Premiera Braggot Barleywine z Browaru Perun w Qufel Beer Park

Braggot Barleywine Perun (1).jpg

W tłusty czwartek w lokalu Qufel Beer Park w Wola Parku miała miejsce premiera najnowszego piwa Browaru Perun uwarzonego z okazji otwarcia ich fizycznego browaru w podwarszawskim Budziszynku.

Specjalne piwo to Braggot Barleywine, mające 25 BLG i 12,5 % alkoholu. Czym jest Braggot? To hybryda miodu pitnego i piwa, mocne i intensywne. Tradycyjnie ma być w nim więcej miodu niż słodu.

W przypadku piwa od Peruna z racji na krajowe prawo jest to Braggot Barleywine, ponieważ żeby nadal stosowane były do niego przepisy jak do piwa, to słód musi stanowić większość zasypu i dalej można mówić o piwie, tutaj w składzie jest 40% miodu.

To oznacza, że użyto w nim ponad tonę miodu! A dokładniej 800 kg miodu gryczanego i 300 kg miodu wielokwiatowego, dodano go odpowiednio wcześnie, tak aby został przefermentowany i blisko 40% cukrów pochodzi z miodu.

Braggot Barleywine Perun (2).jpg

Tyle w teorii, czas na wrażenia. A tutaj było naprawdę tłusto i słodko jak na tłusty czwartek przystało. W aromacie jest bardzo miodowe, wręcz jak miód pitny. Bardzo wyraźnie wyczuwalny miód gryczany, który całkowicie zdominował cały aromat.
W smaku również przede wszystkim miodowy charakter, piwo jest bardzo słodkie i zdominowane przez miód gryczany. Na finiszu wyczuwalna jest kontrująca całość goryczka, dzięki czemu przy całej jego miodowości nie zapominamy, że jest to jednak piwo. Cechuje się niskim nagazowaniem.

Choć ma 12,5% alkoholu, to jest to dobrze ukryte, może to być zdradliwe, jednak dla mnie intensywność, właściwości rozgrzewające i ogromna słodycz powodują, że jest to piwo do sączenia, które przy większej pojemności staje się wręcz przytłaczające.

Lubicie miody pitne? Będzie wam smakować. Tu w sumie mamy miód piwny.

Urósł browar, urósł i piwowar :)

Braggot Barleywine Perun (3).jpg

Jedna myśl na temat “Premiera Braggot Barleywine z Browaru Perun w Qufel Beer Park

  1. Pingback: Beer News Polska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s