W Polsce się dymi, czas by w Polsce wzrósł apetyt na życie!

To że nasi piwowarzy specjalizują się w produkcji porteru bałtyckiego to wiadomo. Dzięki świetnej robocie browarów i przedstawicieli polskiej myśli piwowarskiej świat coraz mocniej też wie, że w Polsce się dymi, że jest Grodziskie, a nie Gratzer, że dymione piwa rodem z Polski są czymś o czym można powiedzieć regionalny specjał, że są piwowarskim skarbem Polski. Coraz więcej browarów zajmuje się produkcją tego typu piw. Maszynka sama się nakręca.

Chmielaki Krasnostawskie 2015 (47)

Pojawia się pytanie czy to wszystko, czy może poszukać jeszcze specyficznych odmian piwa, w których Polska mogłaby się wyspecjalizować, które mogłyby stać się wizytówką. Na fali popularności cydru, słyszałem, że był pomysł zrobienia hybrydy cydru i piwa, coś jak radler czy shandy. Ale w związku z kwestiami akcyzowymi nie zdobędzie to raczej popularności na szerszą skalę.

Czymś coś w mojej ocenie ma szansę stać się kolejnym flagowym, znakiem polskiego piwowarstwa jest żyto i żytnie piwa. Niby prosta sprawa, żyto znane jest w Polsce od lat, niby zwykłe zboże, niby można dostać w Polsce trochę żytnich piw, jednak w dalszym ciągu jest to nisza. Nie mówię o konkretnym stylu, ale o samym fakcie dodawania żyta do piwa. Piwa w których dodane jest żyto jako składnik są gęstsze, mętne, kleiste i bardziej oleiste, powinny być też lekko kwaskowate w smaku. Przy odpowiedniej otoczce, z czasem to właśnie żytnie mogłoby stać się regionalnym hitem eksportowym dla polskich browarów niczym pszeniczne dla niemieckich. Zresztą często porównuje się żytnie piwa do pszenicznych, bo banan, goździk i delikatny cytrus to coś czym charakteryzować powinno się piwo Żytnie. Więcej o stylu Roggenbier. Jeszcze więcej o życie w piwowarstwie.

piwpawfoksal (9)

Historia żytnich piw pochodzi oczywiście z Niemiec, ze średniowiecznego Regensburga, jednak stało się ofiarą Niemieckiego Prawa Czystości, potem dobite zostało przez popularność lagerów, słód jęczmienny wyparł prawie całkowicie żytni, aktualnie nie jest łatwo dostać żytniego piwa, ale są, jak chociażby Paulaner Roggen.

Polska jest w światowej czołówce pod względem produkcji żyta na Świecie! Tworzy mocną pierwszą trójkę wraz z Niemcami i Rosją. Na pierwszym miejscu Niemcy, będący ojczyzną wspomnianych Roggenbierów, warto byłoby w Polsce wypromować Żytnie.

Produkcja piwa żytniego jak i uprawy żyta w porównaniu z kukurydzą i ryżem, a nawet jęczmieniem czy pszenicą to jednak o wiele mniejsza wartość, zarówno w skali światowej, europejskiej jak i polskiej. Zgodnie z danymi Food And Agriculture Organization Of The United Nations, tak wyglądała produkcja wspomnianych zbóż w 2013 roku: 713 milionów ton pszenicy na Świecie (w Polsce 9,4 mln ton), 144,8 milionów ton jęczmienia na Świecie (Polska 2,9 mln ton), 14 mln ton żyta na Świecie (w Polsce 3,3 mln ton). Jeśli jesteście zainteresowani jak kształtują się ceny skupu poszczególnych zbóż to odsyłam pod poniższy link z aktualnymi cenami, powiem jedynie, że żyto jest najtańsze spośród wspomnianej trójki.

Wspomniana kleistość piwa staje się problemem na etapie warzenia, jak wyczerpująco wskazuje w jednym z wpisów Maciek z No to … po piwku: „Warto tez wspomnieć o tym, że warzenie piw żytnich jest trudniejsze niż tych, w których zasypie znajduje się tylko słód jęczmienny lub pszeniczny. Z pewnością ten fakt też nie pozostaje bez znaczenia dla niewielkiej popularności tego typu piw w dzisiejszych czasach. Ziarno żyta jest pozbawione łuski (dlatego zasyp piw żytnich nigdy nie składa się w stu procentach z samego zesłodowanego żyta), co powoduje, że podczas zacierania, gdy słód oddaje cukier, staje się on bardzo klejący. Ziarna sklejają się ze sobą tworząc „gumowy zacier”, a przy okazji absorbują wodę, co w znaczny sposób utrudnia zarówno zacieranie oraz filtrację, bo to łuska jęczmienna tworzy w kadzi filtracyjnej tak zwane „złoże filtracyjne”, dające możliwość przefiltrowania brzeczki przedniej oraz późniejszego wysładzania. Brak łuski w ziarnach żyta powoduje zatykanie się dna kadzi filtracyjnej albo filtratora (w zależności od użytej metody) w warunkach domowych oraz instalacji filtrujących w browarach.”   To między innymi w tym można upatrywać jednej z przyczyn małej popularności żytnich piw.

W Polsce nie ma tradycji produkcji piwa żytniego, na masową skalę jeszcze do niedawna można było mówić tylko o Piwie Żytnim z Browaru Konstancin, aktualnie, po przejęciu przez Browar Gontyniec, znanym jako Konstancin Żytnie.

Coraz więcej browarów, w szczególności rzemieślniczych i regionalnych szuka nowych smaków i sięga po żyto jako składnik zasypu, dzięki temu na rynku można dostać takie świetne piwa z żytem jak:

Browar Jan Olbracht – Piotrek z Bagien – Roggenbier

Browar Bednary – Bosy Antek – Roggenbier

Browar Pinta – Żytorillo – Black Rye IPA

Browar Pinta – Apetyt na Życie – Roggenbier

Pracownia Piwa – 6 Joseph’s Street – Rye Stout

Browar Brodacz – Takie Życie – Roggenbier

Browar Nepomucen – AIPA Rye & Smoked – Rye Smoked AIPA

Browar Spirifer – 80 minut – Rye APA

Browar Spirifer – Haka – Rye AIPA

Browar Kormoran – Kłos Wielozbożowy

Browar Raduga – Lost Weekend – Black Rye IPA

Pracowania Piwa – Dragon Fire – Pepper Rye Imperial IPA

Pracowania Piwa – 200! – Rye Imperial AIPA.

Każde z nich warte uwagi, niestety nie wszystkie są nadal dostępne, ale można uznać, że są to najlepsze polskie piwa z żytem. Mamy tu zarówno dość typowe propozycje żytnich piw jak i kompozycje polegające na stworzeniu doprawdy wyjątkowych połączeń. AIPA Rye & Smoked czy 6 Joseph’s Street w opinii wielu uważane są za jedne z lepszych polskich piw! Żyto daje ogromne możliwości zarówno w typowych piwach z żytnim zasypem jak i przy stoutach, wędzonych piwach i IPA. Warto postawić na życie!

2 myśli na temat “W Polsce się dymi, czas by w Polsce wzrósł apetyt na życie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s