Wizyta w Browarze Perun [RELACJA]

Browar Perun zaczynał w czerwcu 2014 r. jako inicjatywa kontraktowa, jednak od początku celem było zbudowanie własnego browaru. Udało się to po blisko 3 latach i w połowie lutego 2017 roku uwarzona została pierwsza warka piwa w podwarszawskim Budziszynie. Właściwie rok od pierwszego warzenia udało mi się odwiedzić Perun.

Za Browar PERUN odpowiadają cztery osoby, na czele browaru stoi Adam Czogalla, który dostarcza know-how i odpowiada za technologiczną stronę produkcji piwa. Adam jest doświadczonym piwowarem domowym, który przekuwa swoje amatorskie doświadczenie w komercyjne projekty. Reszta zespołu zajmuje się księgowością, sprzedażą, inwestycjami oraz szeroko pojętym marketingiem. Taki jest opis na fp i jest to prawda.
Już z zewnątrz widać, że strona estetyczna była bardzo istotna przy realizacji inwestycji, dużo przestrzeni, jeziorko oraz sam budynek (wybudowany od podstaw) dopracowany i łatwo go zauważyć dzięki dużemu logo. Czy jest to jeden z najładniejszych nowofalowych browarów rzemieślniczych w Polsce? Jest na pewno w czołówce.

 

Browar Perun (1)

Przy wejściu sklepik, można zakupić najnowsze warki z browaru.

Na ścianie dumnie wisi 6 medali zdobytych podczas dwóch edycji Konkursu Piw Rzemieślniczych. Dwa z 2016 i cztery z 2017.

Browar Perun (2)

Adam jako doświadczony piwowar domowy jest kopalnią wiedzy i ciekawostek na temat warzenia piwa. Szczególnie interesujące były opowieści na temat przejścia między warzeniem domowym, a warzeniem na skalę masową.

Browar Perun (3)

Sprzęt dostarczony został przez polską firmę Minibrowary.pl z Piotrkowa Trybunalskiego. Warzelnia o wybiciu 40 hl.

Browar Perun (4)Browar Perun (5)Browar Perun (6)

Ponadto 4 tanki o pojemności 80 hl oraz 4 tanki o pojemności 40 hl. Niedługo mają być wstawione kolejne, bo jest na to miejsce. Szczególnie te 80 hl robią wrażenie ich skali porównując z innymi browarami rzemieślniczymi. Wstawiane musiały być dźwigiem przez dach.

Browar Perun (7)

Browar Perun (8)

Wrażenie robi również magazyn, który jest większy od niejednego rzemieślniczego browaru w Polsce, ale nie będzie zdjęcia, jego widok zostawię dla siebie.

W każdym razie widać, że wszystko jest tu zrobione z dużym rozmachem, postawiono mocno na efektywność produkcji, która jest w nim na zdecydowanie wyższym poziomie niż w większości małych browarów w Polsce. Nic dziwnego, że spowodowało to, że coraz więcej browarów kontraktowych, które są na tyle rozwinięte, że mogą zacząć warzyć warki po 40-80 hl, zlecają warzenie w Budziszynie.

Udało się spróbować prosto z tanka najnowszej warki Bafometa, czyli Russian Imperial Stouta, który już teraz cechuje się ogromną pełnią, a do tego ogromną słodyczą, z tanka jest to istna krówka w płynie! Przepyszne. Jak Adam mówił, jest to niesamowicie pracochłonne piwo. Jednak ostateczny efekt jest tego wart. Jeśli jeszcze nie próbowaliście to szukajcie w sklepach specjalistycznych!

Dzięki za gościnę i pozostaje trzymać kciuki za dalszy rozwój.

Browar Perun (9)

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s