Wielki Finał i wielkie zakończenie pierwszej edycji Warszawskich Bitew Piwowarów

Zakończyła się pierwsza edycja Warszawskich Bitew Piwowarów. Trwała od marca do grudnia 2015, w sumie 15 bitew, 16 piwowarów domowych, kilkanaście lokali z dobrym piwem, w których bitwy zostały zorganizowane, do 60 osób mogących każdorazowo głosować na piwa, minimum 8 litrów piwa od każdego piwowara na każdej bitwie, w sumie co najmniej 240 litrów piwa, a często było to o wiele więcej, więc ta ilość na pewno była większa. Organizacji podjęło się Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych i Warszawska Akcja Warzelna.

Pozwólcie, że podsumuję pierwszy sezon z mojej perspektywy, starałem się uczestniczyć w każdym z wydarzeń, już od marca w Spiskowcach i choć nie byłem na każdej bitwie, to jednak większość bitew zaliczyłem. Poziom był różnorodny, raz trafiały się dwa gorsze piwa, raz dwa świetne, ale wiadomo jak to w rundzie knockout jest, dalej przejść mógł tylko jeden.
Niemalże cały przekrój piwnych stylów, przed każdym spotkaniem profesjonalne przybliżenie historii, cech i specyfiku konkretnego stylu, co również dla wielu uczestników było dodatkowym elementem edukacyjnym.
Podczas każdej z bitew można było ocenić aromat, smak i goryczkę piwa, jednak miało to znaczenie pomocnicze, przede wszystkim liczyło się to po której stronie postawi się X. Raz bywały bitwy, gdzie jedno z piw wygrywało w cuglach, raz potrzebne były dogrywki, jednym słowem działo się. Wszystkie bitwy są nagrane i dostępne online, tutaj wszystkie informacje.

Każde z wydarzeń było coraz większym wydarzeniem, ściągając do lokalu w środku tygodnia całkiem spore grono ludzi. Z czasem dochodziły kolejne podmioty wspierające jak Browar Hopium, Browamator, Fermentum Mobile, Malteurop, Browarzyciel, Skrzynka Piwa, Polish Hops, Polskie Minibrowary oraz związane ze mną Piwna Mapa Warszawy i Beer Enthusiast Polska, z czego bardzo cieszę się, że mogłem wspierać tak zacną inicjatywę. Ponadto stołeczne lokale: Jabeerwocky, Chmielarnia, Czeska Piviarnia, Kufle i Kapsle, Hopsters, Hoppiness, Elephant Belgian Pub, Piwna Sprawa, Stacja Grochów, Spiskowcy Rozkoszy, Szyszka Chmielu i Same Krafty.

Działo się też w Wielkim Finale w Jabeerwocky. Zwycięzca też mógł być tylko jeden. Finałowym stylem było Imperial India Pale Ale. Startowali Olek i Kamil.

Główną nagrodą była możliwość uwarzenia własnego piwa w Browarze Hopium, świetna sprawa! Do tego Hopium ufundowało jedną beczkę swojego jasnego ale i można było na kranie dostać ich nowość, czyli Snoop Hoppy Dogg!

Finałowa bitwa była bardzo wyrównana, jak bardzo niech świadczy fakt, że Olek wygrał jednym głosem. Gratulacje! Czekam na twoje piwo w multitapach! Gratulacje również dla Kamila, którego piwo bardziej przypadło do gustu moim kubkom smakowym.

Świetna inicjatywa szerząca kulturę piwną i wprowadzająca dodatkowy żywy element pozytywnej rywalizacji wśród piwowarów domowych w stolicy, szerząca pozytywną wiedzę, myślę że dzięki temu w domach kilku innych osób pojawiły się gary do warzenia. Oby tak dalej i kolejna edycja już za rok.

Kilka pocztówek z przeszłości:

Jedna myśl na temat “Wielki Finał i wielkie zakończenie pierwszej edycji Warszawskich Bitew Piwowarów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s