Stoutopia i Osteroida Chili. Stouty z Browaru Bednary? Biorę w ciemno!

Dziś jest tak zwany czarny piątek, więc idealna okazja by zamiast chodzić po sklepach napić się czarnego piwa. Jeśli czarne piwo to tylko stout. Ze stoutami mam tak, że od razu kojarzą mi się z Browarem Bednary.

Znacie Browar Bednary? To pierwszy browar rzemieślniczy w regionie łowickim, działający od 2014 roku w Bednarach niedaleko Łowicza.

Jeśli nie pojechać na miejsce do przybrowarnego pubu to piwa są butelkowane i na kranach w pubach w więkzych miastach. Bednary mają już dość szeroką ofertę stoutów, od Łowickie Polish Stout, Łowickie Stout, aż po najnowszego Russian Imperial Stouta czy Osteroidę. Ponadto jest też Stoutopia i Osteroida Chili, oba w butelkach 330 ml, na które dziś zapraszam. Jasne, że ciemne.

Bednary Stoutopia.JPG

Stoutopia to piwo w stylu Foreign Extra Stout, mające 6,1% alkoholu, 18 BLG, 25 IBU, w składzie woda, słód: Pale Ale, monachijski, karmelowy, jęcznień palony, czekoladowy, barwiący, żytni, płatki owsiane. Chmiel: Marynka, Fuggles; Drożdże. Leżakowane z płatkami dębowymi. Pasteryzowane, niefiltrowane.
Czarne w barwie piwo, beżowa piana, ułożone w smaku, łączy czekoladowe i kawowe nuty z kwaskowymi akcentami. Jest palone, słodkie. Duże bogactwo  smaku, gładkość dzięki płatkom dębowym i wysoka pijalność, nasycenie również w sam raz. Dobry mocniejszy stout.

Kolejne piwo to specjalna wersja Osteroidy, czyli Oyster Stout, do którego prócz ostryg, dodane zostały też papryczki chili i sól morska. Ma 4,3% alkoholu i 12,5 BLG.

Chciałbym powiedzieć, że jest gładkie i łagodne i takie jest, ale tylko przez część degustacji, jest też lekko słonawy i gazowany posmak sprawiający wrażenie morskiego, w pewnym momencie do głosu dochodzą papryczki chili, dodające lekkiej ostrości podkreślające charakter. Nie ma się czego bać, że wypali gardło, są one tutaj jak przyjemna przyprawa, chiliheadzi jak ja chcieliby nawet. W tym piwie jednak nie o to chodziło, ale może w przyszłości będzie jakiś stricte Chili Stout?

Bednary Osteroida.JPG

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s