Marek Jakubiak, piwny husarz w parlamencie

wciechanowie (1)

Człowiek, który przywrócił do życia takie browary jak Ciechan, Lwówek Śląski, Bojanowo czy Tenczynek (czeka Darłowo, a będą kolejne!), prezes Browarów Regionalne Jakubiak, czyli Marek Jakubiak, zwany przez niektórych piwnym husarzem, został posłem na Sejm na lata 2015 – 2019!

Marek Jakubiak to jedna z najbardziej wpływowych i rozpoznawalnych osób w branży piwnej. Wprowadzając na szerszą skalę do sprzedaży m.in. piwo Ciechan Miodowe, pokazał setkom tysięcy Polaków, że piwo może inaczej smakować. Przyczynił się w pewnym stopniu do stworzenia gruntu pod piwną rewolucję w Polsce. Zdarzały mu się wpadki jak sytuacja z Czesławem Dziełakiem dotycząca zwycięskiego piwa z Warszawskiego Konkursu Piw Domowych czy dochodzące od konsumentów informacje o zmiennej jakości piw. Aktualnie wydaje się, że sytuacja została opanowana. Takie pozycje jak chociażby Lwówek Jankes, Ciechan AIPA, Ciechan Porter to piwa warte uwagi, a browary z BRJ cały czas eksperymentują czego przykładem jest najnowszy Tenczynek Milk Stout.

To również osoba aktywnie działająca społecznie, jest autorem inicjatywy Husaria przed Pałac oraz walczył o wolność słowa, gdy próbowano bojkotować jego piwa. Jak się okazało na tym ostatnim, mocno zyskał, bo sprzedaż piw poszła w górę i stał się coraz częstszym gościem mediów w Polsce, znacząco zwiększając swoją rozpoznawalność. Od niedawna również restaurator z lokalem Ciechan na Foksal w Warszawie, jego najnowszy biznes to whisky. Teraz będzie też aktywność polityczna, na najwyższym krajowym poziomie, oby poziom piw na tym nie stracił.

Marek Jakubiak przedstawia się wyborcom jako osoba chcąca zmieniając prawo gospodarcze uwolnić gospodarkę, ma być głosem przedsiębiorców w polskim parlamencie, dążąc między innymi do likwidacji CIT. Jak się to uda, zobaczymy z czasem. Mówi, że będzie reprezentantem przedsiębiorców, ale wiadomo, że przede wszystkim będzie traktowany jako głos branży piwnej w parlamencie, zastanówmy się co dobrego może dla niej zrobić. Do zrobienia jest przecież wiele spraw dotyczących bezpośrednio czy pośrednio branży piwnej, zarówno dla przedsiębiorców, prosumentów jak i konsumentów.

Wśród przedstawionych pomysłów Marek Jakubiak już teraz proponuje żeby „zliberalizować akcyzę na wzór litewski, gdzie płaci się podatek od alkoholu a nie od ekstraktu.” Tylko czy to faktycznie pomogłoby browarom w Polsce? Już teraz pojawiają się głosy, że taka zmiana mogłaby wydłużyć czas przygotowywania nowych produktów i zwiększyć koszty piwa.

Praktycznie od każdej nowej inicjatywy piwowarskiej słychać ile to problemów i przeciwności było przed rozpoczęciem działalności, uproszczenie procedury wchodzenia do profesjonalnego warzenia również byłoby przydatne, tak samo jak ulgi akcyzowe dla mniejszych podmiotów. Kolejna kwestia to odzysk opakowań i ułatwienia związane z recyklingiem butelek i puszek.

Odświeżenie przydałoby się również mającej ponad 30 lat ustawie o przeciwdziałaniu alkoholizmowi, od tamtego czasu wiele się zmieniło, trzymam kciuki żeby udało się wreszcie zająć kwestiami spożywania alkoholu w miejscach publicznych lub podczas wydarzeń sportowych. Jak pokazywały ostatnie informacje na temat zamieszania wokół Polskiej Reprezentacji świętującej z szampanem na stadionie zdobycie awansu na Mistrzostwa Europy, coś z tym prawem nadal jest nie tak.

Możemy być za to pewni, że w debacie publicznej pojawi się więcej nawiązań do branży piwnej, takie wypowiedzi już są: „W moim przedsiębiorstwie, jak piwowar mówi, że czegoś się nie da, to traci pracę. Niepotrzebny mi jest piwowar, który filozofuje, potrzebuję piwowara, który robi dobre piwo.”

Trzymam kciuki i życzę sukcesów!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s