Targi Piwa w Łodzi – Piwowary – start sezonu festiwalowego 2018

Łódź była stolicą piwa rzemieślniczego na początkach piwnej rewolucji. To do Piwoteki zjeżdżali się ludzie z całej Polski na pierwsze premiery piw. Aktualne cały czas mocno się trzyma i tylko wzmacnia swoją pozycję.

Mieliśmy w tym roku już sporo imprez, ale Piwowary to pierwszy taki duży festiwal w 2018. Na targach byłem już w 2016 [RELACJA], jeszcze w starej lokalizacji. Przejście do nowej, o wiele nowocześniejszej hali jest naprawdę gigantyczną różnicą na plus. Pozytywnych zmian, które zaszły przez ostatnie dwa lata jest jednak jeszcze więcej.

Targi Piwa w Lodzi (2).jpg

Wystawcy

Jak widać w poprzedniej relacji, wcześniej były to targi prezentujące głównie ofertę średnich browarów regionalnych plus lokalnych łódzkich inicjatyw.
W 2018 roku, w gronie ponad 30 wystawców, zdecydowanie przeważały już browary rzemieślnicze. Były oczywiście lokalne inicjatywy jak Antybrowar, Piwoteka, Beer Bros, Szpunt czy Warkot i Staropolski. Osobiście brakowało mi w tym gronie wartościowych browarów z regionu: Ziemia Obiecana, Browar Bednary.
W każdym razie i tak był bardzo szeroki wybór i każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

piwowary 2018 (2)piwowary 2018 (1)

Targi Piwa w Lodzi (1).jpg

Piwa

  • Były szalone propozycje jak Santa Brewer 2017 z Brokreacji: stout z kawą, geranium i jalapeno, czyli istna pelargonia w piwie z ostrym zielonym sznytem i lekką kwaśnością.
  • Był przegląd mocarzy od Browaru Łąkomin, w tym świetne Barley Wine, Quadrupel i premierowy Imperialny Porter Bałtycki.
  • Browar Brodacz zaskoczył pysznym Imperialnym Milk Stoutem z dodatkiem aromatów kokosowych i biszkoptowych, który jest słodki i aromatyczny niczym ciasteczka. Zresztą kokos, tym razem naturalny, w drugim , jasnym piwie Bounty Hunter też fajnie się komponuje.
  • Świebodzin zgarnął dwa pierwsze miejsca w konkursie za Ciemne Ale i NEIPA, spróbowałem tego drugiego, faktycznie fajne piwo, soczyste jak na NEIPA przystało.
  • Udało się też załapać na ostatnią beczkę Żyrardomycesa z Beer Bros.

Targi Piwa w Lodzi (8).jpg

Jak wspomniałem wybór zadowalający, mimo że liczbę premier można było policzyć na palcach jednej ręki, no dobra może dwóch rąk.

To jasno pokazuje, że przy takiej ilości browarów i  piw, nawet gdy nie ma na kranach nowości to i tak pozostaje wiele do spróbowania. Zarówno z kranu jak i z butelki, a w nich można było dorwać również Imperium Prunum Esencja (w cenie 100 zł).

Ignis Piwowary.JPG

Konkurs Piw

Podczas targów odbył się też II Konkurs o Złoty Medal Targów Piwowary. Najpierw wyniki, poniżej mój komentarz.

GRAND CHAMPION dla Browar Grodzisk za „Piwo z Grodziska”

Hoppy Black Ale:
1 miejsce dla Browar Świebodzin za „Sekal”
2 miejsce dla Browar Fortuna za ” Miłosław Black IPA z Yuzu”
3 miejsce dla Browar Nepomucen za „Hole”

New England IPA:
1 miejsce dla Browar Świebodzin za „Hejzi”
2 miejsce dla Browar Nepomucen za „Road”
3 miejsce dla Browar Brodacz za „Neipa Single Hop Citra”

Piwo Świąteczne:
1 miejsce dla Browar Koreb za „Grzaniec Łaski”
2 miejsce dla Brokreacja za „Santa Brewer 2017”
3 miejsce dla Browar Nepomucen za „Charlotte”

Polskie Niepodległościowe Pale Ale:
1 miejsce dla Browar Grodzisk za „Piwo z Grodziska”
2 miejsce dla Browar Łąkomin za „Orzełek”
3 miejsce dla Browar Largus za „Polish Ale”

Porter Bałtycki:
1 miejsce dla Browar Fortuna za „Komes-Porter Bałtycki”
2 miejsce dla Browar Staropolski za „Porter 180”
3 miejsce dla Browar Łąkomin za „Dziki Dzik”

Witbier:
1 miejsce dla Browar Kormoran za „Podróże Kormorana-Witbier”
2 miejsce dla Spirifer – Browar za „Wesoły Żniwiarz”
3 miejsce dla Browar Kormoran za „Kłos”

Konkurs zorganizowany i przeprowadzony przez Bractwo Piwne. Niestety nie ma oficjalnej informacji o liczbie zgłoszeń do konkursu, ani o przyporządkowaniu do kategorii czy kryteriach oceny. Zadałem Bractwu pytanie, czekam na odpowiedź.
Gratulacje dla zwycięzców, same kategorie są całkiem fajne, w tym ta z nawiązaniem do stulecia Niepodległości, jednakże dziwi mnie zaklasyfikowanie niektórych piw do konkretnych kategorii. Nie pasuje mi Piwo z Grodziska czyli Grodziskie w kategorii Pale Ale, ani Kłos z Kormorana jako Witbier, bliżej mu do Pale Ale. Choć i tak największe zdziwienie wywołało zdobycie 1 miejsca za piwo świąteczne przez Grzaniec Łaski, ale wiadomo, że konkursy piwne rządzą się swoimi prawami.

Targi Piwa w Lodzi (10).jpg

Program sceniczny

Jesteśmy na kilkaslowopiwie.com, więc było kilka słów ode mnie pt. „Dlaczego te samo piwo smakuje inaczej w różnych miejscach„, rozszerzenie mojego wystąpienia dostępne jest TUTAJ.

Ponadto patrząc na rozkład, cały czas sporo działo się na scenie, było połączenie muzyki, merytoryki, konkursowych emocji oraz rozrywki.
Z racji na obecność tylko w sobotę od popołudnia (rano przecież trzeba było otworzyć Mikkeller Bar Warsaw!) ominęły mnie wcześniejsze wydarzenia, ale udało mi się posłuchać Chmielokracji, który przedstawiał swoje badania dlaczego nie lubią goryczki oraz Chmielobrodego z wprowadzeniem do świata kraftu i naprawdę był to wartościowo spędzony czas przy scenie.

Ponadto porozmawiałem chwilę z Piotrkiem mającym stronę Piwopijca.pl, zapis rozmowy poniżej: http://www.piwopijca.pl/piwosze-w-sieci/wywiady/kilka-slow-o-piwie-targi-piwa-w-lodzi-10-marca-2018-r/

Targi Piwa w Lodzi (3).jpg

Szkolenia

Część edukacyjna realizowana była także poza sceną podczas specjalnych szkoleń sensorycznych prowadzonych przez ŁOT PSPD. Brawo!

To był udany start sezonu.

Gdybyście zastanawiali się czy odwiedzić Piwowary za rok to znana jest już data: 8-9 marca 2019 r.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s