Odnawialne źródła energii w browarze rzemieślniczym

Dziś mam kilka słów na temat wykorzystywania przez browary energii z nowych źródeł, tak zwanych niekonwencjonalnych. Energii wykorzystujemy coraz więcej, nie zawsze sieć jest w stanie dostarczyć tyle na ile jest zapotrzebowanie, stąd co jakiś czas słychać o zjawisku zwanym”blackout„, czyli przerwach w dostawach energii. Dla zakładu produkcyjnego jakim jest browar taka awaria zasilania i przerwa w dostawie stanowi dość istotny problem, nie będzie mógł kontynuować swojej działalności produkcyjnej, ludzie nie dostaną nowego piwa. W celu zwiększenia niezależności energetycznej przedsiębiorstwa szukają różnych dróg zabezpieczenia się przez ograniczeniem dostępu do energii elektrycznej i cieplnej (do ogrzewania, ale też do chłodzenia). Jednym ze sposobów są niekonwencjonalne źródła energii, a więc popularne odnawialne źródła energii. Wykorzystanie nowoczesnych technologii przecież wcale nie oznacza, że browar przestaje być rzemieślniczy, wydaje mi się, że dzięki temu jego niezależność i jakość procesu nawet wzrastają. To jest właśnie innowacyjność nie tylko w zakresie projektowania piwa, ale również jego produkcji. Szykujcie się jednak na to, że jest to inwestycja na kilkadziesiąt lat, ale przecież nikt nie buduje browaru z myślą o kilku miesiącach. Pozostaje pytanie jak to sfinansować, w tym celu warto śledzić informacje z programami dotacyjnymi na stronach NFOŚiGW oraz lokalnych instytucji publicznych.

Browary rzemieślnicze, szczególnie ze Stanów Zjednoczonych zaczynają stosować ten sposób wytwarzania energii. Prócz najpopularniejszej medialnie energii pochodzącej z wiatru i słońca, potencjalnie interesującym typem energii do wykorzystania przez browar są pompy ciepła, energia wodna i biopaliwa stałe (chodzi między innymi o odpady z rolnictwa, komunalne i przemysłowe), czyli takie substancje organiczne o pochodzeniu biologicznym, które mogą być użyte jako paliwo do produkcji wspomnianych wcześniej typów energii. W Polsce nie jest tak słonecznie jak w Kalifornii, stąd ciężko będzie o browar zasilany energią słoneczną niczym Sierra Nevada Brewing czy Anderson Valley Brewery, nie jest również tak wietrznie by powstał browar zasilany energią wiatrową jak Outer Banks Brewing Station. Częściowo mogą być w miksie energetycznym browaru, ale ciężko by było to w 100%.

Poniżej kilka ogólnych rad jak konkretne nośniki energii mogą zostać wykorzystane:

  • Woda

Podstawowy surowiec w browarze, bez wody nie byłoby piwa, jej skład chemiczny jest podstawową kwestią dla jakości piwa (bardzo interesująca prezentacja Marcina Chmielarza dotycząca modyfikacji wody), ale woda jest też podstawowym odpadem w browarze, do  czyszczenia przelewają się hektolitry wody, którą można wykorzystać w inny sposób. Najlepiej byłoby ograniczyć jej wykorzystanie, bo to zmniejszy koszty, ale jeśli nie to to co? Ponowne jej wykorzystanie, tej gorącej w procesie podgrzewania, a tej zimnej do chłodzenia  piwa. I co najlepsze w zamkniętym obiegu może być ona wielokrotnie wykorzystywana.

  • Biomasa

Po warzeniu piwa zostają niezliczone kilogramy wykorzystanego słodu, najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest odsprzedaż tego młóta hodowcom, bo jest to idealna pasza dla zwierząt gospodarskich, jednak co zrobić gdy nie ma takiej możliwości? Te biodegradowalne pozostałości mogą służyć jako opał i stanowią źródło ciepła mogące ogrzewać browar, ale również można je przetworzyć na energię elektryczną. Gdy browar znajduje się w okolicy wielu zakładów produkcyjnych to warto się rozejrzeć i może uda znaleźć się inne źródła biomasy u sąsiadów.

  • Wiatr

Większość z was myśląc o elektrowni wiatrowej pewnie ma przed oczami ogromne białe turbiny wiatrowe, ale wcale nie musi być to taki gigant, wiatraki mogą być o wiele mniejsze, a ponadto istnieją rozwiązania zarówno pionowych jak i poziomych turbin wiatrowych. Co nam daje wiatr? Przede wszystkim energię elektryczną. Badania ekonomiczne wskazują nawet, że jest to najtańszy rodzaj energii. Jednak przed postawieniem wiatraków sprawdźcie najpierw czy w ogóle u was wieje, można to zrobić pod tym linkiem.

  • Słońce

Na dachach browarów jest dużo miejsca, które można zagospodarować. Słońce w browarze można wykorzystać dwojako, jako źródło energii elektrycznej (panele fotowoltaiczne) lub jako źródło energii cieplnej (kolektory słoneczne). Mogą być one zainstalowane wspólnie, istotne jest rozważenie, który typ energii jest wyżej w hierarchii potrzeb i dlaczego jest to energia cieplna. Tutaj przed podjęciem decyzji przydatna będzie mapa nasłonecznienia Polski, dostępna tutaj.

  • Kogeneracja

Oznacza jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła, ciepło jest przechwytywane tak by ograniczyć straty energii. Przykład: W Yuengling Brewery przy oczyszczaniu ścieków metan powstaje jako produkt uboczny, jednak jest on odzyskiwany i stosowany jako źródło grzania.

  • Pompy ciepła

To maszyny cieplne, które wymuszająca przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej, je również można zastosować w browarze jako źródło grzania lub chłodzenia.

Przykład dobrej praktyki dotyczącej wykorzystania wody z Holandii:

Wykorzystanie wody deszczowej do warzenia piwa

Proces produkcyjny piwa zużywa ogromne ilości wody, im większy browar tym jest jej więcej, potrzebna jest jako surowiec do piwa, ale również do grzania jak i czyszczenia. Browary starają się w różny sposób wykorzystać nowatorskie metody by oszczędzać wodę lub by znaleźć jej nowe źródła.
Browar De Prael z Amsterdamu zbiera wodę deszczową w specjalnych rozstawionych na dachach zbiornikach i wykorzystuje ją do warzenia piwa. Jest ona oczywiście odpowiednio filtrowana, przy wykorzystaniu systemu filtracji bakteryjnej (Hemelswater). Woda podczas warzenia i tak jest gotowana, więc wszelkie bakterie jak podaje browar są zabijane. Rozwiązuje to ponadto problem z pochłanianiem opadów w mieście, bo browar je zbiera.

Na sam koniec jeszcze jedna ciekawostka, czyli jak, tym razem koncern, wykorzystuje sąsiedztwo innego zakładu produkcyjnego.

Neutralny węglowo browar

Należący do Heinekena Browar Gosser stał się jako pierwszy na świecie neutralny węglowo. To oznacza, że przy produkcji piwa w Goss nie powstaje efekt w postaci emisji dwutlenku węgla. Browar zasilany jest w 100% energią ze źródeł odnawialnych i integruje technologie odnawialne. 40% wykorzystywanego przez browar ciepła pochodzi z odpadów z sąsiadującego tartaku. Ponadto 90% ciepła wytwarzanego przy procesie warzenia służy do podgrzewania wody w browarze, a pozostałości po warzelniu stosowane są jako nawóz. Browar otrzymał za to w 2016 roku nagrodę EU Sustainable Energy Award.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s