Browar Palatum, czyli pierwszy browar rzemieślniczy w Warszawie

Kapitalne skoki, czyli mój spontaniczny cykl odwiedzin w browarach odwiedził tym razem pierwszy rzemieślniczy browar znajdujący się fizycznie w granicach administracyjnych m. st. Warszawy. W piątkowy wieczór, w grupie 10 osób odwiedziliśmy w stołecznym Wawrze znajdujący się ledwie kilkanaście minut od ścisłego centrum Warszawy, rzemieślniczy browar Palatum. Zapraszam na kilka słów o browarze.

Choć jest to rzemieślniczy browar to błędem nie będzie powiedzenie, że w dalszym ciągu pozostaje browarem domowym, bo znajduje się on na parterze domu jednorodzinnego. Jak mówi właściciel browaru, Łukasz Kojro, jest to najbardziej kompaktowy browar rzemieślniczy w Polsce.

Cały proces koncepcyjny i inwestycyjny, w tym wybadanie możliwości dotyczących rozpoczęcia działalności, przygotowanie się do procesu i przejście procedur, otrzymanie odpowiednich pozwoleń i zatwierdzeń do rozpoczęcia produkcji trwało ponad 4 lata.

Nazwa browaru (Palatum) pochodzi z łaciny, oznacza górną część jamy gębowej, czyli po prostu podniebienie.

Kompaktowy browar na parterze, a wręcz powiedziałbym, że w garażu, bo każdy facet ma swoje królestwo w garażu, więc browar w garażu to marzenie wielu z nas. Tym bardziej super, że udało się to Łukaszowi, który przy okazji związany jest też z Browarem Faktoria (Winchester IIPA!).

Wcześniej jako piwowarowi domowemu, warzenie również zajmowało mu blisko dzień, teraz takie warzenie w ciągu weekendu może zostać zrobione na wiele większą skalę. Prócz z satysfakcji z uwarzenia własnego piwa na masową skalę, w pakiecie dla jednoosobowej armii w osobie Łukasza jest też cotygodniowy trening crossfitu związany z pracami fizycznymi w browarze (jak wspomniałem, aktualnie warzenie raz na tydzień).

Na powierzchni widocznej na zdjęciach znajduje się 5 tankofermentatorów (jest miejsce na kolejny), każdy po 25 hektolitrów i warzelnia o wybiciu 13 hl (dwie warki by zapełnić jeden tank) oraz pozostały sprzęt niezbędny w procesie produkcyjnym. Ergonomia i rozwiązania logistyczne robią wrażenie. Instalacja została wykonana przez firmę Inomero, której sprzęt ma aktualnie też m.in. Browar Zakładowy czy Browar Spółdzielczy.

Kilka piw z Browaru Palatum pojawiło się już na rynku, aktualnie na rozlew czekają dwa piwa: Aparatus, czyli American Pale Ale (lekkie i pijalne piwo z bardzo rześkim aromatem, w sam raz na upały) i Blanca, czyli Blanche IPA (niesamowicie bananowa w aromacie, wręcz niczym weizen, za to smak zaskakujący z racji na dodane przyprawy), których to podwójna premiera będzie miała miejsce w Jabeerwocky 24 czerwca 2016 r.

Aktualnie w browarze warzy też Browar Karuzela. Ostatnio browar odwiedził przedstawiciel SzałPiw, więc kto wie, może niedługo dostaniemy kwaśne piwo z Palatum.

Ponadto już niedługo pojawi się specjalne urodzinowe piwo z okazji 20-lecia najstarszego w Warszawie lokalu z dobrym piwem, czyli Gorączki Złota.

Browar Palatum 2016 (10)

Browar Palatum 2016 (1)

Browar Palatum 2016 (2)

Browar Palatum 2016 (3)

Browar Palatum 2016 (7)

Browar Palatum 2016 (8)

Browar Palatum 2016 (9)

2 myśli na temat “Browar Palatum, czyli pierwszy browar rzemieślniczy w Warszawie

  1. Relacja fajna, tylko ktoś powinien ją przeredagować.

    „znajdujący się fizycznie w granicach administracyjnych m. st. Warszawy”

    Nie można było napisać po prostu, że browar znajduje się w Warszawie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s