Premierowe propozycje Browaru Zakładowego

Browar Zakladowy (6).JPG

Mamy nowy browar! Właściwie już od jakiegoś czasu, od razu nie zgłębiłem tematu, ale jest to na tyle mocny debiut, że warto przybliżyć inicjatywę. W Poniatowej w województwie lubelskim powstał rzemieślniczy Browar Zakładowy. Jest to drugi po Piwnym Podziemiu browar rzemieślniczy w tym województwie. Coś co pierwsze przykuwa uwagę to jak „mocny jest w internety”, na szeregu portali społecznościowych tworzy fajne treści, aż chce się śledzić. Mam od nich cztery premierowe piwka, więc czas też sprawdzić jak mocny jest w warzeniu. Zobaczcie klimatyczny design etykiet stylizowany na PRL, wyglądają bardzo zachęcająco. Gra słowna również mi się podoba, bo mamy Pierwszą Zmianę, Produkt Wzorcowy, Bumelanta i Czarną Robotę.

Browar Zakladowy (1).JPG

Za całe zamieszanie odpowiada Bartosz, właściciel U Fotografa, czyli jednego z najlepszych multitapów w Polsce. Odpowiedzialny jest również za Lubelskie Targi Piw Rzemieślniczych, które były jedną z rewelacji piwnego sezonu 2015. Za jakość piw odpowiada Michał, znany też jako Typowy Pater (sprawdźcie), przez co musi gdzie indziej dawać z kija, oraz Jarka (domowa Czarna Ospa Brouwerij). Chmiele mają chyba jako pierwsi z Polish Hops, bo właściwie sąsiadują z plantacją.

Co uwarzyli na start? Dwa jasne, dwa ciemne, zacznę od najlżejszego i najjaśniejszego.

Pierwsza Zmiana, to Polskie Jasne Ale, ma 4,7% alk., 12% ekstraktu i 35 IBU. Ma być proste, lekkie, łatwe i przyjemne, tak aby pokazać wszystko co najlepsze mają do zaoferowania krajowe chmiele. Chmielone Puławskim i Cascade PL. I wydaje mi się, że jest takie jak miało być, czyli sukces na start, jest kwiatowość, lekka cytrusowość, ale przy zachowaniu słodowego zrównoważenia.

Browar Zakladowy (2).JPG

Było jasne ale, jest też Polskie Ciemne Ale, czyli Bumelant, czyżby po zapale na pierwszej zmianie i otrzymaniu produktu zmęczonego nastąpiło złamanie i rozszerzyło się bumelanctwo na zakładzie? Nic z tych rzeczy, robota wre, wrzucono tu chmiele Iunga, Puławski i PL Cascade. Ma 4,7% alkoholu, 44 IBU i 12% ekstraktu. Bumelant jest bardzo lekkim piwem, gdzie mamy delikatną czekoladę oraz lekką kwiatowość, generalnie mam wrażenie, że mogłoby się tutaj w aromacie i smaku dziać o wiele więcej i mogłoby to być bardziej poukładane. Tyle.

Browar Zakladowy (5).JPG

Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi, tym bardziej nie boi się jej pracujący mężczyzna, nawet gdy jest to Czarna Robota, czyli Żytnio-Owsiany Stout. I choć generalnie czarna robota nie jest czymś za co warto się brać, ale to jest najfajniejsza czarna robota na jaką trafiłem. I osobiście mój faworyt z debiutanckiej serii. W składzie chmiele Sybilla i Iunga, płatki owsiane i słód żytni. Ma 5,5% alkoholu, 15% ekstraktu i 42 IBU. Dzięki temu ma bardzo fajną gładkość, odpowiednią pełnię, aksamitność, główną rolę grają słodka czekolada z kawą oraz paloność. Do tego wszystkiego owsianka wraz z żytem.

Browar Zakladowy (4).JPG

Ostatnia propozycja, czyli Produkt Wzorcowy, to Amerykańskie India Pale Ale. Żeby się działo to raz polskie chmiele raz amerykańskie, tak jak w tym wypadku Columbus, Citra, Simcoe i Rakau (więc jeszcze dodany nowozelandzki). Ma 75 IBU, 15% ekstraktu wag. oraz 6,3% alkoholu. Skoro jest tak mocno amerykańsko to otrzymujemy tutaj również potężną dawkę tropikalno cytrusowego uderzenia w smaku i aromacie, prócz nich lekka żywiczność. Wszystko to podcięte mocną goryczką, ale jest ona dość krótka.

Browar Zakladowy (3).JPG

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s