Browar Stary Rynek w Białymstoku [wizyta i degustacja]

Browar Stary Rynek Bialystok (1).jpg

Będąc w Białymstoku odwiedziłem Browar Stary Rynek. Mieści się on w Royal Hotelu w samym centrum Białegostoku. Działa od grudnia 2016 r. Minimalistycznie oznaczony, więc przypadkowy przechodzeń może nie zauważyć, ale jeśli ktoś szuka to nie powinien mieć problemu ze znalezieniem tego miejsca.

Warzelnia o wybiciu 10 hl, do tego 15 unitanków, każdy po 10 hl. Wszystko widoczne na jednym z dwóch poziomów.

Browar Stary Rynek Bialystok (4).jpg

Tradycyjna nazwa łączy się z nowoczesną kreską w logo tego browaru restauracyjnego. To połączenie ma też odzwierciedlenie w samym lokalu, w jego kuchni oraz w piwach. W menu są klasyczne pozycje, ale też i nowsze jak burgery, są klasyczne piwa jak pils, ale i nowofalowe jak Milk Stout. W stałej ofercie są cztery piwa (Pils, Marcowe, Pszeniczne i AIPA), pozostałe są rotujące, aktualnie jest Milk Stout.

Browar Stary Rynek Bialystok (3).jpg

W międzyczasie dowiedziałem się, że piwowarem w browarze jest Czesław Dziełak, czyli dwukrotny zwycięzca Grand Championa, autor świetnych piw, które doczekały się wersji komercyjnych. Stąd oczekiwania były jeszcze większe.

Aktualnie na kranach jest 5 piw, w tym Pils, Pszeniczne, Milk Stout, Marcowe i AIPA. Dziwne jest to, że proponowana deska degustacyjna liczy 4 piwa, ale ekipa browaru z sali sama zaproponowała, że jak się chce wszystkie to wystarczy dać znać. Tak też uczyniłem.

Browar Stary Rynek Bialystok (2).jpg

Na start pils. Jest on czysty w profilu, z prostą, ale intensywną goryczką na dość wysokim poziomie, uzupełniony przez dobrą słodową słodycz. Bardzo smaczny.
Kolejne w kolejności to pszeniczne. To lekkie, rześkie i przyjemne w odbiorze piwo z charakterystyczną nutą pszenicznej słodyczy. Wizualnie zamglone. W smaku nuty bananowe, lekko przyprawowe.
Milk Stout to intensywnie czekoladowe w odbiorze piwo, z domieszką nut kawowych i palonych, ale też w smaku z delikatną kwaskowością, która kojarzy mi się jakby pochodziła od laktozy. Mój faworyt spośród tych 5 piw.
Za Marcowym jakoś nigdy nie przepadałem, ale trzeba przetestować. To cechuje się  przede wszystkim czystym słodowym charakterem, jest słodowa słodycz, średniej głębi.
AIPA cechuje się soczystymi nutami owocowymi i cytrusowymi, są też lekkie estry, które łączą się z lekką zieloną cebulką, czuć grające amerykańskie chmiele.

Browar Stary Rynek Bialystok (5).jpg

Generalnie mam pozytywne wrażenia z odwiedzin tego miejsca, dobra lokalizacja, fajne  piwa, dobra, znająca się na piwie obsługa.

Okazało się, że Browar Stary Rynek będzie niedługo organizował festiwal piwa, więc jeśli akurat będziecie w Białystoku w dniach 19-20 maja to myślę, że warto się wybrać na I Podlaski Festiwal Piwa.

4 myśli na temat “Browar Stary Rynek w Białymstoku [wizyta i degustacja]

    1. często w milk stoutach odczuwam taką mleczną kwaskowość, która mi się kojarzy z laktozą od momentu gdy ją kiedyś spróbowałem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s