4 Warszawski Festiwal Piwa [fotorelacja]

4 edycja Warszawskiego Festiwalu Piwa za nami.  7-9 kwietnia 2016 roku, stadion Legii Warszawa kolejny raz zmienił się w ogromne centrum wystawiennicze z najlepszymi piwami rzemieślniczymi z Polski oraz ze Świata.  Zapraszam do mojej relacji okraszonej blisko 40 zdjęciami! 3 dni, 37 godzin, kilkadziesiąt browarów, kilkaset piw i ponad 20 000 gości. Działo się. Było takie zainteresowanie,że nieraz pojawiały się głosy o tym, że stadion Legii w obecnej formule jest za mały WFP. Generalnie na przyszłość hint, że najlepiej odwiedzić festiwal już pierwszego dnia, bo jest jeszcze w pewien sposób luz, w piątek do 17 również lub z  samego rana w sobotę.  Piątkowy i sobotni wieczór to istne piwne szaleństwo z ogromem odwiedzających.

W gruncie rzeczy cały festiwal podzielić można na trzy fazy. Czwartek to wydarzenie stricte dla tzw. beer geeków, entuzjastów rzemieślniczego piwa, którzy chcieli popróbować nowości i mogli sobie pozwolić na pojawienie się w czwartek na stadionie Legii, piątek to liczne wizyty osób traktujących festiwal jako rozgrzewkę przed grubszą imprezą na mieście, za to sobota była dniem dla rodzin, widać było, że wiele stołecznych rodzin to właśnie stadion Legii wybrały na miejsce sobotniego popołudnia, doliczyć do tej grupy należy również beer geekó spoza Warszawy, którzy nie mogli wcześniej się pojawić. Te trzy grupy spowodowały, że festiwal okazał się takim ogromnym sukcesem.

Warszawski multitap Kufle i Kapsle przygotował na kranach serię piw bez-, były więc piwa bezalkoholowe czy bezglutenowe. Były też oczywiście bez bzu.Warszawski Festiwal Piwa 2016 (17)

Przykład zainteresowania na drugim piętrze WFPWarszawski Festiwal Piwa 2016 (18)

Premierowa nowość z Browaru Maryensztadt, czyli English Barley Wine (Żywot Barley’a), ogromnie słodowe i słodkie. Prócz tego zestaw przekąsek dopasowanych do piwa czekał na stoisku browaru. Z Barley Wine był również premierowy American Barley Wine, Grand Prix z zeszłej edycji Warszawskiego Konkursu Piw Domowych, uwarzony z Browarem Pinta, w którym nachmielenie było w bardzo przyjemny sposób zarysowane.Warszawski Festiwal Piwa 2016 (21)Warszawski Festiwal Piwa 2016 (22)

Beer Bros. przygotowali coś absolutnie szalonego, czyli imperialnego lagera z 11%, podobno to z tej okazji przyjechały czołgi pod Legię, bo piwo to istny Panzer LagerWarszawski Festiwal Piwa 2016 (23)

SzałPiw, który będzie warzył piwo ze Stone Berlin przygotował oczywiście szereg swoich kwasów.Warszawski Festiwal Piwa 2016 (26)

Kaskada, czyli Cascade PL to bardzo interesująca pozycja dopisująca się do serii Dziedzictwo z Peruna\

.Warszawski Festiwal Piwa 2016 (28)

Wspólne piwo  Pracowni Piwa i Kompaan, Imperial Smoked Trouble będący Imperialnym Grodziszem. Przyjemna wędzonka to jest to.Warszawski Festiwal Piwa 2016 (30)Warszawski Festiwal Piwa 2016 (31)

Wspólne piwo Doctor Brew i Moor Beer, Old Lager, bardzo czekoladowy i dość gładki.Warszawski Festiwal Piwa 2016 (32)

Ukraiński browar Prawda z etykietami mocno politycznymi.Warszawski Festiwal Piwa 2016 (33)

Wspólne piwo AleBrowaru i Nepomucena, czyli Grodziskie,  Lazy Barry,  w sumie to wydawało się, być mocniej nachmieloną wersją piwa grodziskie.Warszawski Festiwal Piwa 2016 (34)

Nowością było zorganizowanie turnieju w piłkarzyki, bardzo trafiony pomysł.Warszawski Festiwal Piwa 2016 (35)

Stoisko Stone, jednej z głównych gwiazd festiwalu. Warszawski Festiwal Piwa 2016 (36)

Jak do Stone nie widziałem dłuższych kolejek, to do AleBrowaru kolejki były bez przerwy, nie dziwi więc, że sprzedali WSZYSTKO co mieli,  wiele browarów musiało domawiać dodatkowe kegi, a Browar Brodacz już od połowy drugiego dnia polewał wyłącznie piwa Bazyliszka, bo jego własne piwa w całości mu się wyprzedały.Warszawski Festiwal Piwa 2016 (37)

Szkła w tym roku był szeroki wybór, bo shaker, teku i craft master one, ale i tak niektórzy woleli własne, dwa przykłady najciekawszych, które wam się bardziej podoba?Warszawski Festiwal Piwa 2016 (38)Warszawski Festiwal Piwa 2016 (39)

Piwna rewolucja na Legii, to również strefa na powietrzu z food trackami, wybór była naprawdę szeroki i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Tutaj bardzo na plus.Warszawski Festiwal Piwa 2016 (40)Warszawski Festiwal Piwa 2016 (41)

Widok z płyty boiska, mi do pełni szczęścia  brakowałoby jeszcze sposobu na zagospodarowanie jej. Jednak jest to chyba niemożliwe z racji na dbałość o stan murawy na mecze ligowe.Warszawski Festiwal Piwa 2016 (42)Warszawski Festiwal Piwa 2016 (43)

Jednym z głównych gości, prócz Grega Kocha, przedstawicieli włoskich browarów i Kompaana był również Justin Hawke, czyli właściciel  i główny piwowar Moor Beer. W czwartek o 21:30 porozmawiałem z nim trochę na scenie festiwalowej. Mam całość nagraną, z czasem wywiad zostanie udostępniony na blogu. Tylko dajcie mi chwilę.Warszawski Festiwal Piwa 2016 (1)Warszawski Festiwal Piwa 2016 (2)Warszawski Festiwal Piwa 2016 (3)

Wspomniany wcześniej czołg pod  Ł3Warszawski Festiwal Piwa 2016 (4)Warszawski Festiwal Piwa 2016 (5)Warszawski Festiwal Piwa 2016 (6)Warszawski Festiwal Piwa 2016 (7)Kolejną nowością była logowana woda festiwalowa, gazowana i niegazowana, fajny pomysł? Całkiem, całkiem dla zmiany smaku, choć wielu ludzi z nią nie widziałem.Warszawski Festiwal Piwa 2016 (8)Premierowe Gose z wiśniami z Browaru Hopium, czyli jedna z moich ulubionych pozycji na festiwalu, jest lekkie, łatwe i przyjemne,  bardzo sesyjne, łączy w sobie słodycz, słoność i kwaśność. Warszawski Festiwal Piwa 2016 (9)

Kolejnym ciekawym pomysłem od Hopium były papryczki Chipotle dodane do piwa, czyli pikantność wraz z wędzonką tworzą takie połączenie, że idzie kciuk w górę.Warszawski Festiwal Piwa 2016 (10)Warszawski Festiwal Piwa 2016 (11)

Skończenie się wszystkich piw z Browaru Brodacz już w piątek pokazuje, że marketingowy efekt Wszywki zadziałał bardzo dobrze. Gratulacje!Warszawski Festiwal Piwa 2016 (12)

Jeśli o samo piwo chodzi to użyte zostały w nim polskie chmiele, dużo polskich chmieli, ma też dużo % alko, bo aż 9,1. Co jest najlepsze kompletnie tego nie czuć, jest to świetnie zamaskowane przez rześkie chmielowe nuty polskich odmian chmieli oraz słodową bazę, która sprawia, że piwo jest bardzo słodkie.Browar Brodacz Duzy Volt

Warszawski Festiwal Piwa 2016 (14)

Kolejna nowość na festiwalu, czyli VR Biba, jak widać przyjęło się i oby więcej takich nowości.Warszawski Festiwal Piwa 2016 (15)Kto nie był na 3 piętrze może tylko żałować, bo poza Virtual Reality były cydry, w tym nachmielony cydr, zagraniczne i polskie krafty z o wiele mniejszą kolejką niż na drugim piętrze i oczywiście suszone mięso na stoisku Meat Makers :)

Kilka moich przemyśleń na koniec. Warszawski Festiwal Piwa to najlepszy piwny festiwal w Polsce, bez dwóch zdań! Najbardziej pełna impreza ze wszystkich, z szerokim wyborem piwa, od lekkich i sesyjnych (jasne ejle z Artezana są tak pijalne, że szko), po beczkowych mocarzy (tutaj Widawa naprawdę fajne beczkowe pozycje przywiozła, no i też Artezan). Ponadto klasa jeśli chodzi o zagranicę to przede wszystkim imperial stouty z Omnipollo.

Widzimy się za pół roku! Oby większa część Legii była awaryjnie gotowa do zagospodarowania. Podziękowania dla organizatorów i wszystkich pracujących na to by festiwal był tym czym był.

 

 

3 myśli na temat “4 Warszawski Festiwal Piwa [fotorelacja]

  1. duży volt lepszy niż masochista ipa? bo szzczerze to drugie piwo nie przypadło mi do gustu :\ perun bardzo zaskakuje ostatnio :) zdziwił mnie tez ten old lager z doctor brew bo smakuje bardziej niz ipa niz lager

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s