Moor Beer Hoppiness

Przy współpracy z dystrybutorem piw rzemieślniczych Beer Enthusiast, degustuję znajdujące się w ofercie piwo Hoppiness z brytyjskiego rzemieślniczego browaru Moor Beer Company.  Hoppiness = Happiness.

Drink Moor Beer, a dokładniej <mor>, a nie <mur>. Nazwa bierze się od wrzosowiska, lokalnie występującego w okolicach Bristolu/Somerset, UK, skąd jest browar.

Hopinness to India Pale Ale z amerykańskimi chmielami. Ma 6,5% alkoholu. Dostępne w puszce o objętości 330 ml. Miałem przyjemność ostatnio poznać Justina z Moor Beer podczas imprezy po jego wspólnym warzeniu z chłopakami z Doctor Brew, porozmawialiśmy między innymi dlaczego puszka i z tego co Justin mówił, to próbował, porównywał  swoje piwa w butelce, mniejszej, większej, aż wreszcie zapuszkował i po tym stwierdził, że tyle aromatów ile puszka zachowa dla chmielowych piw, butelka nie jest w stanie. W puszce piwo jest o wiele mniej podatne na czynniki zewnętrzne, słońce, temperatura, utlenienie, tutaj są zminimalizowane.

Dlaczego większa popularność butelek i puszek w Polsce? Bo butelkowanie na skalę taką jaką mają piwa rzemieślnicze jest po prostu o wiele tańsze. Ja osobiście nie wiem skąd takie uprzedzenie w Polsce do puszek, przecież i tak nikt z niej nie pije, bo przelewa się piwo do szkła.

Puszki z Moor Beer mają termin przydatności jeden rok. Swoją drogą pojawienie się rzemieślniczego piwa w puszkach w UK było też czymś nowym.

Tak w ogóle w ramach ciekawostki, Justin z Moor Beer choć pochodzi z USA, to ma Polskie korzenie.

O Hoppiness mówi się czasem Crossover IPA, a to dlatego, że ma ono łączyć chmielową wytrawność West Coast IPA i słodową mocną bazę Barley Wine.

[BARWA]

Złocista barwa, zmętnione ciało, spójna konsystencja łączą się tworząc całkowity odbiór wizualny.

[PIANA]

Świeża, biała, wręcz trochę kremowa piana, od razu obkleja ścianki. Dość mocny lacing.

[ZAPACH]

Świeży i intensywny aromat łączy w sobie goryczkowe, żywiczne i cytrusowe oraz owocowe nuty.

[SMAK]

W smaku dominuje intensywna goryczkowość i szorstkość od dodanych do piwa chmieli, dla hop headów będzie to istne hoppiness. Jednak to piwo to nie tylko chmiele, jest tutaj też kontra słodowa stająca się dopełnieniem chmielowego charakteru. Bardzo wytrawne piwo, zbalansowanie też jest odczuwalne. Cytrusowo-żywiczna goryczka pozostaje też w posmaku.

Moor Hoppiness.JPG

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s