Chmielakowi medaliści: Der Amerikaner i Hop! Sarenka z Browaru Pałacyk Łąkomin

Browar Łąkomin podzielił się ze mną swoimi dwoma medalistami z konsumenckiego konkursu z Chmielaków Krasnostawskich. Sędziowałem wtedy w finale, więc oceniałem tylko Der Amerikanera jako zwycięzcę kategorii pils.

W gronie sędziowskim byliśmy wtedy mocno zdziwieni otrzymanym pilsem (nie wiedzieliśmy z jakiego browaru to piwo), podejrzewaliśmy nawet pomylenie butelek, bo był bardzo ejlowy, dlatego tym bardziej z ciekawością przyjrzę się Der Amerikanerowi.

Der Amerykaner Browar Palacyk Lakomin

Jest to American German Pilsner mający 12 BLG i 5,4% alkoholu. Nachmielony Hallertauer Mittelfruh, Citrą i Centennialem. Powiem wam że to czuć, w aromacie jest naprawdę przyjemny i wyraźny aromat cytrusowy, jest lekka cytrynka i grejpfrut. Nie dziwi to, bo amerykańskie chmiele użyte zostały wyłącznie na aromat. Za to w smaku zdecydowanie bardziej klasycznie, jest czysta słodowość, klasyczna dla pilsów, a ponadto dość czysta goryczka na średnim poziomie i optymalnej długości. Choć mam wrażenie, że wychodzi tutaj lekki grejpfrut.
Barwa złota, klarowna, piana biała, bardzo gęsta, długo trzymająca się.
Zdecydowanie inne piwo i o wiele lepsze niż to co piłem podczas finału. Przede wszystkim zdecydowanie smaczniejsze, więc faktycznie mogła trafić pomyłka z butelkami.

Hop Sarenka Browar Palacyk Lakomin.jpgHop! Sarenka to zdobywca trzeciego miejsca na Chmielakach Krasnostawskich w kategorii piwo w stylu belgijskim powyżej 14 Plato.

Jest to Belgian Blond IPA.
Barwa bursztynowa, dość klarowne, piana biała, bardzo gęsta i wysoka. W aromacie mieszanka owocowo-cytrusowa, są estry, ale są też delikatne cytrusy. W smaku stanowi dość nietypowe połączenie cytrusowych nut od amerykańskich chmieli z baaardzo lekkimi przyprawami od belgijskich drożdży, choć są one według mnie na trochę zbyt dość niskim poziomie odczuwalności. Jest wytrawne, a do tego wręcz lekko pikantne.
Ma 7% alkoholu i 15,2 Plato.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s