Browar Spółdzielczy Flagowe

Jest to moje pierwsze piwo z Puckiego Browaru Spółdzielczego, stąd tym większa ciekawość czego ciekawego można się spodziewać. Jakoś niedługo będzie mijał rok od debiutu browar, więc najwyższy czas spróbować. W ogóle ten rzemieślniczy browar z nadmorskiego Pucka, którego piwo warz y więcej jest bardzo ciekawą inicjatywą, bo jest to jedyny spółdzielczy browar w Polsce, gdzie pracownikami są osoby niepełnosprawne. Kilka słów o browarze prosto z ich strony: „Z tradycji Pucka, gdzie browary w dawnych latach były na wyciągnięcie ręki, powstał pierwszy Browar Spółdzielczy w Polsce. Działa w ramach Spółdzielni Socjalnej DALBA, której pracownikami są osoby niepełnosprawne. Browar, który powstał z potrzeby serca, zapału i dużej determinacji oraz pasji”.

Nie znałem wcześniej dokładnej historii browaru, ale po przyjrzeniu się bliżej robi to wrażenie i w wakacje na pewno będę chciał odwiedzić. Aktualnie browar ma też firmowy pub w Gdańsku. Więc już dwa punkty do wyjazdu nad morze.

Przechodząc od browaru do piwa. Bardzo charakterystyczne etykiety przedstawiające węzły, generalnie etykiety minimalistyczne, ale spójne i klimatyczne. Rozumiem, że Flagowe jest tym razem od węzła flagowego.

Flagowe AIPA było uwarzone na podstawie receptury Marcina z Gdyńskiej Inicjatywy Piwowarskiej, dostałem je wręcz zroszone niczym wyjęte prosto z wody. Nie wiem czy to zamierzony efekt, ale wyszło super. Co w nim jest charakterystycznego? Duża mętność, drobnoziarnista, mocna piana z mocnym lacingiem. W barwie nieoczywisty pomarańcz wpadający z bursztyn. Generalnie wizualnie tak jak potrzeba. Aromat rześki i intensywny zarazem, jest typowy dla amerykańskich chmieli cytrusowy sznyt, głównie grapefruit. Podobnie w smaku grejpfrut na pierwszym planie wraz z innymi cytrusami, ponadto sosna i żywiczność, wszystko intensywnie podane (chmielono Amarillo, Citrą, Centennialem i Zeusem). Muszę przyznać, że zrobiło na mnie dobre wrażenie, fajna pozycja o średnim wysyceniu i średniej pełni. Fajne piwo, z satysfakcją zdegustowałem.

Piwo ma 15 BLG, 6,2% alkoholu i 65 IBU.

Spoldzielczy Flagowe AIPA (1)Spoldzielczy Flagowe AIPA (2)

3 myśli na temat “Browar Spółdzielczy Flagowe

  1. Kiedy czytam recenzje piw, żałuję, że jestem prymitywem i nie potrafię tak dokładnie opisać wrażeń z degustacji : ) Swoją drogą to genialna sprawa, że powstaje coraz więcej browarów rzemieślniczych, a tym samym jako konsumenci, mamy szerszy dostęp do niszowego piwa. Co prawda rzemieślnicze nie zawsze bije na głowę komercyjne gatunki, ale tu chodzi o coś innego. Browar rzemieślniczy powstaje często nie tylko z chęci zysku, ale i z pasji i wiary w piwowarskie przedsięwzięcie. Biorąc do ręki piwo rzemieślnicze można spodziewać się eksperymentu, fajnych nowych doświadczeń i fantazji, której brakuje wielkim koncernom. Pozdrawiam

    1. Musisz więcej degustować ;) Świetne jest co, że powstaje ich coraz więcej, ale przez to coraz trudniej to wszystko śledzić co się dzieje. Twoje zdrowie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s