Green Flash West Coast IPA z St Feuillien

Put West Coast on the map.

Przy współpracy z dystrybutorem piw rzemieślniczych Beer Enthusiast, degustuję znajdujące się w ofercie piwo West Coast IPA w stylu Double AIPA z amerykańskiego rzemieślniczego browaru Green Flash w wersji przeznaczonej na rynek europejski, które na licencji warzone jest w belgijskim browarze St. Feuilien. Jeśli pamiętacie mój post z wizyty w USA to pamiętacie, że amerykańska wersja tego piwa była jednym z moich faworytów. Więcej pod linkiem. https://kilkaslowopiwie.com/2014/09/17/kilka-slow-zapiskow-z-dziennika-z-usa/

Browar został założony w 2002 roku, w 2011 przeniósł się do San Diego, CA, West Coast IPA jest jednym z jego flagowych produktów, mającym świetne recenzje (szczególnie wcześniejsza wersja do 2013 roku). Pytanie tylko czy europejska wersja jest w stanie równać się z oryginałem. Warzona jest  w słynącym z belgijskich piw St. Feuilien, którego logo dobrze znane jest z naszych lokali z piwem rzemieślniczym. Brasserie St-Feuillien  wydaje się być dobrym wyborem, browar istnieje od 1873 roku, prowadzone jest przez rodzinę Friart, specjalizuje się w klasycznych belgijskich, klasztornych piwach.

Zgodnie ze słowami Boba Pease z Brewers Association “The world is out about American craft beer” stąd kwestią czasu była szersza ekspansja poza klasycznym eksportem. Warzenie w Europie amerykańskich marek piw to stosunkowo świeży temat, West Coast IPA z Green Flash jest pierwszym tego typu projektem, dotyczącym amerykańskiej wersji IPA, realizowanym na podstawie datowanej na 2014 rok umowy z St. Feuilien. Tak zwane siostrzane warzenie, ponieważ piwa z St. Feuilien warzone są na USA w Green Flash i na odwrót, wcześniej warzyli też wspólnie piwa, czym przypadli sobie do gustu. Niesie to za sobą plusy jak świeżość piw (warka West Coast IPA ma termin do  marca 2017!) lecz know-how i kwestie technologiczne mogą spowodować, że charakter piwa będzie nie do końca taki jak w pierwotnym browarze. Po ocenach m.in. na ratebeer widać też jak różny jest odbiór tych piw.

Ta swoista globalizacja kraftu wydaje się być coraz powszechniejszym trendem, już nie tylko eksport piwa, ale również udzielanie licencji na innych kontynentach uznanych marek piw rzemieślniczych.

Butelka inna, etykieta też dopasowana do warunków europejskich, czas sprawdzić smak.

W składzie 5 odmian chmielu: Cascade, Columbus, Centennial, Simcoe i Citra, ze słodami z Europy. To połączenie jak podaje browar tworzy ekstremalnie nachmieloną mieszankę równą 95 IBU. Ponadto 8,1% alkoholu. Dostępne w butelce 330 ml.

West Coast IPA St Feuillien

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s