Przegląd piw z browaru Złoty Pies: Bokser Lager, Buldog Amber, Golden Weizen, Pit Bull IPA, Femme Fatale Weizenbock i Bernrye Pumpkin

Zapraszam do przeglądu piw z restauracyjnego browaru Złoty Pies. Browar znajduje się w samym sercu wrocławskiego rynku. Prestiżowa lokalizacja zobowiązuje do odpowiedniego poziomu zarówno oferty kulinarnej jak i oferty piwnej. Tym razem przyjrzę się piwom ze Złotego Psa dostępnym w butelkach.

Golden Weizen

Piwo z oferty Złotego Psa wobec którego byłem najbardziej ciekaw i miałem najwyższe oczekiwania. Nic dziwnego, bo wygrało Srebrny Medal na Poznańskich Targach Piwnych 2016 i Złoty Medal na World Beer Awards 2016. Sprawdzę w jakiej aktualnie formie jest to klasyczne pszeniczne piwo.
Wizualnie prezentuje się bardzo przyjemnie, złote i mętne, do tego śnieżnobiała piana, ładnie pozostająca przy ściankach. W aromacie lekko, słodko i przyjemnie, są estrowe nuty, czyli banany, są też fenolowe, czyli goździki. W smaku charakteryzuje się dużą rześkością. Jest bananowe, goździkowe, słodkie, ale i lekko kwaskowe. Lekkie, fajne, orzeźwiające i przyjemne. Czołówka krajowa, a wiadomo, że piwa pszeniczne to jest coś, w czym browary restauracyjne się specjalizują.  4,5% alkoholu, 12 BLG, 15 IBU.

Golden Weizen Zloty Pies.JPG

Bokser Lager

Klasyczny bokser w szelkach w jeszcze bardziej klasycznym stylu, czyli lager. Jasnozłota barwa, klarowność stosunkowo wysoka, biała delikatna piana, tak to piwo się prezentuje. Delikatny słodki, słodowy aromat, ale mam wrażenie, że lekkie maślane nuty również się pojawiają. W smaku duża lekkość, słodowa słodycz, typowa dość dla słodu pilzneńskiego. Jest to piwo czyste w odczuciu, z delikatną goryczką. Średnie nasycenie.
Taki klasyczny lager to piwo, które browar restauracyjny musi mieć w swojej ofercie na kranach, ale jednak wydaje mi się, że butelkowanie go to zupełnie inna bajka i to już nie to samo co degustacja z kranu w browarze. 4,5% alkoholu, 12 BLG, 30 IBU. Chmiele: Premiant i Saaz, słód wyłącznie pilzneński.

Bokser Lager Zloty Pies.JPG

Buldog Amber

Po nazwie spodziewałem się bursztynowego Ale, jednak jest to Marcowe. Jak wiadomo Marcowe to stała pozycja w browarach restauracyjnych, więc i w Złotym Psie musiał się znaleźć. Marcowe jako styl dla mnie jest właśnie jak taki buldożek, mały, brzydki i generalnie niepasujący mi. No ale trzeba mieć cały przekrój piw z Browaru by wyrobić sobie zdanie. Bursztynowa barwa, dość duża klarowność, biała i średnia piana.  W aromacie dość głęboka słodycz słodowa. W smaku przede wszystkim charakter słodowy, wchodzi tutaj wręcz chlebowy i tostowy  posmak. Generalnie dość czysty profil i delikatne piwo w odczuciu w ustach. Dla fanów marcowego będzie to ciekawa propozycja.

Buldog Amber Zloty Pies.JPG

Pit Bull IPA

Pit Bull kojarzony jest z agresywną rasą psów, stąd pojawił się na etykiecie piwa w stylu IPA. Czy faktycznie będzie tak agresywny? Ma bursztynową barwę, dość sporą klarowność i niską pianę. W aromacie charakter cytrusowy, głównie grejpfruty. W smaku również na pierwszym planie owoce cytrusowe (również mocne grejpfruty, wchodzące nawet w zest) do tego mango i żywiczne, ale również karmelowa nuta. Goryczka dość długa i lekko szczypiąca. Niskie wysycenie. Generalnie piwo jak na IPA z browaru restauracyjnego jest ok.
6% alkoholu i 15 BLG, 60 IBU, słody Pale Ale, Pilzneński, Monachijski, Karmelowy, chmiele Sybilla, Vic Secret, Motueka.

Pit Bull IPA Zloty Pies.JPG

Bernrye Pumpkin

Świąteczne piwo z Browaru Złoty Pies. Bernardyn od razu kojarzy mi się z psami ratownikami z amerykańskich filmów, ratującymi ludzi ze śnieżnych zasp, zawsze z przypiętą beczułką, taką rolę w zimowe wieczory powinien pełnić też Bernrye. Styl to Pumpkin/Winter Ale, użyta została dynia, płatki żytnie, skórki pomarańczy i chmiel Chinook. Na podstawie receptury Bartka z blogu Mój Kufelek i Łukasza ze Złotego Psa. Wizualnie: niska piana, klarowne, rubinowa barwa.
Piwo stanowi ciekawą kompozycję słodowej słodyczy, lekkiej paloności, a nawet kawowych nut z trochę zwiększoną pełnią dzięki płatkom żytnim oraz ze słodkim, owocowym i estrowym smakiem. Co z tą dynią? Jak dla mnie dać ona mogła trochę pełni i słodyczy. Niskie wysycenie.  Dzieje się w nim sporo ciekawych rzeczy, a co najważniejsze łączą się one ze sobą. Bardzo fajne sezonowe piwo na zimę.

Bernrye Pumpkin Zloty Pies.JPG

Femme Fatale

Tym razem Weizenbock. 20 BLG, 6,5% alkoholu i 15 IBU. Słody pszeniczny ciemny, pilzneński, karmelowy, aromatyczny, zakwaszający, chmiel Perle. Wizualnie: kremowa, drobnopęchrzykowa, oblepiająca ścianki piana, brązowa barwa ze zmętnieniem, ale pamiętajmy, że jest to piwo pszeniczne, a dokładniej pszeniczny koźlak. W aromacie pojawia się słodycz łącząca w sobie fenolowe nuty goździkowe, bananowe oraz rodzynki i owocową estrowość. Gładkie piwo, słodkie, średnio wysycone, ponadto ma właściwości rozgrzewające, dominują goździkowe i bananowe nuty smakowe, które łączą się ze słodyczą od suszonych owoców i chlebowości, a do tego wszystkiego lekka kwaskowość. Dobre piwo w szczególności na zimowe warunki pogodowe.
Na rynku jest już jedno piwo pod nazwą Femme Fatale. W ich porównaniu to wypada w mojej opinii zdecydowanie lepiej.

Femme Fatale Zloty Pies.JPG

Jakie podsumowanie wrażeń ogólnych? W moim odczuciu o wiele fajniej wychodzą piwa, w których pierwsze skrzypce grają drożdże górnej fermentacji i słody pszeniczne. Browar Złoty Pies pokazuje, że Wrocław znajduje się w czołówce piwowarskiej Polski i nie trzeba wiele szukać, a wystarczy iść na Rynek by popróbować tamże dobrego piwa. Mój osobisty ranking? Najpierw Golden Weizen, Bernrye Pumpkin, Femme Fatale, a potem Pit Bull IPA, Bokser Lager i Buldog Amber.

No i czekam na foksteriera na etykiecie #foxterrierarmy

Browar Zloty Pies (1).JPG

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s