Kurashizuku, japońskie sake z Kiuchi Brewery

Browar Kiuchi prócz produkcji piw trudni się również sake, ba przez długie lata tylko tym się zajmował. Nigdy wcześniej nie piłem sake, dostępność w Polsce jest mocno ograniczona, czas sprawdzić z czym to się je.

Na początek obalam rozpowszechniony mit, że sake to japońska wódka ryżowa, faktycznie ryż jest jednym z podstawowych składników sake, ale nie jest to wódka, należy to traktować bardziej jako wino ryżowe. Ale produkcja bardziej przypomina piwo niż wino. Zawiera przeciętnie około 14-16% alkoholu. To sake zawiera 15%.

Kiuchi Sake  Bottle.jpg

Jak wspomniałem sake produkowane jest poprzez fermentację ryżu, który został skażony pleśnią. Jak i inne rodzaje alkoholu, tak i sake ma wiele odmian. Ta konkretna jak widać jest mętna i stosunkowo biała. W smaku dominuje delikatna słodycz, ale już po przełknięciu pojawia się mocna kontra dająca znać, że był fermentowany ryż. Ciekawe i rozgrzewające.

Ciekawostką jest również to, że pije się ją z płytkich miseczek i tradycyjnie przed podaniem podgrzewa nawet do 50 stopni.

Ja oczywiście nie mam specjalnej miseczki do sake, więc nalałem ją do mojego ulubionego szkła.

To kolejny kierunek smakowej wycieczki po alkoholach świata, przyjemnie poznaje się nowe smaki, ale jeszcze przyjemniej wrócić do niezwykle bogatego świata piwa.

Kiuchi Sake.JPG

Jedna myśl na temat “Kurashizuku, japońskie sake z Kiuchi Brewery

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s