Dużo cytrusów w jednym miejscu, czyli Piwojad Citrus Smoothie i Vermont

Piwojad Single Citrus Smoothie Vermont Double (1).jpg

Podczas majowego festiwalu Beerweek Festival 03 w Krakowie, Single Citrus Smoothie z browaru Piwojad zwyciężył w głosowaniu na najlepsze piwo imprezy. Chłopaki postanowili podzielić się dobrą nowiną również ze mną prezentując wspomniane piwo wraz z kilkoma towarzyszami.
Piwojad warzy swoje piwa w Szczyrzyskim Browarze Cystersów Gryf. Zapraszam do kilku słów o wariacjach na temat IPA w wykonaniu Piwojadów.

Piwojad Single Citrus Smoothie i Double Citrus Smoothie

Czas przyjrzeć się wspomnianemu już wcześniej, zwycięskiemu piwu oraz jego mocniejszej wersji. Zgodnie z tym co browar podaje, pierwsze z nich to Sweet IPA, które ma 5,6% alkoholu i 15,4 BLG z sokiem i zestem z pomarańczy, mandarynek i grejpfrutów, chmielone Citrą, Simcoe i Amarillo oraz z dodatkiem laktozy (niewielkiej w porównaniu z potężnymi ilościami poprzednich). Drugie to Imperialna wersja wspomnianego Sweet IPA z 22 BLG i 8,4 % alkoholu.

Sprawdziłem oba równocześnie. Wizualnie bardzo podobne są do siebie, w ciemno po wyglądzie ciężko byłoby je od siebie odróżnić (Double minimalnie ciemniejsza), oba cechują się podobną barwą w odcieniu bladej pomarańczy. Bardzo duże zmętnienie w obu, niska, zabarwiona piana, choć w wersji Single wydaje się ona trwalsza.
W aromacie oba piwa cechują się słodyczą na wysokim poziomie, słodycz w charakterze owocowym i cytrusowym, w wersji Single o wiele gładsza, przede wszystkim z bardzo intensywnymi mandarynkami i pomarańczami na pierwszym planie, genialnie to pachnie. W wersji Double do mandarynek dochodzi mocniejsza multiwitamina.
W smaku w wersji Single po prostu przepyszna cytrusowa soczystość, jest niesamowicie słodko, przede wszystkim mandarynki, poza tym pomarańcze i na końcu grejpfruty. Gorycz w tym piwie jest wręcz na minimalnym poziomie, kojarzy mi się z goryczą grejpfrutów, gra tutaj przede wszystkim pyszna owocowa słodycz. Piwo jest niesamowicie rześkie w odbiorze.
Całość jest nisko nagazowana, co tylko podbija jego gładkość i słodycz (dzięki zastosowanej laktozie). Jakie to Single Citrus Smoothie jest pyszne! Zasłużyło na tą wygraną, a nawet jeszcze na kilka innych.

Piwojad Single Citrus Smoothie Vermont Double (2).jpg

W wersji Double mogłoby się wydawać, że będzie to samo tylko jeszcze mocniej. Tak faktycznie jest, jest bardzo owocowo, bardzo słodko, cytrusowo, są pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, ale też o wiele mocniej wyczuwalna słodowa baza w postaci słodyczy, również goryczka jest tutaj intensywniej podkreślona. W kategorii ciężkiej, czyli Imperialnych to piwo jest w dalszym ciągu bardzo orzeźwiającą pozycją, o mocnym charakterze cytrusowym, który łączy się z intensywną słodową bazą i minimalnie wręcz wyczuwalnymi szorstkimi nutami alkoholowymi.
Jest to wersja imperialna, cechująca się wyższym ekstraktem i zawartością alkoholu, co również wyczuwalne jest w smaku, bo pojawia się pewna szorstkość, która w tym zakresie psuje odbiór piwa. Podsumowując, Single Citrus Smoothie zarówno w aromacie jak i smaku mi zdecydowanie bardziej podchodzi, bo jest po prostu pyszny.

Piwojad Vermont

Jako bonus do porównania mam dla was jeszcze kilka słów o tym Vermont IPA.
NE IPA to jeden z najbardziej modnych stylów przełomu 2016 i 2017 roku. Każdy ambitniejszy browar powinien chcieć się z nim zmierzyć.

Wizualnie jest to bardzo mętne piwo o pomarańczowej barwie. Z gęstą drobnopęcherzykową pianą.
W aromacie czuć przede wszystkim intensywne chmielowe tropikalne i cytrusowe nuty owocowe (co by się zgadzało, bo nachmielone Galaxy i Mosaic).
Smak jest kontynuacją zapachu, jest bardzo soczyście, owocowo, tropikalnie, są cytrusy i białe owoce. Jest słodko. Następnie odczuwalna goryczka, która jest na średnim poziomie, krótka i lekko ziołowa, pozostawiając na podniebieniu odczucie znane od granulatu chmielowego.
Bardzo owocowe i soczyste w odbiorze piwo. Mam wrażenie, że soczystość i niskie wysycenie w pewien sposób podwyższają pełnię (tutaj też kwestia dodanych płatków owsianych) co ogranicza jego rześkość, ale i tak jest dobrze, choć akurat podobna charakterystyka nie przeszkadzała w Single Citrus Smoothie. W każdym razie spotkanie z Piwojad Vermont było smaczne.

Piwojad umie w mętne i aromatyczne IPA. Szac panowie. Propsy jeszcze za nazwę i sam minimalizm etykiet Piwojadów. A Single Citrus Smoothie to owocowy hit na lato.

Piwojad Single Citrus Smoothie Vermont Double (3).jpg

3 myśli na temat “Dużo cytrusów w jednym miejscu, czyli Piwojad Citrus Smoothie i Vermont

  1. Na cracovii podczas degustacji udało mi się pogadać z nimi o tym piwie, rzeczywiście mega owocowe i też na nie zagłosowałem. Chociaż w trakcie oddawania głosu miałem ochotę zagłosować w pierwszym momencie na tropicala od wrężela – strasznie mi zasmakowało.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s