Podsumowanie 2017 roku z Browarem Maryensztadt. Coroczna rozmowa!

Tradycją, którą bardzo lubię i z przyjemnością kultywuję jest coroczna rozmowa z Browarem Maryensztadt. Ekipa browaru reprezentowana przez Marcina, Kamilę i Kubę to niesamowicie sympatyczni i otwarci ludzie, a ich prężne działania związane z rozwojem Maryensztadtu wzbudzają ogromne uznanie. Dlatego też zawsze staram się, każdego roku porwać ich na krótką rozmowę na temat podsumowania roku i planów na przyszłość. Tak było w 2014, 2015, 2016, tak samo jest z podsumowaniem 2017 roku, które znajdziecie poniżej!

Otworzyliście firmowy lokal Maryensztadt Craft Beer & Food, uwarzyliście kolejne warki Projektu 30, czy to oznacza, że wszystkie plany na 2017 rok poza znalezieniem asystenta dla Kamili zostały zrealizowane?

Kuba: TAK!

Marcin: Sądzę że tak, choć zawsze można zrobić więcej.

Kamila: Myślę, że nawet więcej. Zrealizowaliśmy wszystko to co sobie założyliśmy, byliśmy na 12 festiwalach, nie tylko tych polskich, ale też na paru zagranicznych takich jak Beer Attraction w Rimini, Craft Bier Fest w Wiedniu, Zurich Beer Festival czy Barcelona Beer Festival. Pod koniec tego roku mogliśmy pochwalić się już 13 medalami. Myślę, że nie planowaliśmy aż tylu premier w sumie było ich aż 9, a mieliśmy przystopować :P

Minął drugi rok działalności Browaru Maryensztadt, jakie różnice zauważyliście w porównaniu z pierwszym rokiem od powstania fizycznego browaru?

Kuba: Wiemy więcej o tym jak działać, w 2016 roku byliśmy trochę jak dzieci we mgle, teraz mamy jasno określone cele, plany krótko i długoterminowe i najważniejsze, że dalej chcemy się rozwijać.

Kamila: Zgodzę się z Kubą. Browar cały czas się rozrasta i nie mam tu na myśli tylko sprzętu, jest nas więcej, dział produkcji to już 5 osób, powiększył się też dział handlowy, dzięki czemu możemy się rozwijać i nie martwić się o przyszłość.

Marcin: Różnice są ogromne, pierwszy rok to tak naprawdę zbieranie doświadczeń, drugi to efekt tych doświadczeń i wyciągania z nich wniosków. Nie zawsze się to udaje, jednak się staramy nie popełniać tych samych błędów 2 razy.

Co w 2017 roku było dla Was najważniejszym wydarzeniem w ramach działalności Browaru Maryensztadt?

Kuba: Dla mnie knajpa – dobrze że już jest. Festiwale w Rimini, Berlinie, Warszawie. Pierwsze beczki, pierwsze owocowe kwasy.

Kamila: Zdecydowanie Maryensztadt Craft Beer & Food. Pracowaliśmy nad restauracją przez rok, od konceptu po wykonanie, wiele elementów dekoracyjnych jest wykonanych przez nas, jak poduszki z worków od słodów czy lampy nad barem. Po drodze mieliśmy tyle przygód, że nawet w dniu otwarcia nie wiedzieliśmy czy ze wszystkim zdążymy. Udało się, dzisiaj jak słyszę w swoim biurze gwar dobiegający z sali restauracyjnej to jest to dla mnie najlepsza nagroda, wiem że koncept się przyjął i że nasz wysiłek nie poszedł na marne.  Na drugim miejscu jest Projekt 30, nowy koncept, którego rynek jeszcze nie znał, nowe opakowanie i bach nagle wszystko chwyciło, a my już nie mamy ani jednej butelki w browarze. Wraz z pojawieniem się Pani Wiosny, rozlejemy #3, z tego jestem dumna.

Marcin: Ten rok obfitował w szereg wydarzeń, więc wybrałbym 3: Projekt 30, otwarcie Maryensztadt raft Beer & Food, rozpoczęcie procesu inwestycyjnego rozbudowy browaru.

W ramach urodzin browaru zorganizowaliście bardzo pozytywną charytatywną akcję, gdzie można było wylicytować kolację przygotowaną przez m.in. piwnych blogerów. Skąd pomysł na takie wydarzenie i czy planujecie podobne w przyszłości?

Kuba: Dygresja. Urodzinowe akcje charytatywne Maryensztadtu jakoś dziwnie wpływają na moje życie. Kilka dni po pierwszych urodzinach dostałem psa (zbiórka na Fundację Przytul Psa), kilka dni po drugich syna (Zbiórka na dzieci), kilka dni po trzecich dostanę … ?

Kamila: Bo kto Ci tak życie ułoży jak nie ja ;) A tak całkiem poważnie akcje charytatywne będą nam towarzyszyć zawsze, wychodzę z założenia, że w życiu trzeba się dzielić tym co mamy i wspierać bardziej potrzebujących. W 2016 roku, zrobiliśmy aukcję przedmiotów związanych z browarem, udało nam się zebrać ładną sumę na Fundację Przytul Psa. Jak otworzyliśmy Maryensztadt Craft Beer & Food to już wiedziałam, że podczas urodzin chciałabym połączyć jedzenie z piwem, a potem przyszło mi do głowy, żeby zrobić CraftMaster Chefa na rzecz fundacji Odzyskać Radość. Wspierał nas sklep Dziki Trop i wypożyczalnia Gastro Magic, bez nich to wszystko by się nie udało, więc jestem im bardzo wdzięczna, ale przede wszystkim ukłony należą się uczestnikom, nie spodziewałam się że wszyscy tak chętnie przyłączą się do akcji. Ja jestem bardzo zadowolona z tego wydarzenia i na pewno będziemy kontynuować takie akcje, może w troszkę odmiennej formie. Zobaczymy.

Marcin: Z pewnością, mam nadzieję że tego typu akcje będą stałym elementem istotnych wydarzeń w życiu browaru.

Jakie macie plany na 2018 rok?

Kuba: Beczki, kwasy, festiwale.

Kamila: Kontynuacja Projektu 30, rozwój Barrel Aged Project, teraz ukazały się dwie jego zapowiedzi, na pewno Was zaskoczymy zarówno opakowaniem, jak i piwami które planujemy w ramach tego projektu, no i w planach jest jeszcze kolejny projekt, który premierę będzie miał z początkiem wiosny, ale szczegółów na razie nie zdradzimy. Dla mnie takim przełomem jest też linia do puszkowania, będziemy  jednym z pierwszych w Polsce browarów z własną linią, na początek planujemy „zapuszkować” 10 stylów i z czasem pojawią się kolejne. Niedługo zwiększą się nasze moce produkcyjne, w planach jest też zakup linii rozlewniczej co oznacza, że jakość naszych piw w butelkach będzie na najwyższym poziomie do którego dążyliśmy od początku. W planach mamy też parę dobrze zapowiadających się premier i festiwali, więc czeka nas sporo pracy … a asystenta wciąż brak :D

Marcin: Wyzwaniem w roku 2018 to z pewnością rozbudowa browaru. Będzie to nowa hala produkcyjna, a tam linia do puszkowania, nowe zbiorniki i jeszcze przynajmniej kilka rzeczy, które dzisiaj jeszcze muszą pozostać tajemnicą.

Dzięki i do zobaczenia za rok!

Jedna myśl na temat “Podsumowanie 2017 roku z Browarem Maryensztadt. Coroczna rozmowa!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s