Rusza Mikkeller Bar Warsaw! Jak będzie w MBW i MRC? [ROZMOWA]

10 marca 2018 r. rusza pierwszy w Polsce bar jednego z najbardziej cenionych browarów rzemieślniczych na Świecie – browaru Mikkeller.

Inicjatywa stworzona przez Mikkela Borga Bjergso prócz produktów najwyższej jakości stawia także na łączenie ambitnej kuchni z piwem (lokal z Bangkoku posiada gwiazdkę Michelin), wysoką jakość wizualną produktów oraz budowanie społeczności wokół Mikkellera, w tym ich aktywizację poprzez bieganie.

Tyle słowem wstępu, wiele więcej szczegółowych informacji w rozmowie z Grzegorzem Korczem, który będzie zarządzał lokalem Mikkeller Bar Warsaw (MBW), następnie Alex Ramm, który będzie pełnił funkcję kapitana w stołecznej drużynie biegowej Mikkeller Running Club (MRC) opowie coś więcej o tym projekcie.


 1. Grzegorzu, wielkie otwarcie Mikkeller Bar Warsaw zapowiada się na jedno z najgorętszych wydarzeń na piwnej mapie Warszawy w 2018. Jak to się stało, że Mikkeller postanowił otworzyć swój lokal w Warszawie?

Cześć! To fakt, zainteresowanie eventem przekracza moje najśmielsze oczekiwania. Dość powiedzieć że w wewnętrznych zakładach obstawialiśmy 1000 zainteresowanych osób na facebookowym wydarzeniu w dniu otwarcia. Tymczasem – przekroczyliśmy tę liczbę już w dniu publikacji wydarzenia.
Do rzeczy – współpraca z Mikkellerem nie wzięła się znikąd – znamy się z ekipą z Kopenhagi od dłuższego czasu, przede wszystkim – na polu biznesowym. Od 2013 roku, jako SmakPiwa.pl, dystrybuujemy piwa Mikkellera w Polsce. Otwarcie baru w spółce z Mikkellerem to kolejny krok ku umocnieniu pozycji tego czołowego w ogólnoświatowym kontekście browaru na polskim rynku i w świadomości Polaków zainteresowanych kraftem. Dla mnie – współpraca z Mikkellerem to początek kompletnie nowych wyzwań, tym razem – w po części własnym miejscu. W miejscu, w którym zawsze chciałem pracować i które chciałem współtworzyć, wymarzonym od A do Z.
Kiedy zaczęły się rozmowy z Mikkelem o otwarciu? W maju 2016 roku, w trakcie CBC (festiwalu Mikkellera w Kopenhadze), podczas wieczoru pełnego rzadkich lambików w Koelschip. Fajna historia, będzie co wspominać.

 1. Kilka lat temu, inna duża firma w świecie piwa rzemieślniczego otworzyła firmowy lokal w Polsce. BrewDog Warszawa po mniej niż 2 latach został zamknięty. Powierzchownie patrząc oba wejścia na rynek mogą wydawać się podobne, stąd pytanie jaki plan na podbicie i utrzymanie serc entuzjastów dobrego piwa w Polsce ma Mikkeller?

Nie do końca mogę się zgodzić z porównaniem – lokale BrewDoga działają na zasadzie franczyzy, gdzie wszystkie lokale mają wyglądać i funkcjonować w jak najbardziej zbliżony sposób. Bary Mikkeller to natomiast spółki. Łączą je pewne idee, z jakością i skandynawskim hygge na czele, ale w charakterze lokalu niezwykle ważną rolę odgrywają zawsze lokalne wpływy, tradycje, kultura.
Nasz plan na podbicie serc polskich entuzjastów dobrego piwa jest pozornie prosty, acz niezwykle wymagający od zaplecza – jakość. Tylko i wyłącznie najwyższa jakość. Zarówno w kwestii piwa i kuchni, jak i wszelkich pozostałych – obsługi, wina, mocnych alkoholi, a nawet kawy i herbaty. Co ważne – będziemy oczywiście zaspokajali gusta i potrzeby beer geeków szeroką i wyjątkową selekcją piw, ale, jednocześnie, nie będziemy lokalem elitarnym, skierowanym wyłącznie do osób znających się na piwie. Odnajdą się u nas zarówno ludzie szukający trudno dostępnych petard, jak i ci, którzy w swojej piwnej przygodzie zatrzymali się na Ciechanie czy innym koncernie.

 1. Startujecie już 10 marca, ile czasu trwały przygotowania do wielkiego otwarcia od momentu podjęcia decyzji, że Mikkeller Bar Warsaw będzie znajdował się na Chmielnej?

Przygotowania trwały wyjątkowo długo i nawet nie staramy się tego ukrywać. Wielu zdążyło już zwątpić czy w ogóle się otworzymy :) Przystosowanie lokalu do potrzeb naszego baru i kuchni zajęło nam prawie 1,5 roku – dokładnie tyle mija w tym miesiącu od momentu w którym znaleźliśmy lokal. Za nami setki godzin ciężkiej pracy, przed nami – niespodzianka – setki godzin ciężkiej pracy. Ale takiej, którą kochamy – z gośćmi, piwem, dobrym jedzeniem.

 1. Biorąc pod uwagę zainteresowanie w mediach społecznościowych na otwarciu zapowiadają się tłumy, zdradzisz jakie atrakcje przygotowaliście na start?

Robimy co w naszej mocy by przygotować się na szaleństwo, które czeka nas w nadchodzący weekend. Szykujemy oczywiście masę atrakcji dla wszystkich gości, którzy jadą do nas z całej Polski. Przygotowaliśmy 20 odjechanych kranów, w tym – piwa z amerykańskiej legendy – Hill Farmstead. Najlepszego browaru na świecie według Ratebeer. Obok zagranicznych petard polejemy z kranu również i wyjątkowe polskie piwa, z Samcem Alfa z drugiej warki i Double Barrel Imperial Stoutem z Rockmilla na czele.
Imprezę zaczynamy biegiem na dwa dystanse (5km i 12km) – dłuższy z nich poprowadzi sam Mikkel. Biegaczy nagrodzimy darmowym, regenerującym piwem i możliwością odwiedzenia lokalu niż pozostali goście. O 14:00 otwieramy nasze drzwi dla wszystkich, rozdajemy 300 wybranych przez nas piw Mikkellera w ramach poczęstunku i zaczynamy totalne szaleństwo.
Szykujemy również kartę butelek liczącą ponad 500 różnych pozycji, obfitującą w rzadkie piwa z USA i Belgii. Najtańsza butelka w naszej karcie będzie kosztowała kilkanaście złotych, najdroższa – 1600. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Wielkie Otwarcie będzie również testem wydajności naszej kuchni – szykujemy krótkie menu, pełne wędzonki, dymu, pikantnych przypraw.

 1. Jak wyglądać będzie tablica i co poza pozycjami z Mikkellera będzie można znaleźć? Czy MBW będzie miejscem z największą ilością sztosów na metr kwadratowy w Polsce?

Na naszej 20-kranowej tablicy zawsze znajdzie się 8-10 kranów na Mikkellera i inne jego projekty – WarPigs, Mikkeller San Diego. Około 5 kranów zajmą najlepsze, wyselekcjonowane przez nas polskie browary. Pozostałe krany będziemy oddawali w ręce innych, ciekawych browarów z zagranicy. Na naszych kranach zawsze znajdzie się coś zarówno dla fanów lekkich i niedrogich piw, jak i dla tych, którzy poszukują piw o bardzo limitowanej dostępności, wysoko ocenianych, często – postarzanych w naszej rozbudowanej piwnicy.

 1. Lokale Mikkellera słyną z kuchni na wysokim poziomie, czego można spodziewać się w menu w Mikkeller Bar Warsaw?

Naszą kuchnią – jej koncepcją i wykonaniem – zarządzają Przemek Dłuski i Żaneta Mackiewicz. Oboje z szerokim doświadczeniem, również w restauracjach z gwiazdkami Michelin, gdzie praca na kuchni często ma zaskakująco dużo wspólnych mianowników ze służbą wojskową. W Mikkeller Bar Warsaw odchodzimy jednak od fine diningu. Przemek i Żaneta, korzystając ze swojej ogromnej wiedzy o procesach, produktach i organizacji pracy stawiają na koncept prostej kuchni. Prostej w finalnej prezentacji, ale mającej za sobą rozbudowane i skomplikowane procesy. Zainspirowani amerykańskim BBQ i street foodem z różnych zakątków świata, stawiamy na robienie wszystkiego od podstaw. I tak – peklujemy, wędzimy, kisimy, fermentujemy, nadziewamy kiełbasy, wypiekamy pieczywo na własnym zakwasie, robimy autorskie sosy. Kochamy nasze wędzarki i nasze papryczki jak rodzone dzieci. Możecie się spodziewać, że kuchnia w Mikkeller Bar Warsaw będzie solidną konkurencją dla naszej piwnej oferty, jednocześnie – obie części będą się uzupełniały, tworząc spójną, niezwykłą całość.

Mikkeller Bar Warsaw Grand Opening!


 1. Alex, jesteś kapitanem klubu biegowego Mikkeller Running Club w Warszawie, przybliż kto może zostać członkiem i w jaki sposób dołączyć do ekipy biegowej?

Członkiem może zostać każdy, niezależnie od poziomu sportowego / formy biegowej. Mamy w MRC nawet taki slogan, który brzmi: First we run, Then we drink! A beer drinking/road running group for all abilities.

Do ekipy biegowej można dołączyć w każdej chwili, bez żadnych formalności. Jednak warto też oficjalnie przystąpić do MRC (kupuje się klubową koszulkę wraz z dożywotnim członkostwem) – to się wiąże z dodatkowymi przywilejami. Jest również aplikacja na telefon MRC (tu można ją pobrać), dzięki której można rejestrować odbyte treningi i uzupełnione minerały.

Powstała grupa MRC Warsaw (link) oraz profil na instagramie (link), gdzie będzie można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje.

 1. Do kogo skierowane będą spotkania biegowe? Czy ktoś kto łapie zadyszkę biegnąc do autobusu też odnajdzie się na nich?

Będziemy tak planować wspólne biegi aby były zróżnicowane pod względem trudności / intensywności i każdy znalazł wariant dla siebie.

 1. Jak często będziecie się spotykać?

Podobnie jak ze stopniem trudności treningów – częstotliwość spotkań dostosujemy do oczekiwań i możliwości grupy. Niezmienny i stały jest główny bieg, który zawsze odbywa się w pierwszą sobotę miesiąca – w klubach na całym świecie. Wszystko to co pomiędzy zależy od nas. Liczę na to, że uda nam się zebrać na co najmniej 1-2 wspólne treningi tygodniowo.

 1. Podobno po każdym spotkaniu planowana jest specjalna niespodzianka dla tych, którzy wytrzymają do końca treningu?

Tak, zawsze wynagradzamy sobie trud biegu i uzupełniamy utracone minerały w naszej bazie, czyli Mikkeller Bar Warsaw. Po biegu w pierwszą sobotę miesiąca nagroda jest na koszt lokalu (w celu otrzymania piwa wymagane jest ściągnięcie biletu, który jest dostępny na stronie wydarzenia).

 1. Jakie inne plany ma MRC poza samymi treningami?

Przede wszystkim planujemy dobrze się bawić i spędzać czas w otoczeniu ludzi dzielących te same pasje – do aktywnego stylu życia i dobrego piwa. Chciałbym też abyśmy wspólnie wyjeżdżali na imprezy biegowe i festiwale piwne, na których będziemy reprezentować MRC. Mam też plan aby same treningi były ciekawe i zróżnicowane, w tym poprzez zapraszanie ciekawych gości. Mogę uchylić rąbka tajemnicy, że jest duża szansa, że jeden z treningów poprowadzi przedstawiciel czołowego polskiego browaru kraftowego.

Do zobaczenia na Mikkeller Warsaw Grand Opening Run!

2 myśli na temat “Rusza Mikkeller Bar Warsaw! Jak będzie w MBW i MRC? [ROZMOWA]

  1. Akurat w rozmowie chodziło o kogoś innego, kto zresztą pojawi się w sobotę jako prowadzący jedną z grup, co do innych osób to przyszłość pokaże.
   Szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia na treningach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s