Moor Beer So’ Hop

Przy współpracy z dystrybutorem piw rzemieślniczych Beer Enthusiast, degustuję znajdujące się w ofercie piwo So’ Hop z brytyjskiego rzemieślniczego browaru Moor Beer Company. So’ Hop od Southern Hemisphere, czyli południowej półkuli.

Drink Moor Beer, a dokładniej <mor>, a nie <mur>. Nazwa bierze się od wrzosowiska, lokalnie występującego w okolicach Bristolu/Somerset, UK, skąd jest browar.

So’ Hop to Pale Ale z nowozelandzkimi i australijskimi chmielami, a dokładniej jak browar podaje jest to piwo w stylu Ultra Pale Ale, czy nawet Golden Ale. Zainspirowane domowym piwem, początkowo z chmielem Riwaka, teraz zaszła zmiana w chmieleniu. Jakie to są obecnie chmiele nie zdradzono. Zawiera 4,1% alkoholu.

Dostępne w puszce o objętości 330 ml. Miałem przyjemność ostatnio poznać Justina z Moor Beer podczas imprezy po jego wspólnym warzeniu z chłopakami z Doctor Brew, porozmawialiśmy między innymi dlaczego puszka i z tego co Justin mówił, to próbował, porównywał  swoje piwa w butelce, mniejszej, większej, aż wreszcie zapuszkował i po tym stwierdził, że tyle aromatów ile puszka zachowa dla chmielowych piw, butelka nie jest w stanie. W puszce piwo jest o wiele mniej podatne na czynniki zewnętrzne, słońce, temperatura, utlenienie, tutaj są zminimalizowane.

Dlaczego większa popularność butelek i puszek w Polsce? Bo butelkowanie na skalę taką jaką mają piwa rzemieślnicze jest po prostu o wiele tańsze. Ja osobiście nie wiem skąd takie uprzedzenie w Polsce do puszek, przecież i tak nikt z niej nie pije, bo przelewa się piwo do szkła.

Puszki z Moor Beer mają termin przydatności jeden rok. Swoją drogą pojawienie się rzemieślniczego piwa w puszkach w UK było też czymś nowym.

Tak w ogóle w ramach ciekawostki, Justin z Moor Beer choć pochodzi z USA, to ma Polskie korzenie.

[BARWA]

So’ Hop jest o stosunkowo jasnej i złocistej barwie, z dość intensywną mętnością, zachęcające wizualnie.

[PIANA]

Świeża, biała, wręcz trochę kremowa piana, od razu obkleja ścianki. Dość mocny lacing.

[ZAPACH]

Świeży aromat łączy w sobie trawiaste, cytrynowe i kwiatowe nuty wraz ze świeżością chmielową, wręcz kwiaty czarnego bzu tutaj pojawiają się.

[SMAK]

Odczucie w ustach jest lekkie, rześkie, świeże, ale przy tym czuć przyjemne nachmielenie atakujące kubki smakowe. Tutaj główną rolę odgrywają cytrusy, w tym cytryny, trawiastość i kwiatowa słodycz, ale to odczucie jest dość krótko trwające. Poza tym wysoka pijalność.

Moor So'Hop.JPG

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s