3 Chmiel Fest w Żyrardowie i Żyrardomyces z Beer Bros [relacja]

Za nami trzecia edycja Industrialnego Festiwalu Browarnictwa w Żyrardowie, znanego jako Chmiel Fest. Kolejny raz byłem patronem imprezy i kolejny raz odwiedziłem ją.

Widać że Chmiel Fest jest ważną imprezą dla miasta, właściwie na każdym kroku można było znaleźć informacje o wydarzeniu.

Chmielfest Zyrardow 2017 (1)Chmielfest Zyrardow 2017 (2)

To najprawdopodobniej najfajniejsza impreza w Muzeum Lniarstwa na jakiej kiedykolwiek będziecie. Umiejscowienie imprezy w industrialnej zabudowie tworzy niepodrabialny klimat.

Chmielfest Zyrardow 2017 (3)

Na terenie Muzeum Lniarstwa pojawili się następujący wystawcy: Beer Bros., Browar Koreb, Browar IGNIS, Spirifer – Browar, Browar Socho, Browar Biały Kruk, Cydrowi Rzemieślnicy wraz z Polskim Stowarzyszeniem Piwowarów Domowych, Portal Piwny (z browarami: PiwoWarownia, Browar ReCraft, BeerLab), Browar Bazyliszek, Browar Piwoteka, Browar Dukla. Była więc okazja poznać browary, których wcześniej nie zawsze była szansa spróbować, a w większości reprezentują województwa: mazowieckie i łódzkie. Liczba wystawców wydaje się optymalna, nawet jeden więcej to byłoby za dużo.

Cieszy to, że organizatorzy posłuchali głosów po poprzedniej edycji i przenieśli strefę browarów do drugiej hali, pierwszą pozostawiając w całości dla wydarzeń kulturalnych. W zeszłym roku było za głośno, choć głośniki w strefie browarów też mogłyby być trochę ciszej.

Browar Spirifer miał oczywiście 8 Ligę Mistrzów, czyli zdrowo nachmielone APA.

Chmielfest Zyrardow 2017 (4)

Naprawdę sporym zainteresowaniem cieszył się pokaz warzenia piwa na stoisku PSPD.  Ponadto było też gotowanie na żywo potraw na bazie piwa. Więcej o małych browarach robiących duże piwa można było dowiedzieć się w wystąpieniu Przemka Iwanka (Piwo i Cydr), a do tego spróbować jego cydru Pełnia i cydru na brettach.

Chmielfest Zyrardow 2017 (8)Chmielfest Zyrardow 2017 (5)

Wystawienie się wśród maszyn to naprawdę fajna sprawa. Tutaj Browar Socho, już teraz mogę wam powiedzieć, że w Sochaczewie planowane jest interesujące wydarzenie, a sam browar na lato ma w planach przygotować ogródek piwny. Z oferty szczególnie warta uwagi jest Plujka, czyli Coffee Milk Stout.

Chmielfest Zyrardow 2017 (6)

Czysty w profilu i łatwy w odbiorze pils na stoisku Browaru Ignis.

Chmielfest Zyrardow 2017 (7)Chmielfest Zyrardow 2017 (9)

Browar Bazyliszek zdobył najwięcej głosów wśród odwiedzających festiwal. Zaskoczeniem było, że browar sprzedawał swoje piwa po 6 zł.

Chmielfest Zyrardow 2017 (10)

Pierwszy raz spotkałem się z warzącym kontraktowo browarem Biały Kruk, którego autorzy prowadzą również multitap Piwnica Winnica w Nowym Dworze Mazowieckim. Jak mówią: często mają gości, którzy wpadają, bo muszą czekać na swój lot na pobliskim lotnisku w Modlinie. Jako piwowarzy domowi postanowili zrobić swoje piwa na większą skalę, ale przede wszystkim takie, których na co dzień brakuje im na kranach. Uwarzyli jak na razie Stouta i Pszeniczne, niby nudnie i klasycznie, ale powiem wam, że są to dwa bardzo ciekawie interpretacje. Byłem pozytywnie zaskoczony.

Chmielfest Zyrardow 2017 (11)

Kilkaset metrów od muzeum, w równie industrialnym budynku znajduje się browar Beer Bros., który przygotował specjalne wycieczki dla wszystkich chętnych.

Hitem okazało się ich piwo Żyrardomyces. Dzikie i kwaśne piwo, dzikość niczym ze stajni i mocno końska, ale też pikantna. Dodatkowo lekko owocowe, bo dodane zostały też maliny. Piwo powstało w unikalnym procesie przy wykorzystaniu lokalnych drożdży z Żyrardowa. Przedstawiciele projektu Biowar z Uniwersytetu Śląskiego przyjechali specjalnie do Żyrardowa i pobrali kilkadziesiąt próbek, z czego wyodrębnili 15 różnych gatunków grzybów. Jak się okazało tylko 2 z nich fermentowały maltozę. Na jednym z nich zrobiony został starter, przeprowadzone zostały testy w warunkach domowych i potem już właściwa warzenie w browarze.

Próbka z której wyodrębnione zostały te właśnie drożdże wzięta była z drewnianej belki na strychu browaru.

Piwo z lokalnymi drożdżami Beer Bros. chcieli zrobić od momentu powstania browaru, jak widać udało się i efekt jest ciekawy. Warto eksperymentować.

Chmielfest Zyrardow 2017 (13).jpgChmielfest Zyrardow 2017 (14)Chmielfest Zyrardow 2017 (15)Chmielfest Zyrardow 2017 (12)

Przykład Żyrardowa i Chmielfestu pokazuje, że jest to możliwe, że festiwal piwa można połączyć z koncertami i zrobić z tego jedną z najważniejszych dla miasta imprez kulturalnych. Ta impreza z każdą kolejną edycją rozwija się.

Zadbano też o warstwę muzyczną, bo tacy wykonawcy jak Laboratorium Pieśni czy Czesław Śpiewa są dość znani i z tego co słyszałem wiele osób przyjechało nawet spoza miasta głównie na ich koncerty, a przy okazji mogła napić się dobrego piwa.

Oby tak dalej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s