak Porter czy IPA. W szczególności IPA w 2 litrowej butelce jest czymś zaskakującym, czymś co straszy na półkach sklepowych.

Zdjęcie tego piwa zajmuje mi trochę czasu, ponieważ sieci je chcą. Latem zostanie ostatnia sieć, która wręcz zażądała tego piwa na strefę kibica. Nie wiem po co, jak sobie wyobrażają. Jak się skończy strefa kibica to ten produkt znika z rynku.

Kto w ogóle wpadł na taki pomysł żeby IPA, czyli piwo które cechuje się chmielowym charakterem i powinna być możliwie świeże, naraz jest dostępna w takiej gigantycznej butelce i wysokiej cenie?

To było jeszcze zanim zacząłem pracę w browarze. Nie wiem skąd to się wzięło, może od Noteckiego, bo te duże, 2 litrowe butelki istniały wcześniej zanim Konstancin stał się częścią Czarnkowa i tam było Noteckie lane w 2 litrowe butelki i widocznie ktoś wpadł na pomysł “zróbmy jeszcze taki Konstancin”.

Zresztą sam koszt butelki to 53 złote w zakupie, więc ciężko na tym zarobić.

Do tego staramy się przekonać sieci, że to nie jest kierunek, aby takie objętości były w stałej ofercie. Choć pytają o to na specjalne akcje i mówią, że nikt tego nie ma, ale zastanówmy się dlaczego nikt tego nie ma.

Browar Konstancin (5).JPG

Udało mi się dowiedzieć, że poza wcześniej wspomnianą trójką piwowarów, na rynku w ramach tej serii będą piwa jeszcze jednego piwowara, kto to będzie? Przybliżysz jego postać?

Bardzo mi zależy na pokazaniu entuzjastom piwa i przedstawieniu światu Andrzeja Krzyczki.

Andrzej jest piwowarem domowym, ale jest też głównym piwowarem u nas w browarze i jest olbrzymim entuzjastą marki Konstancin, to dzięki niemu marka przetrwała i ożyła. Bardzo chce wprowadzać zmiany i zależy mu żeby warzyć pod marką Konstancin i właściwie tylko pod tą marką. On właściwie nie jest znany, nie promował się, warzył domowo.

Co ciekawe przez lata pracował w hucie szkła i był piwowarem domowym. Przypadek sprawił, że pracuje u nas i stał się głównym piwowarem. Cenią go browary kontraktowe, które u nas warzą, jak na przykład Golem czy Za Miastem.

Zaproponowałem mu by zrobił coś typowo autorskiego, ale ambitniejszego i zrobił dwa piwa: Witbier z kolendrą oraz skórką słodkiej pomarańczy i Żurawinowe IPA, które ma trochę mniej chmielu w zasypie (dane 4 odmiany), ale dodany jest wyciąg z ziół, więc połączenie to daje miks gorzkawo-kwaskowy. Według mnie zabójczy smak.

Chcę go zapowiedzieć i mam nadzieję, że oprócz nazwisk już znanych dobrze z kraftu to jemu też uda się zabłysnąć. Andrzej warzy w domu i przenosi swoje pomysły do browaru, niektóre są do zrobienia, niektóre nie, na przykład IPA ze świeżą sosną. Zrobienie tego piwa tak by mieć je na stałe w ofercie jest niemożliwe z racji na sezonowość, teraz jest świeża sosna, ale za 3 miesiące nie będzie. W piwowarstwie domowym to jest fantastyczny projekt, ale u nas jak mamy moce 11 tys. rocznie i chcemy takie rzeczy robić zachowując powtarzalność warek, to nie ma jak. Choć teraz przy tego typu jednorazowych projektach takie eksperymenty będą bardziej realne.

W ogóle Andrzej za swój Konstancin Porter Bałtycki dostał w 2017 roku Monde Selection, a za Konstancin IPA dostał w 2017 roku nagrodę na KPR (III miejsce w kategorii Inne IPA). Więc ma już w swoim dorobku dwa trofea.

Już niedługo pojawi się też Porter leżakowany w beczce po Bourbonie.

Browar Konstancin (1)

Zdjęcia wykonane w multitapie Chmielołak w Warszawie.

Jedna myśl na temat “Nowa fala z Browaru Konstancin [ROZMOWA]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s