Węgrzce Wielkie, browar, który warzy piwa dzięki energii ze słońca [rozmowa]

Za każdym browarem stoją ludzie, którzy mają własne pomysły na warzenie piwa.
Jak wiecie przyjazne środowisku rozwiązania zawsze wzbudzają moją uwagę, więc dziś zapraszam do rozmowy z ekipą, znajdującego się niedaleko Krakowa, rzemieślniczego browaru Węgrzce Wielkie. W browarze energię do warzenia piwa czerpią ze słońca wykorzystując moduły fotowoltaiczne.
panele Wegrzce Wielkie
Skąd pomysł na wykorzystanie akurat energii słonecznej do zasilania procesu warzenia piwa?
Pomysł wynika z tej samej filozofii  którą kierowaliśmy się budując browar produkujący wyłącznie piwo refermentowane, dojrzewające i leżakowane w butelkach. To oczywiste że piwo jest unikalne przez sposób w jaki jest produkowane. Chodzi o rzeczywiście naturalny produkt wytwarzany w najbardziej ekologiczny sposób. Nagazowanie w dodatkowym procesie fermentacji tworzy zupełnie inną jakość. Tak samo w przypadku pozyskiwania odnawialnej energii ze słońca do warzenia piwa – istoty „Sun Brewing” – nasz produkt od samego początku powstaje odpowiedzialnie. Z myślą o następnych pokoleniach.
Jak dokładnie wygląda ten proces w browarze, do czego konkretnie wykorzystujecie energię ze słońca?
Wybraliśmy fotowoltaikę gdyż chodzi nam o prąd, który produkowany w sposób przyjazny dla środowiska jest podstawą wszystkich procesów produkcyjnych w browarze, a także za oświetlenie, pomieszczenia socjalne i kuchnię. Własna energia zasila wszystkie urządzenia browaru – kocioł warzelny, chiller, oświetlenie. Nawet ekspres do kawy w biurze :)
Pracuje w systemie on-grid tzn. ciągłe nadwyżki produkcji energii trafiają do sieci elektrycznej i zasilają innych użytkowników poprzez właściciela sieci. My odbieramy częściowo tę nadwyżkę w momencie chwilowego większego zapotrzebowania, na przykład przy warzeniu.
Jaki udział w całkowitym zapotrzebowaniu na energię przez browar stanowi uzyskiwana przez was energia ze słońca?
Roczna jej produkcja przekracza zapotrzebowanie browaru więc nadwyżka trafia do sieci. Tylko w jednym miesiącu  – czerwcu – instalacja wyprodukowała ponad 1000 kWh. To więcej niż prognozowaliśmy. Pomogła pogoda, ponadto zainwestowaliśmy w wiodące na rynku urządzenia.
Każde piwo opuszczające browar jest oznaczone „plombą” – >>Piwo Warzone Słońcem<<, co znaczy, że do jego produkcji wykorzystano odnawialną energię słoneczną. Charakterystyczny wilk – logo naszego browaru – pojawia się teraz w obwódce – Sun Brewed Beer (Piwo Warzone Słońcem). Wzbudza to pozytywne zainteresowanie i z tego co widzimy zostało przyjęte bardzo ciepło. Było już o tym co wyprodukowaliśmy – 1000 kWh w czerwcu, może warto wspomnieć czego nie wyprodukowaliśmy –  redukcja CO2 za dwa ostatnie miesiące to więcej niż 1 tona!  Czyli nasz wilk walczy ze smogiem.
podkladki Wegrzce Wielkie.jpg
W odniesieniu do samego browaru, jakie macie moce produkcyjne, jak dużo jest piwa warzonego słońcem i gdzie można je dostać?
Warzymy co tydzień. Nasz proces z uwagi na refermentację wymaga więcej czasu niż w innych browarach oraz wymaga specjalnego miejsca z dedykowaną temperaturą. To są nasze główne ograniczenia na ten moment. Rodzinę piw z wilkiem prowadzi aktualnie Sun Brewing (Wheat Pale Ale). Ponadto cały czas w produkcji jest: Zielony Wilk (IPA), Barley Train (Strong Ale), Dębowy Gród (Grodziskie) , Samotny Wilk(RIS) , Dymione  i „Out of Office” (Summer Ale) – nowość przygotowaną specjalnie na słoneczne, letnie dni.
Produkujemy wyłącznie piwo do dystrybucji. Sprzedajemy przez specjalistyczne firmy dystrybucyjne – Warszawa, Łódź, Gdańsk, Kraków, Wrocław – można je dostać właściwie w całej Polsce. Nie planujemy konsumpcji lub sprzedaży na miejscu.  Nasz obiekt (poprzednio fabryka pierogów) nie jest do tego przygotowany .
Jest jeszcze jedna eko ciekawostka w związku z naszym browarem.
Wprowadziliśmy na rynek kilkaset aluminiowych podkładek pod szkło z logiem browaru zamiast tradycyjnych papierowych. Aby być bardziej precyzyjnym – aluminium szczotkowane i anodowane  pochodzące z recyklingu czyli do jego produkcji zużyto tylko 5% energii elektrycznej normalnie potrzebnej przy produkcji aluminium pierwotnego. Podkładki oprócz waloru kolekcjonerskiego, są trwałe i podlegają ponownie recyklingowi i tak dalej i dalej, bez końca.
Oprócz tego ekokontekstu być może aluminiowe podkładki przywołają wspomnienia gdy wykonywano je z blachy lub nawet ceramiki.

Jedna myśl na temat “Węgrzce Wielkie, browar, który warzy piwa dzięki energii ze słońca [rozmowa]

  1. Pingback: Beer News Polska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s