Porter Galicyjski Pilsweizer

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie informacja, że zlokalizowany w Grybowie, Browar Pilsweizer zdecydował się na uwarzenie Niefiltrowanego Porteru Bałtyckiego, a dokładniej Porteru Galicyjskiego, odwołując się do historii regionu.
Przypomnę tylko, że w przeszłości browar w Grybowie już produkował Porter Bałtycki, zresztą sam browar podaje, że ma to być przywrócenie u nich tego stylu i nawiązanie do receptury z XIX wieku autorstwa Franciszka Paschka. Piwo leżakowane było 4 miesiące.
Piwowarski skarb Polski to styl, który według mnie każdy krajowy browar powinien mieć ofercie, to też cieszy, że Pilsweizer również zdecydował się na porter. Czarno-złoto-biała kolorystyka etykiety podkreśla klasę tego stylu i naprawdę ładnie się prezentuje, tylko że kompletnie nie trafia do mnie to hasło „Rozum jest drogą wiarą w zwycięstwo” czytając to przychodzi na myśl jedynie, że trzeba zdelegalizować coaching i rozwój osobisty.

Wyróżnia się także specjalna czarna butelka, w której znajduje się piwo. Jest to produkt firmy Owens-Illinois i widać, że jest naprawdę gruba oraz ma właściwości ograniczające dostęp światła, więc idealne szkło do piw, które chcemy leżakować jak portery czy risy. Ponadto swoim czarnym wyglądem podkreśla ciemny charakter piwa.

Porter Galicyjski Pilsweizer.JPG

Wracając do samego piwa, ma 22 BLG, 9,5% alkoholu, 70 EBC.
Wizualnie: intensywna i głęboka czarna barwa, nawet pod światło jest nieprzejrzysta, piana zabarwiona, beżowa, drobnopęcherzykowa, ale szybko znikająca.

W aromacie nuty palone, jest czekolada, kawa, przede wszystkim charakter słodowy.
W smaku na pierwszym planie wychodzi tutaj gorzka czekolada, kawa oraz paloność, w mniejszym stopniu są też suszone owoce w postaci śliwek. Przede wszystkim wytrawny oraz rozgrzewający. Odczuwalne jest niskie wysycenie i duża pełnia smaku, niestety pojawia się również, szczególnie pod koniec, lekki metaliczny posmak objawiający się delikatnym trzeszczeniem zębów. Nie dominuje to piwa, ale gdyby nie to, ogólne wrażenie piwa byłoby o wiele lepsze.

W składzie słody: monachijski, pilzneński, karmelowy, palony; chmiele: Marynka, Lubelski.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s