Przegląd piw z Browaru Twigg: Andromeda, Big Dipper i Eddington Limit

Pierwszy raz degustuję piwa z Browaru Twigg z Krakowa, dotychczas jedynie słyszałem, ale bliżej nie poznałem, bo jest po prostu nie było okazji, dzięki tak zwanym darom losu taka okazja pojawiła się. Sprawdzam 3 piwa z browaru. Wszystkie to wariacje na temat klasycznych gatunków.

Z racji debiutu na blogu należy się kilka słów na temat browaru Twigg. Jest to rzemieśliczy browar mieszczący się w krakowskiej Nowej Hucie, założony w 2014 roku przez brytyjczyka Davida Twigga, stąd jego nazwa, specjalizuje się on w tradycyjnych angielskich piwach. Sprzęt pochodzi z browaru Porter Brewing Company. Pasja założyciela, który jest fizykiem, objawia się w nawiązaniach do tej dziedziny nauki w nazwach piw. Jest gwiazdozbiór Andromedy,  konstelacja Big Dipper, oraz jasność Eddingtona. Fajny pomysł. Spróbujmy.

Andromeda

Andromeda to Galaxy IPA ze złocistą barwą i białą niską pianą. Single Hop na australijskim chmielu Galaxy. W aromacie wręcz bucha charakter owoców cytrusowych i mango. W smaku jest jeszcze bardziej cytrusowo, przede wszystkim w charakterze grejpfrutowym, jest również mango, a do tego goryczka, bardzo intensywna i mocna goryczka, która jak dla mnie jest zbyt zalegająca. Jest bardzo gorzko i wytrawnie. Piwo zdominowane przez intensywny chmielowy charakter, pozostaje po nim posmak przypominający wręcz rzucie chmielu, jak ktoś tak lubi to powinno posmakować. Ma 14 BLG, 5,7% alko, 60 IBU.

Twigg Andromeda.JPG

Big Dipper

Big Dipper to piwo w stylu Milk Chocolate Stout. Zalecana temperatura serwowania to 12 stopni Celsjusza, ogrzałem trochę mocniej. Wychodzi drobnoziarnista zabarwiona na beżowo piana z nieprzejrzystą czarną barwą piwa. W nosie kwaskowość, charakter mleczny, kawowy, zbożowy, mógłby być bardziej czekoladowy. W smaku jest to piwo z przede wszystkim kwaskowym laktozowym charakterem w początkowym odbiorze, następnie do głosu dochodzi słodycz, jest mleczna czekolada, pojawia się też kawa zbożowa i lekka paloność. Nisko nasycone i pełny w smaku, co dodatkowo zwiększa przyjemność degustacji.
Przyjemny w odbiorze, deserowy Stout. Z dodatków specjalnych w składzie: łuska kakao, kawa, laktoza. Ma 17 BLG, 5% alko i 18 IBU.
Twigg Big Dipper.JPG

Eddington Limit

Tym razem angielska klasyka w postaci Extra Special Bittera. Biała piana, ciemnozłota barwa, wręcz herbaciana. W aromacie słodowa słodycz, są biszkopty i ciasteczka do tego ziemistość. W smaku przede wszystkim słodowy charakter, dominuje ciasteczkowa słodycz, są herbatniki, biszkopty, karmel, ale jest też paloność i czekolada, następnie pojawia się goryczkowa cierpkość. Kolejną kwestią jest to, że ESB powinno cechować się gładkością w odczuciu w ustach, tutaj piwo jest mocno nagazowane, co negatywnie wpływa na jego sesyjność. Ma 12 BLG, 4,7% alkoholu i 28 IBU. Piwa z tego co znalazłem na FB browaru są refermentowane, stąd może w tym przypadku ESB problem z nagazowaniem, ale przy Stoucie według mnie było w sam raz.

Twigg Eddington Limit.JPG

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s