Domowo wymrażany Porter Bałtycki – EisPorter

Zainspirowany wpisem Mateusza (Piwo i Planszówki) z okazji nadchodzącego Święta Porteru Bałtyckiego (już w połowie stycznia!) pokusiłem się o mały eksperyment, a mianowicie wymrożenie w domu porteru bałtyckiego. Jako piwo bazowe posłużył czteropak Argus Porter. Dziś wymrażanie piwa w domu.
Rozlałem odpowiednio 1,5l i 0,5l (nie miałem akurat butelki 2l, ale nie było to problemem) do dwóch plastikowych butelek. Poczekałem aż piana opadnie. Tak rozlane schowałem do zamrażalnika na 10 godzin.

EisPorter Bałtycki (2).JPG
Poczekałem około pół godziny na to by trochę się ociepliło. Butelki po tym czasie włożyłem do góry nogami do pojemnika aby wykapała z nich esencja (ten etap zajął mi kolejne pół godziny). Z początkowych 2 litrów po jednokrotnym wymrażaniu otrzymałem blisko 800 ml piwa. Zauważalna jest zwiększona gęstość, wyższa zawartość alkoholu (co  wyczuwalne w aromacie i smaku), wygazowanie, piwo stało się bardziej likierowe. W smaku cały czas dominują suszone owoce, jest wyższa alkoholowość, słodycz, czekoladowe i orzechowe nuty, generalnie stało się o wiele pełniejsze.

Osobiście jestem zadowolony z efektu. Dla osób, które chciałyby otrzymać jeszcze większą gęstość warto wymrozić jeszcze raz lub może i 5 razy pamiętając o zmniejszającej się objętości wraz ze zwiększoną gęstością. Można również dodać do leżakowania różne dodatki, na przykład suszone śliwki fajnie zagrają.

Dajcie znać jak wam wyszło.

EisPorter Bałtycki (1).JPG

Jedna myśl na temat “Domowo wymrażany Porter Bałtycki – EisPorter

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s