Kilka słów o wyborze szkła do piwa

Skoro trafiasz na ten wpis to pewnie zastanawiałeś się jakie szkło do piwa wybrać, dlaczego jest tyle różnych rodzajów szkła do piwa i które jest najlepsze. Już mówię.

Jestem zdania, że to tylko piwo i niech każdy pije je z tego na co ma ochotę, sam co prawda mam blisko kilkadziesiąt przeróżnych szkieł do piwa od szklanek przez kufle, pokale, sniftery, aż po goblety. Raz na jakiś czas lubię któregoś z nich użyć, ale tak generalnie to moim pierwszym wyborem jest mój ulubiony pokal, który jest nie do zajechania. Jak widzicie na inście czy blogu zdecydowana większość zdjęć jest z nim na pierwszym planie. Co najlepsze, według mnie praktycznie każdy styl piwa fajnie w nim wygląda, jest na nóżce, co bardzo lubię i ma odpowiednie zwężenie, więc aromaty nie uciekają od razu. 3 Warszawski Festiwal Piwa 2015 (23)

Jakie właściwości powinno mieć szkło do piwa?

Jest to naczynie, które powinno zapewnić wlanej cieczy możliwie najlepsze warunki i podkreślać jej walory wizualne, zapachowe i smakowe. Po prostu piwo ma wyglądać, pachnieć i smakować z niego dobrze. Dobre szkło to takie w którym dobrze widać pianę, klarowność i barwę piwa oraz jego nagazowanie. Dlatego też zalecane najlepiej jak to jest bezbarwne szkło, czyste i bez uszczerbku. Jeśli takie masz jesteś wygrany.

To w takim razie po co jest tyle rodzajów szkła?

Jest wiele stylów piwa, każdy z nich ma inne cechy charakterystyczne, tak samo jest ze szkłem i tak samo mają one w wielu przypadkach inne podłoże historyczne. Podstawowy podział to szklanki i pokale. Jednak jest wiele różnych modeli polecanych do odpowiednich typów piwa.

Szklanki do piwa

kormoran-1-na-100

Szklanka, czyli podstawowy typ, każdy wie jak wygląda szklanka, gdy dodaje się do niej ucho staje się kuflem. Mogą być rozszerzające się ku wylotowi, zwężające się lub o stałej szerokości ścianek, to co je cechuje to przede wszystkim trwałość. Popularnym typem szklanki jest ta przeznaczona do piw pszenicznych (i żytnich!), jest to wysokie i smukłe szkło, którego górna część ma swoiste rozszerzenie w celu trzymania piany.
W piwnej rewolucji ogromną popularność jako uniwersalne podstawowe szkło w pubach zdobył shaker, czyli masywna i rozszerzająca się szklanka. Nic dziwnego, bo jest tanie i niezniszczalne (słyszeliście by komuś stłukł się shaker?). Dobre do nisko nasyconych ejli, jednak to rozszerzenie powoduje, że aromaty i piana szybciej uciekają. Osobiście bardzo lubię korzystać też z mini shakera z WFP.
Nonic to kolejny typ szklanki, jest bardzo podobny do shakera tylko ma u wylotu lekkie rozszerzenie, które ma zbierać aromaty lepiej niż shaker.
Ciekawostką jest French Jelly Glass, polecana do piw w stylu witbier, sam od niej zaczynałem, ale z racji na charakterystyczne liniowe rzeźbienia nie jest to najwygodniejsza opcja.

Pokale do piwa

Jeśli jest szklanka mająca nóżkę to jest to pokal. Są one wizualnie subtelniejsze, ale w większości są też mniej wytrzymałe. Wśród nich również należy wyróżnić różne typy.
Na przykład snifter, czyli kielich, który dobry jest też do mocniejszych alkoholi, bo jego kształt sprzyja kumulowaniu się aromatów, dlatego też jest dobrym wyborem do mocniejszych piw.
Tulip to szkło przypominające szklanką tulipana stąd nazwa, w porównaniu ze snifterem ma szersze zakończenie.
Typowym dla belgijskich mocnych piw jest goblet, czyli szerokie i stosunkowo niewysokie szkło, bez zwężeń. Goblet to po prostu kielich.

Hopium Ryen Ryenolds (3)

Unikalne szkło sensoryczne do piwa

To już jest wyższa szkoła jazdy, są one specjalnie zaprojektowane do degustacji sensorycznych by podkreślić walory wizualne, smakowe i aromatyczne piwa i w większości przypadków wyglądają naprawdę fajnie i nietypowo. Raz na jakiś czas gdy mam ciekawsze piwo to lubię odkurzyć szkło sensoryczne i z niego podegustować. Własne szkło sensoryczne to również prestiżowa sprawa dla producenta, browaru czy festiwalu. Fajnie jest mieć  zaprojektowane własne szkło z własnym logo. Picie ze szkła z logo i nazwą ulubionego browaru rzemieślniczego to również mega fajna sprawa, szczególnie, że wiele logo jest po prostu fajnych. Lada chwila pewnie i lokale z dobrym piwem będą miały specjalne zaprojektowane szkło dostępne tylko u nich. Przykłady takiego szkła z Polski? Krosno z zestawem konesera i szklanką do piw rzemieślniczych, szklanka festiwalowa Hevelki czy Niuchter z Warszawskiego Festiwalu Piwa.
Szeroko znanymi międzynarodowo wzorami szkła sensorycznego są m.in. Teku, IPA Glass, Stout Glass, Wheat Glass czy Craft Master One. Szkło do mocniejszych alkoholi, które posiadają szerszą czaszę i zwężenie u wylotu dobrze nadają się do degustacji sensorycznej piwa.

Mazovia Craft 2016 (14)

Gdzie kupić szkło do piwa?

Najlepiej w stacjonarnych sklepach specjalistycznych lub w internetowych np. Browarium lub Piwna Przystań.

Jeszcze raz na sam koniec przypominam, pamiętajcie też o tym by szkło przed użyciem zawsze przemyć, bo nieważne jakie one by było to brudne nie spełni odpowiednio swojej roli i choć możecie sugerować się właściwościami opisanymi powyżej to wybierajcie to, które najbardziej lubicie.

Bo nie potrzebujesz specjalnego szkła, by degustować piwo, ale często jest ono pomocne.

Ps. Wiecie w co nalewane są piwa na konkursach piwnych? Najczęściej jest to zwykła mała szklanka lub po prostu plastikowy kubeczek.

Zacny Zalcman Piwoteka (3)

Ciekawostka: Browar Żywiec ma przygotowane specjalne szklanki dla każdego z piw, które są w ofercie. Działanie jak najbardziej godne pochwały.

Zywiec szklo do piwa.png

fot. http://www.zywiec.com.pl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s