Piwo Piaseczyńskie: APA, Jasny Pils, Pszeniczne, Polskie Żyto, Ciemny Lager [PRZEGLĄD OFERTY]

Niedawno otrzymałem zestaw Piwa Piaseczyńskiego z charakterystycznym barankiem na etykiecie, który jest nie tylko jednym z symboli nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy, ale również do Junosza, znajdującego się w herbie Piaseczna.

Piwo Piaseczyńskie to lokalna marka Browaru BeerLab zlokalizowanego w Łoziskach koło Piaseczna, oczywiście w Powiecie Piaseczyńskim. Kiedyś zresztą odwiedziłem browar, naprawdę pozytywni ludzie stoją za tą inicjatywą, TUTAJ relacja z odwiedzin.

W celu podkreślenia lokalnej tożsamości powstały Piwa Piaseczyńskie, czyli rzemieślnicze piwa w klasycznych stylach: APA, Jasny Pils, Pszeniczne, Polskie Żyto i Ciemny Lager.

Piwo Piaseczyńskie Ciemny Lager

Znam to piwo z festiwali piwnych, z beczki jest jednym z lepszych ciemnych lagerów w Polsce! Zobaczmy jak będzie z butelki.

Piwo o ciemnej barwie, z brązowymi refleksami.
W aromacie palone, czekoladowe nuty słodowe. W smaku bardzo podobnie, przede wszystkim palone nuty czekoladowe. Przy czym cały czas delikatne. Łatwe w odbiorze, bardzo czyste w profilu i ułożone. Do tego średnio wysycone. Naprawdę udane i stylowe piwo.

Mam taką refleksję, że gdyby taki ciemny lager wyszedł jakieś 6 lat temu to wszyscy by się tym zachwycali, ale sytuacja w ostatnich latach mocno się zmieniła. Jednakże jest to w dalszym ciągu bardzo fajne, pijalne i stylowe piwo.

Piwo Piaseczynskie Ciemny Lager.JPG

Piwo Piaseczyńskie APA

Klarowność na wysokim poziomie, barwa złocista, piana drobnopęcherzykowa, biała.

W aromacie owocowe cytrusowe nuty, typowe dla użytych amerykańskich chmieli, profil tej aby jest naprawdę czysty, w smaku przede wszystkim balans w kierunku słodyczy, cytrusowe nuty łączą się z kwiatowymi aromatami i lekkim landrynkowym posmakiem, ale wszystko jest lekkie i komponujące się, czyste w profilu, z krótką goryczką na średnio-niskim poziomie w charakterze cytrusowym. Lekkie w odbiorze i proste piwo. Jak na podstawowe APA przystało. Dobra pozycja dla osób, które dopiero poznają nowofalowy świat kraftu.

W składzie: Słody jęczmienne Pale A;e Dekstrynowy, słód pszeniczny, chmiele Mosaic, Simcoe, Citra, Us-05. 12 BLG, 5,1% Alk.

Piwo Piaseczynskie APA

Piaseczyńskie Polskie Żyto

Za każdym razem gdy krajowy browar wypuszcza na rynek żytnie piwo, świat staje się lepszym miejscem, przynajmniej według mnie, bo jak wiecie jestem fanem żytnich piw.

W tej polskiej wariacji na temat roggenbiera mamy w aromacie słodkie słodowe nuty chlebowe i ciasteczkowe.
W smaku również balans w kierunku słodyczy, słodowe nuty, chlebowe, ciasteczkowe, karmelowe, ale i wręcz minimalnie kwaskowe.  Generalnie jest to mieszanka chlebowo-karmelowa. o średniej pełni smaku objawiającej się w pewnym stopniu oleistym odczuciem z racji na charakterystyczny słód żytni. Goryczka prosta, czysta, o zielonym, lekko trawiastym charakterze, typowym dla polskich chmieli.

Wyraźne wpływ na to piwo ma połączenie mieszanki słodów żytnich i karmelowych.

W składzie: słody jęczmienne Viking Malt (pilzneński, karmelowy), słód żytni, łuska gryczana, chmiele Iunga, Oktawia, Puławski. 12 BLG, 5,1% Alk.

Piwo Piaseczynskie Polskie Zyto.JPG

Piaseczyńskie Pszeniczne

Złocista i mętna barwa, piana biała i drobnoziarnista.
W aromacie słodycz, banany, goździki, fenolowy intensywny charakter.
W smaku balans w kierunku słodyczy, przyjemnie wysycone, rześkie i lekkie w odbiorze, bardzo bananowe, następnie goździkowe, są fenole, z wyczuwalną dodatkowo słodką bazą słodową.

Wysycenie średnie w kierunku wysokiego.
Ponadto krótka i niska, kontrująca goryczka.

W składzie: słód jęczmienny i pszeniczny Viking Malt, chmiel Hallertaurer Tradition, Drożdże FM 41. 12 BLG, 4,9% Alk.

Piwo Piaseczynskie Pszeniczne.JPG

Piaseczyńskie Jasny Pils

Skoro Piaseczyńskie oferuje przegląd klasycznej oferty stylów piwnych, w tym wciąż mało popularnych piw dolnej fermentacji to nie mogło zabraknąć pilsa. Oto i on.

Złocista barwa, duża klarowność, biała piana drobnopęcherzykowa.
Czyste w profilu, proste, balans w kierunku słodowej słodyczy, średnio wysycone. Goryczka na niskim poziomie kontrująca słodową bazę. Pozytywny przykład pokazania, że można zrobić klasycznego, udanego i zbalansowanego pilsa w browarze rzemieślniczym.

W składzie: słody jęczmienne pilzneński, karmelowy, chmiele Marynka, Hallertau Hersbrucker. 12 BLG, 5% Alk.

Piwo Piaseczynskie Jasny Pils.JPG

Podsumowanie

Jak wrażenia? Jak najbardziej pozytywne, piwa proste, miały być klasycznymi reprezentantami stylów i z tego co widzę jak najbardziej udało się to osiągnąć piwowarowi.
Dodatkowym ich plusem jest to, że mogą służyć jako pierwszy krok w pokazywaniu ludziom światu piwa rzemieślniczego i spiszą się w tym o wiele lepiej niż nowofalowe piwa z koncernów.

Piwo Piaseczynskie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s